A jógaórák alkalmával több jógaeszközzel is találkozhatsz, de eggyel biztosan találkoztál már. Ez maga a jógaszőnyeg, mely nélkül nehézkes lenne a jóga gyakorlása. Ezen túl számos eszköz van még. Lássuk, hogy mire valók és melyek ezek.
Az eszközök használatára akkor van szükség, ha a jógázónak nincs megfelelő erőnléte, lazasága vagy nem tudja biztonsággal végrehajtani a gyakorlatot eszköz segítsége nélkül. Azonban nem kell megijedni ezektől, az eszközök a segítőtársaink abban, hogy meghosszabbítsuk a végtagokat, rögzítsük vagy alátámasszuk a testrészeket.
Az eszközök segítenek nekünk abban, hogy hatékonyabban hajtsuk végre a gyakorlatokat és arra is jók, hogy hosszabb ideig benne tudjunk maradjunk egy-egy pózban. Ezen kívül rávezetésként alkalmazzuk, amely során a gyakorló megfigyelheti az ászanákban létrejövő erővonalakat és a testérzetek tudatosításában is segítheti őt. Vannak olyan ászanák, ahol csak kényelmi szempontból használunk eszközöket, ilyen például a savászana, ahol tehetünk a térdhajlat alá hengerpárnát, a fej alá takarót.
Nézzük az eszközöket:
Jógamatrac
A gyakorlás elengedhetetlen kelléke, csúszásmentes felületet biztosít számunkra, összehajtva válltámaszként használható például Szarvangászanában.
Hengerpárna
A gerincoszlop, a medenceöv és a lapocka alátámasztására használjuk. A medence megemelésében segítségünkre lehet például a Viparita karani pózban, vagyis félgyertyaállásban. Használjuk még a térdek megtámasztására is, például Badhakonászanában, ha tovább szeretnénk benne maradni.
Ék
Alátámasztásra és megemelésre szolgál például a kéztő, a sarok vagy a talpél esetében.
Jógaszék
A testrészek megtámasztására szolgál, például a láb megtartására Halászanában, vagy egyensúlyi testhelyzeteknél az egyensúly megtalálásában segít.
Pléd
Lehet támaszték, használhatjuk testrész megemelésére és a relaxáció során takarónak vagy párnának. Ékapáda-Rájakapotaszan esetén, ha nem ér le az ülőcsont, akkor ezzel megtámaszthatjuk.
Blokk
Támasztékként és emelésre szolgál, illetve a végtagok meghosszabbítására. Az Adho mukha svanászanában a sarok támasztására használjuk.
Heveder
Használhatjuk a végtagok meghosszabbítására Pascsimottanaszana esetén, a vállak rögzítésére, húzásra-vonásra, illetve az adott testrész irányban tartására.
Tégla
A végtagok meghosszabítására használjuk, például ha Pársvóttánászanában nem ér le a tenyerünk a talajra. Használható még a medence megemelésére Kandarászanában, amikor a derék alá helyezzük a téglát, illetve a hát megemelésére Matszjászanában, amikor a lapockák közé helyezzük.
Minden jógás eszköz azért van, hogy a fejlődésünket segítse elő. Használd őket bátran az otthoni gyakorlásaid során is.