Az arc, maga az arcbőr sok mindenről árulkodhat. A keleti arcdiagnosztika szerint megtalálhatóak rajta szerveink vetületei, de jelzi szervrendszerünk nem megfelelő működését, túlterheltségét, vagy az egészségestől eltérő működését is.
Ha bőrünk színét állandó jelleggel vörössel jellemezzük, az gyulladásra, fokozott vérkeringésre, vérnyomás problémákra utal. Ha ez az állapot régóta fennáll, a háttérben krónikus gyulladás, vagy a fűszeres ételek, alkohol, magas fruktóztartalmú gyümölcsök nagymértékű, a bélrendszerre terhet kifejtő fogyasztása állhat. A nagy mennyiségű zsírfogyasztás a bőrön megjelenő csillogó, túlzott faggyúmirigy termelődésének képében jelenik meg. Amennyiben ez gyulladt pattanások formájában mutatkozik, a tinédzserkori hormonváltozásokon túl gyanakodhatunk a testben lévő gócpontra, felgyülemlett méreganyagokra, de ételallergiára, intoleranciára, esetleg mellékvese-kifáradásra, hosszú távú stresszre is.
Fodmapok, amiket sokan nem képesek megemészteni
Tapasztalataim szerint a vendégeim egy kisebb része tudatosan él és figyeli szervezete jelzéseit, tisztában van a tüneteket kiváltó okokkal, ám nagy részük szakemberi visszajelzésre szorul, hogy a bőrelváltozások háttérében megbúvó okokat kiderítse, és változtasson életmódján. Első körben egy általános vérkép, és egy széles körű ételallergia-teszt elvégzése után könnyebb lesz a feladatunk. A terhelő ételtípusok meghatározása utáni első lépés a bélflóra és az emésztés megfelelő visszaállítása az alacsony FODMAP ételekkel, melyek a bélben erjedő szénhidrátok minimalizálását jelentik.
Ez konyhanyelven annyit takar, hogy könnyen emészthető, tápanyagdús ételekhez jut hozzá a szervezetünk, csökkentve a puffadást és bélirritációt, mely hosszútávon gyulladáshoz és tápanyag-felszívódási zavarhoz vezet.
Ilyen jótékony ételek például a gyökérzöldségek, a zöld levelesek, az alacsony cukortartalmú gyümölcsök, mint például az áfonya, a narancs vagy a bélflórát, szelektív rostokat támogató hűtött rizs vagy burgonya, utóbbiból ecetes saláta elkészítésével. Az állati eredetű fehérjék közül a szabadon tartott halakat, tengeri herkentyűket, puhatestűeket, vadhúsokat érdemes előtérbe helyezni. Kerülendőek az emésztést terhelő kávé, a magas cukortartalmú ételek, a nagyüzemben tenyésztett állatok, mint például a sertés és a csirke, az ízfokozók, színezékek, a tejtermékek közül a tej, túró és joghurt (mind emésztés, mind hormontartalom és a vércukorra gyakorolt hatásuk miatt), a fitinsav tartalmú ételek (teljes kiőrlésű lisztek, egyes magvak), valamint a gyulladáskeltő glutén. Ezek nagy vonalakban adott iránymutatások, melyeket a szakember szab személyre részleteiben a tünetek alapján.
Fontos még a megfelelő táplálékkiegészítők fogyasztása
A kifejezetten bőr- és emésztési problémákra jó hatással van az erőteljes gyulladáscsökkentő magnézium és C-vitamin, a bélflóra egészséges működését pedig pre- és probiotikumokkal állíthatjuk vissza.
Természetesen szép számmal vannak azok is, akiknek nincs bőrtünetük, egyszerűen csak szebb, feszesebb, hidratáltabb arcbőrt szeretnének. Számukra – ugyanúgy, ahogy a bőrproblémákkal rendelkezők számára – ajánlom a porcos, inas állati eredetű fehérjék fogyasztását, mint a kocsonya vagy hosszasan főtt, terápiás csontleves, a kiegészítők tekintetében pedig a kollagén-peptidek, a bőr és az erek rugalmasságáért felelős C-vitamin és az aminosavfehérjéből álló glicin fogyasztását is.
Pápai Juci, bőr- és aromaterapeuta, és táplálkozás tanácsadó írása