Az alternatív gyógyászatban használt “méregetlenítő” kezelésekről
Az alternatív gyógyászatban végzett tisztítókúráknak, “méregtelenítő” kezeléseknek nem bizonyított a hatásossága, tehát tudományosan igazolt, reprodukálható eredményekkel alátámasztott hatásuk nincs. Ez egy mesterségesen kitalált és létrehozott fogalom, amely kihasználja a 21. század emberének fokozott egészségtudatosságát és a betegségektől mentes életre való törekvését. Hitelesen kimutatható eredménye nincs, egy kezelés vagy kúra alatt nem tudják mérni, mennyi „méreganyag” távozott a szervezetből. Népszerűsége azért nem lankad, mert egy ilyen kúra után az emberek rendszerint felüdülnek, jobb a közérzetük, elhiszik, hogy tettek az egészségük érdekében valamit, esetleg leadtak pár kilogrammot a folyadékvesztéssel. Ez a jó közérzet inkább lelki eredetű, pszichésen kiszakadnak a stresszes mindennapokból, önmagukra, befelé fókuszálnak. Az étkezés szempontjából már nem ilyen kellemes a dolog, hiszen ha hirtelen kezdik el a szigorú diétás étrendet, komoly éhségérzet, szédülés, émelygés is kialakulhat, lelassul a keringés, fokozódik a pulzusszám. A különböző vizelet- és hashajtóknak „köszönhetően” az emésztőrendszer kiürül. A béltisztítással átlagosan 2-4 kilogrammal mutat kevesebbet a mérleg, de ez az esetek döntő többségében mindössze pár napig/hétig marad így. Ezután, ha átállnak a korábbi étrendre, akkor minden visszatér a „régi kerékvágásba”. Ha esetleg bizonyos szövetekbe (például zsírszövet, nyirokrendszer) bekerülnek toxinok, akkor ezek kiválasztására nem lesz hatásos egyik tisztítókúra vagy „méregtelenítő szer” (por, tapasz, folyadék, masszázs és gyógynövény) sem. A méregtelenítő kúrák általában csak az emésztőrendszerre hatnak, ezért ahelyett, hogy ilyen drasztikus diéta mellett döntünk, célravezetőbb az egész étrend átgondolása. Az egészséges, rostban gazdag, mértékletes táplálkozással, megfelelő folyadékfogyasztással és rendszeres testmozgással elkerülhetjük a kúraszerű méregtelenítéseket.
A salakanyagok eltávolítása a szervezetből
Az emberi test tökéletes műremek, amelyben két olyan szerv is található, amelyek az élelmiszerekkel és folyadékokkal bevitt káros vagy nem hasznosítható anyagokat átalakítják, hatástalanítják, kiválasztják, majd az anyagcsere-folyamatok végső lépéseként ezek az anyagcseretermékek távoznak szervezetünkből vizelet, széklet, esetleg izzadás révén. Az egyik szervünk a máj, a másik a két vese. Ha ezek egészségesen működnek, akkor maximálisan ellátják a feladatukat. Az élelmiszerekkel nem vagyunk képesek akkora mennyiségű adalékanyagot, tartósítószert, ízfokozót stb. elfogyasztani, amely gondot okozhatna. Egy bizonyos koncentrációban minden táplálékösszetevőre lehetne mondani, hogy „méreg”, de ez a koncentráció általában olyan nagy mennyiségű élelmiszerben található meg, amelyet egy ember képtelen elfogyasztani egy étkezés alkalmával, vagy akár egy nap alatt. Példaként említhető az édesítőszer: ahhoz, hogy mellékhatással legyen a szervezetre, ahhoz a maximálisan megengedett napi beviteli mennyiséget, azaz minden nap több mint 100 db aszpartámtartalmú tablettát kellene elfogyasztani. Lássuk be, bármit fogyasztunk ekkora mennyiségben, az megterheli az emésztőrendszerünket, legyen az akár természetes, akár mesterséges eredetű. A hangsúly a rendszerességen van. Akik rendszeresen isznak alkoholt, vagy gyógyszert szednek, azoknak a mája fokozott munkának van kitéve, és ez vezet különböző szervi problémákhoz.
Támogathatjuk-e kiválasztó szerveink működését?
A két kiválasztó szervünk egészséges működésének támogatásával többet érünk el, mint pár nap léböjtkúrával. A májunk felelős többek között a zsír lebontásáért és a különböző kemikáliák (például gyógyszerek, adalékanyagok) átalakításáért. Könnyebben és hatékonyabban fogja ellátni a feladatait, ha étrendünk kisebb mennyiségű és jobb összetételű zsírt, emellett kevesebb fűszert tartalmaz. A máj felel az alkohol lebontásáért is, tehát ha nem fogyasztunk alkoholt, akkor elkerülhetjük, hogy károsítjuk vele ezt a szervünket. A vesék akkor működnek zökkenőmentesen, ha szervezetünk megkapja a megfelelő mennyiségű folyadékot. Ha keveset iszunk, akkor a vérből kiválasztott szűrlet sűrűbb, magasabb benne a káros anyagcseretermékek koncentrációja, és több ideig pang a húgyhólyagban, mielőtt ürül. A két méregtelenítő szervünk egészséges működését elsősorban kiegyensúlyozott étrenddel tudjuk támogatni, de jó hatással lehetnek a májra és a vesékre a népgyógyászati hagyományokon alapuló gyógynövényes teák is, mint például a máriatövis- és a csalántea (epekövesség esetén nem fogyaszthatóak). Ezek a teák önmagukban nem „méregtelenítenek”, a máriatövis védi a májsejteket bizonyos (de nem mindenféle!) káros hatásoktól, a csalán pedig vizelethajtó hatású. Kúraszerű fogyasztásuk előtt kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.
Mit tehetünk valóban az egészségünk megőrzése érdekében? Tisztítókúrák helyett egészséges életmód
Tavasszal egyre nagyobb a friss és hazai zöldség- és gyümölcsválaszték a piacokon, hosszabbak a nappalok, több időt lehet aktívan a jó levegőn tölteni. A napsütésnek, valamint a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsöknek és zöldségeknek köszönhetően szervezetünk felpezsdül, erősödik az ellenálló képességünk, és már ettől energikusabbnak, egészségesebbnek érezhetjük magunkat, kiegyensúlyozott étrenddel és fizikai aktivitással elkerülhetjük a sanyargató, tisztító diétákat és kúrákat.