Biztosan rengetegszer olvasod vagy hallod, hogy a mobilis ízületek az egészséges és fájdalommentes élethez elengedhetetlenek. És valóban, nemcsak a sportolók teljesítményén javít az ízületi mobilitás fejlesztése, de a hétköznapi tevékenységeink megélését is élvezetesebbé teszi.
Mi is az a mobilitás?
Ízületi mobilitás alatt értjük azt, ha egy adott ízület teljes mozgásterjedelemben, akadálymentesen, kontroll alatt képes mozogni. A mozgás iránya lehet például hajlítás vagy nyújtás, kirotáció vagy berotáció. Azt, hogy az ízületben milyen mértékű mozgás jöhet létre, több tényező is befolyásolhatja. Behatárolhat például az ízület típusa, vagy a különböző betegségek, sportsérülések (törések), meszesedések, illetve az izommerevség is. Éppen ezért fordulhat elő az, hogy az ízület mobilitása az egyik irányban jó, de egy másikban nem megfelelő.
Mi történik mobilizáláskor?
Az ízületek mobilizálásakor a nem terhelt ízület teljes mozgástartományában történő átmozgatását végezzük. A mobilizálás hatására, a laza mozdulatok által az ízület belső terében egyenletesen eloszlik a benne lévő ízületi folyadék, javul a keringés, és az izom vérellátása kis mértékben megemelkedik, ami ideális alapot ad a bemelegítésnek.
A helyes kivitelezés során figyelni kell az optimális mozgástartomány kihasználására és a mozgás helyes tempójára. Lassabb, kontroll alatt végzett mozgás javasolt a hirtelen mozdulatok és a sérülések elkerülése érdekében.
A fizikai hatások mellett a mobilizációs gyakorlatok fejlesztik a testtudatot és a koncentrációképességet is. Ezt a mozgásformát az edzés elején és a végén is gyakorolhatjuk.
Miért van szükségünk mobilis ízületekre?
Ízületeink mobilitását jelentősen romboljuk az általánosan elterjedt mozgásszegény, főleg ülő életmóddal. Ülünk az autóban, számítógép előtt, tárgyalásokon és persze a televízió előtt is. Sajnos a rengeteg ülés megviseli az ízületeket, ezért általában az emberek ízületei jóval „idősebbek”, mint az egyén valós biológiai életkora. A rendszeresen végzett mobilizációs gyakorlatok rövid távon segítenek enyhíteni az ízületben jelen lévő pillanatnyi merevségeket és fájdalmat. Hosszabb távon a mobilizáció egészséges mértékben növeli a mozgásteret. Segít kialakítani a megfelelő, anatómiailag semleges testtartást, és visszaállítja az izomzat és az izompólyák rugalmasságát.
Ha sikerrel jártunk és egy adott ízület már képes nagyobb mozgástartományban funkcionálni, akkor annak fenntartásáért azt folyamatosan használni kell, hogy meg is maradjon.
Horváth Tünde fitneszedző írása