Mivel fejbőrünk télen hónapokra a sapkák, kalapok, fejkendők „börtönébe” kényszerül, nagyon kell figyelni arra, hogyan ápoljuk, hányszor mossuk a hajunkat.
A sapka alatt ugyanis a haj sokkal gyorsabban zsírosodik, elveszti tartását és rugalmasságát, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben nem nyújt megoldást az sem, ha nem viselünk semmit. Utóbbival ugyanis mindössze annyit érünk el, hogy hajunk korpásodni, hullani kezd, a különböző egészségi kockázatokról nem is beszélve. Érdemes tehát megfogadni a téli hajápolás aranyszabályait.
A hiedelemmel ellentétben télen többet kell hajat mosni, mint a melegebb hónapokban. Ennek oka, hogy a sapka alatt megmelegszik a levegő, így a fejbőr faggyúmirigyeinek sokkal többet kell dolgozniuk, mint általában, s ez fokozza a haj zsírosodását. A fejfedő alatt sokkal jobban szaporodnak a baktériumok is, amelyeket már nagyon nehéz eltávolítani a fejbőrről. Nem beszélve a korpáról, amely nemcsak roppant kellemetlen, hanem irritálja a fejbőrt is. Különösen gyakran kell mosniuk a hajukat azoknak, akiknek fejbőre amúgy is zsírosodásra hajlamos. Nekik javallottak a kifejezetten korpásodás elleni és zsíros hajra kínált samponok.
Szárítsuk meg jól a hajunkat!
Nem mindegy az sem, hogyan és mennyi ideig mossuk, illetve szárítjuk meg hajunkat. Ajánlatos kétszer mosni: először erősen, ujjbegyeinkkel masszírozva a fejbőrt, másodszorra pedig gyengéden, kevés samponnal. A víz legyen meleg, de ne forró, az utolsó öblítésnél pedig langyos. A törülköző legyen száraz, de ne túl erős. Semmiképpen se dörzsöljük erősen a hajat, hiszen pillanatok alatt eltörik, inkább gyengéden itassuk fel a vizet. Vizes hajjal csak meleg, fűtött lakásban tartózkodjunk, ne nyissuk ki az ablakot, és semmiképp se szaladjunk ki a teraszra egy gyors cigarettára, mert pillanatok alatt csúnyán megfázhatunk.
Hajmosás után rögtön kezdjük el szárítani a hajunkat. De ne égessük, inkább szánjunk rá fél órát.
A frizura elkészítésénél fontos, hogy télen ne kenjünk sok habot, zselét vagy lakkot a hajra. A hideg téli hetekben a haj amúgy is rengeteg viszontagságnak van kitéve, ne tetézzük azzal, hogy sok illatos, nehéz termékkel még kínozzuk a szerkezetét. Ajánlatos könnyű hajhabot használni, ám a bemasszírozásnál hagyjuk ki a töveket, hiszen az csak tovább zsírosítja a fejbőrt. A télen kiszáradt hajszálakat kevés hajvégápolóval kezeljük. Utóbbi nagyon zsíros, olajos, soha ne kenjük be vele az egész frizurát. Amikor a frizura elkészült, kevés ápoló lakkot vagy hajfényt fújjunk rá, hiszen ez ápolja a hajat, nem nehezíti el, nem ragad össze tőle. Az éppen csak kész, még meleg frizurával soha ne induljunk el otthonról még sapkában sem, mert a haj azonnal tönkremegy.
Ha levesszük a sapkát…
Mindig finoman vegyük le a sapkát a fejünkről. Elöl fogjuk meg és gyengéden emeljük le, majd ujjbegyeinkkel gyengéden masszírozzuk át a fejbőrt; kicsit el kell lazítani a lenyomott frizurát, hogy az újra formás legyen. Jobb, ha az ujjunkat használjuk fésű helyett. A fésű ugyanis végleg tönkreteszi a frizurát.
A legjobb megoldás, ha copfba vagy kontyba kötjük a hajunkat a sapka alatt, hiszen ez tartós, kevesebb gond van vele. Ráadásul illeszkedik a legújabb trendhez, hiszen a színes sapkákhoz remekül mutat a kikandikáló selymes, csillogó lófarok.
Tíz tipp a téli hajápoláshoz
|
Hozzászólás ehhez a bejegyzéshez