Nem sok választ el minket a nyártól, bőrünk egyre többet találkozik a nap csiklandozó, meleg, de sok esetben káros hatásokkal járó sugaraival. A napozós szezon előtt érdemes alaposan felkészülnünk és különös figyelmet fordítanunk a napvédelemre.
Hidratáljunk megfelelően
Sok szó esik róla, de nem árt ismételni: nagyon fontos a hidratálás, a folyadékpótlás a napozás előtt, alatt és utána is. „A víz az éltető erőnk és egy hidratált bőr sokkal gyorsabban gyógyul, sőt akár lassabban is ég le, mint egy száraz bőr. Más egyéb pozitív hatások mellett ezért is célszerű legalább 2 liter vizet meginni naponta, de a napozás alkalmával akár a 3 liter sem elvetendő mennyiség” – javasolja Mosó Attila, a Vitahelp Egészségközpont ügyvezetője, aki szerint fontos lenne az idősebbek figyelmét is felhívni erre, mert ők hajlamosak elfeledkezni a folyadékpótlásról. Emellett különféle – növényi ceramidokat is tartalmazó – készítményekkel is elősegíthetjük, hogy a nedvesség eljusson a bőr szöveteibe.
Fokozatosan készítsük fel a bőrünket
Az állandó napfény igen megterhelő lehet a bőrünk számára, így érdemes fokozatosan rákészülni a napos időszakra. Azok, akik irodában, zárt helyiségben dolgoznak, esetleg olyan munkát végeznek, amelynek során bőrük nemigen találkozik közvetlenül napfénnyel, semmiképp se rohanjanak ki a napra hosszabb időre, bármennyire is csalogató az önfeledt napfürdőzés. „Amikor tehetjük, először csak rövid időre, 10-20 percre menjünk a napra, és fokozatosan szoktassuk bőrünket a napfényhez. Így amikor eljutunk nyaralni, valóban élvezetes és napozással teli nyaralásban lesz részünk a leégés bosszúságai nélkül” – tanácsolja Mosó Attila.
A leégésnek számos veszélye van, hiszen ilyenkor mindig egy kicsit károsodik a bőr szerkezete, a külső réteg akár teljesen el is halhat. A gyógyulás a legtöbb esetben pár órától pár napig tarthat. Amikor hámlunk, a bőrünk megújul és a leégés miatt elhalt rétegeket pótolja alulról, a felső réteget pedig „elengedi”.
Szerezzünk be egy jó fényvédőt
A napvédő krémekben az UV-B sugárzás elleni védelem hatékonyságát mutatja meg a „SPF” szám. Például egy SPF 5-ös krém a sugárzás 1/5-ét engedi át, tehát a sugárzás 80%-át szűri. Egy SPF 30-as már csak a 1/30-t engedi át, tehát 97%-os védelmet ad. Ezt úgyis lehet értelmezni, hogy mennyivel nyújthatjuk meg a napon töltött időt, anélkül, hogy leégnénk. „Érdemes odafigyelni arra, hogy olyan terméket használjunk, amellyel nem terheljük tovább szervezetünket – válasszunk kőolajszármazéktól mentes, minőségi napvédőt, és ha tehetjük, már a kora nyári időszakban krémezzük magunkat, mert a hosszú tél után a bőrünk elszokott a napfénytől és könnyebben leéghet.”
A leégés ellen nemcsak kémiai úton (napvédő krémek), hanem fizikai úton is védekezhetünk. Ez utóbbiba tartozik minden olyan ruhadarab, huzat, ernyő, amely segít kiszűrni az UV-sugárzást, és megakadályozza, hogy az UV-sugarak a bőrünket érjék. Ma már vannak nagyon speciális textíliák is, amelyek amellett, hogy védenek, jól szellőznek, vízállóak, stb. Fontos azonban megjegyezni, hogy önmagában az árnyék nem feltétlenül véd meg a leégés kockázatától.
Töltsük fel a vitaminraktárakat
Belsőleg is fel tudjuk készíteni szervezetünket a védelemre, bőrünk egészsége szempontjából, íme, a legfontosabb mikrotápanyagok:
- Cink – Nemcsak segít csökkenteni a káros mennyiségű oxidatív stresszt (amely napozás esetén az UV-sugarak hatására nagy mennyiségben keletkezik a bőrben), de például segíthet az A-vitamin-készleteink mozgósítására a májból.
- Réz – Talán kevesen tudják, de a réznek nagyon fontos szerepe van minden pigmentációval kapcsolatos kihívás esetén, így nem csak bőrünk, de hajunk színe is sokszor réz hiánya miatt változik (vagy tűnik el). Szelénnel együtt segíthet a leégés kockázatát csökkenteni és bőrünknek megújulni.
- Likopin / béta karotin és más karotinoidok – Ezeket a vegyületeket a fény káros hatásainak kivédésre termelik, állítják elő. Ezt az emberi szervezet képes ugyanilyen célra hasznosítani, ha megfelelő mennyiségben fogyasztjuk őket, így ezzel akár belsőleg is felkészíthetjük szervezetünket a nap okozta kockázatoknak. Ezek a vegyületek jellegzetesen erős pirosas vagy sárgás színűek.
- Antioxidánsok – Segíthet bőrünknek napozás után regenerálódni.
- Kötőszöveteinket támogató tápanyagok: kova (silica), MSM, C-vitamin. A kollagénrostok állapotát, mennyiségét segítik fenntartani, amely egyébként természetes módon öregszik és veszíti el ruganyosságát, mennyiségét.
- Hialuronsav – Segít a vizet megtartani bőrünkben, ízületeinkben és kötőszöveteinkben. Fontos, hogy vagy mennyiségben fogyasszuk (200 mg / nap) vagy olyan készítmény formájában, amely segíti a hatóanyag beépülését szervezetünkbe.
Összefoglalva a napozás és a bőrvédelem területén is az ésszerűség és a kiegyensúlyozottság vezethet minket az ideális út és arányok megtalálásához. Fontos itt is, hogy ismerjük magunkat és tisztában legyünk adottságainkkal. Mosó Attila szerint mindent úgy és addig csináljunk, amíg valóban jól érezzük magunkat, ha pedig érezzük, hogy elég a napozásból, akkor ne akarjunk még perceket „ráhúzni”, csak azért mert nyaralunk.
Ezt a későbbiek során bőrünk és egészségünk fogja meghálálni!