A hidegebb hónapok másik gyakori vírusfertőzéses megbetegedése az influenza, amelynek a megfázáshoz hasonló, de rendszerint súlyosabb tünetei vannak: magas láz, hidegrázás, testi fájdalmak, levertség és fáradtság. A tünetek megjelenését követően a felnőttek szervezetében elszaporodó vírusok akár 5-10 napig is fertőzhetnek.
Annak érdekében, hogy biztonságban tudhassuk magunkat és környezetünket, érdemes alkalmazni a megfázás esetén is javasolt megelőzési módszereket. Emellett manapság egyre szélesebb körben elterjedtek a védőoltások is.
Tél végén, mikor a szervezet raktárai már kimerülőben vannak, még azok is nagy eséllyel kapnak el szezonális betegségeket, akik egyébként kevésbé fogékonyak erre. A tél a megfázások időszaka – ilyenkor látványosan megemelkedik a tüsszögő, köhögő, orrukat fújó emberek száma. A mindenki által megtapasztalt tünetek a hideg hónapok állandó és rendkívül kellemetlen vendégeinek, a náthának és az influenzának a velejárói.
Mi a megfázás? A megfázás a világ talán leggyakoribb és legrégebbi betegsége, amit egy gyors lefolyású vírusfertőzés okoz. Sokszor hallottuk már, hogy vigyázzunk a hidegben, azonban a náthát nem a hűvös időjárás idézi elő. A hideg időben sokkal többet tartózkodunk zárt helyeken, ahol, ha köhögünk vagy tüsszentünk, több tízezer vírust hordozó kis cseppecskét juttatunk a levegőbe megfertőzve ezzel másokat is. Megfázáskor az orrnyálkahártya megduzzad, ezért az orrmelléküregek szellőzése csökken, a gyulladásos folyamat rájuk is átterjed. A nyálkahártya duzzanatához fokozott váladékképződés is társul, amit ha nem sikerül alaposan kitisztítani, felülfertőzéshez, így az orr- és orrmelléküregek bakteriális gyulladásához vezethet. Tények a nátháról Aki stresszes, könnyebben megbetegszik. Kutatások is igazolták, hogy a hosszabb ideje tartó stressz miatt könnyebben megbetegszünk. Ha a stressz már több mint egy hónapja jelen van az életünkben – akár munkahelyi, akár családi környezetben –, fogékonyabbá válunk a fertőzésekre.
Az orrváladék színe elárulja a betegséget. A nátha kezdeti szakaszán az orrváladék színtelen, áttetsző. Amikor az orrváladék színe sárgás, zöldes színűvé változik, akkor a folyamat már előrébb haladott, ilyenkor a váladéknak ez a típusa utal arra, hogy bakteriális fertőzés zajlik a szervezetben, és ez arcüreg- vagy homloküreggyulladást is jelezhet. A fertőzés miatt érzékenyebb orrnyálkahártyát a gyakori orrfújások is felsérthetik, ezért idővel véres váladék is jelentkezhet.
Az antibiotikumtól nem lesz jobban. A náthát vírusok okozzák, az antibiotikumok azonban a baktériumok által okozott fertőzések kezelésére valók, nátha ellen tehát hatástalanok. Szedésük nemcsak felesleges, de az indokolatlan használatukkal hozzájárulunk az antibiotikumoknak ellenálló baktériumtörzsek kifejlődéséhez, terjedéséhez is.
A házi praktikák is hatásosak. A nátha nagyjából hét nap alatt magától is gyógyul, ám ha ezt az időszakot elblicceljük, akkor könnyen jelentkezhetnek olyan szövődmények, amit ennél tovább tart kikúrálni, és amihez már valóban szükség lehet antibiotikumokra is. A leggyakoribb szövődmény az arcüreggyulladás, torokgyulladás vagy középfülgyulladás. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük fontos, hogy legalább az első napokban pihenjünk és igyunk sok folyadékot. A meleg tea vagy húsleves ilyenkor valóban hatásos lehet, mert megkönynyítheti az orrváladék távozását. A megelőzés érdekében a leghatásosabb, amit tehetünk, hogy napi minimum 8 órát alszunk, rendszeresen mozgunk, odafigyelünk az egészséges táplálkozásra és sűrűn mosunk kezet.
FONTOS A HIGIÉNIA Az iskolai és munkahelyi közösségek komoly fertőzésforrásnak számítanak, hiszen gyakran kényszerülnek rá az emberek, hogy betegen menjenek dolgozni, vagy nem tudják megoldani meghűlt gyermekük felügyeletét, aki így az óvodában, iskolában fertőz. Ilyen helyeken a személyi és tárgyi higiénia fokozott betartására kell ügyelni: mindenkinek külön zsebkendő, külön törölköző használata javasolt, a gyerekjátékokat pedig még gyakrabban kell fertőtleníteni. A buszon, metrón vagy villamoson úgyszintén nehéz elkerülni, hogy kórokozókkal találkozzunk, ezért fontos, hogy ha megérkezünk valahová, azonnal alaposan megmossuk a kezünket. Emellett a szánk elé húzott sállal is védekezhetünk a fertőzések ellen, másokat pedig úgy kímélhetünk meg a kellemetlenségektől, ha papírzsebkendőbe köhögünk vagy tüsszentünk.