Egyre több cég ismeri fel, hogy a munkavállalók testi, lelki jóllétéért nemcsak az orvosi ellátások támogatásával lehet tenni, hanem az egészséges munkakörnyezet kialakításával is. De milyen egy egészséges iroda?
Télen megy a fűtés, de az ablakok nyitva, mert a meleg másképp kibírhatatlan. Nyáron kint van forróság, bent viszont jéghideg, mert dübörög a légkondi. A szék kényelmetlen, a szemünk már ég a monitor fényétől, megpihentetnénk valamin, de az ablakon túlról csak a szomszédos házfal fehér fala vakítja el a szemünket. Mindennapos élethelyzet sok irodában.
Életünk jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, ezért nagyon nem mindegy, milyen körülmények vesznek körül bennünket. Ezt ma már egyre több vállalatnál felismerik, és az új irodaházak tervezésekor már nemcsak a környezetbarát megoldások, de az ott dolgozók fizikai és szellemi jólléte is fontos szempont. De vajon mitől lesz egészséges egy iroda?
Az irodaház is megbetegíthet
A nap nagy részében a monitor előtt ülni már önmagában is komoly teher az egészségünk számára, többek között elhízáshoz, kettes típusú cukorbetegséghez, keringési rendellenességek kialakulásához vezethet. Ha ehhez még például konstans zaj is társul, az sem a vérnyomásunknak, sem a szívünknek nem tesz jót. A mesterséges világítás megzavarhatja a természetes napi ritmusunkat, és akkor a munkahelyi stressz következményeiről még nem is beszéltünk.
A munkavállalókhoz idomuljon a tér
A munkahelyi környezet nem csak fizikai, a lelki egészségünkre is hatással van. „Vannak olyan elemi tényezők, ingerek, amelyek nem is tudatosulnak bennünk, de hatással vannak ránk. Például, hogy milyen a hőmérséklet, milyen színek vesznek körül, milyen a levegő minősége vagy a kilátás – mondja dr. Dúll Andrea környezetpszichológus, az ELTE Szervezet- és Környezetpszichológia Tanszékének vezetője. – De ezeken túl, az is hatással van ránk például, hogy van-e választási lehetőségünk. Választhatok-e az irodai terek közül, annak függvényében, hogy intenzív interakcióban akarok-e lenni a kollégákkal, vagy inkább el akarok vonulni egy csendszobába, vagy inkább otthon dolgoznék.
Olyat nem tudok mondani, hogy piros vagy lila legyen a fal, vagy a három méteres belmagasság a jó választás, mert a környezetpszichológiai szemléletnek pont az a lényege, hogy nagyon gondosan le kell képezni az adott a munkafolyamatot és a munkavállalót. Hisz egy startup cég adminisztrációja egész más, mint egy könyvelőiroda, egy negyvenes indiai IT-szakember egész mást szeretne, mint egy huszonéves amerikai. Akkor teszi jól egy vállalat, ha a munkafolyamatokat és a munkavállalókat megismerve, hozzájuk idomítja a környezetet. Persze vannak alapvetések, például, hogy a meleg fények jobbak, mint a hidegek, de az a jó, ha meg tud valósulni a személy-környezet összeillés feltételrendszer. Fontos, hogy a munkavállalónak legyen kontrollja a környezete felett, érezze, hogy van a ráhatása a környezet alakítására.”
Forrás: Nők Lapja Café