A Lufthansa különleges évfordulót ünnepel augusztus végén. „Két nő a pilótafülkében” – jelentette be a légitársaság sajtóközleményében 30 évvel ezelőtt. 1988. augusztus 23-án Nicola Lisy (születési nevén Nicola Lunemann) és Evi Hetzmannseder (születési nevén Evi Lausmann) lettek a Lufthansa első női pilótái.
A brémai kereskedelmi pilótaképző iskola 154. junior repülős kurzusán végeztek, 14 férfi hallgató társaságában. Az oktatás részeként az Arizona állambeli Phoenix melletti sivatag felett vettek repülőórákat. Lisy és Hetzmannseder kétéves felkészülés után, 1988 augusztusának második hetében sikeresen befejezte a képzést egy Boeing 737 fedélzetén, a kanadai Montreálban. A szokásoknak megfelelően ezután ellenőrző pilótákkal (oktatókkal és vizsgáztatókkal) együtt repültek másodpilótaként néhány hónapon át a légitársaság európai járatain, és csak ezután foglalhatták el az első tiszt helyét a Boeing 737-200 pilótafülkéjében. Mintegy tíz évvel később, Nicola Lisy ismét történelmet írt, amikor 2000. január 31-én őt lett a Lufthansa első női kapitánya. Hamarosan Evi Hetzmannseder is követte példáját, aki 2000 februárjában szerzett kapitányi rangot.

Fő cél: a nők arányának növelése a Lufthansa pilótfülkéiben
Bár a női pilóták egy ideje már nem számítanak szenzációnak, a repülés férfias világában még mindig kevés a nő. A Lufthansa Csoport pilótáinak mintegy 6%-a nő, de a női pilóták számának növelése a társaság legfontosabb HR-céljainak egyike.
A kilátások ígéretesek. A Lufthansa Csoport légitársaságainak pilótákat képző European Flight Academy jelenleg zajló kurzusain a hallgatók 15%-a nő. A Lufthansa oktatási divíziója aktívan keresi a női jelentkezőket.
„Pilótának lenni a legjobb munka a világon”
Jó példa Magdalena Gruhn (29). Ő az egyike, annak a négy női hallgatónak, aki az European Flight Academy ez évi pilótakurzusán tanul. Korábban légiutas-kísérőként dolgozott, mígnem egy női pilótával találkozva ráébredt: ezt a munkát nők is végezhetik, és ő is ezt szeretné csinálni. Repülés közben elmondása szerint az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy egyszerre több dolgot kell összehangolni, szabályozni és előre kiszámítani. „Az égvilágon semmi oka nincs annak, hogy egy nő ne lenne képes erre” – fogalmaza meg Magdalena.
A repülés történetének első női pilótái
A nők már sokkal régebben beírták magukat a repülés történetébe. 1910. március 8-án Raymonde de Laroche volt az első nő, aki pilótaengedélyt kapott a francia repülőklubtól. Az 1930-as években Marga von Etzdorf a „Kiek in die Welt” névre keresztelt Junkers A50 pilótája volt, azt megelőzően, 1927-ben pedig az egykori Luft Hansa kereskedelmi flottájához tartozó Junkers F13 másodpilótájaként dolgozott. Ezután 60 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy ismét nő üljön egy Lufthansa-gép pilótafülkéjébe.