Ha nem fogyasztasz semmilyen állati eredetű terméket, többször hallhattad már a következő kérdéseket: „De hogy viszel be minden vitamint és ásványi anyagot?/ Nem maradsz éhes?/ Hogyan jutsz hozzá a fehérjéhez?”
Ha valaki hobbi vagy profi szinten sportol is, akkor fokozottan szemben találja magát a kétkedők véleményével. Pedig számos ismert, eredményes sportoló követi a növényi étrendet.
Dana Glowacka neve bizonyára mindenkinek ismerős, hiszen a hölgy 2019 óta tartja a világ leghosszabb plank-rekordját 4 óra 20 perccel. Nate Diaz 2016 –ban egy váltósúlyú UFC mérkőzés során váratlan győzelmet aratott Conor McGregor fölött, és 2018 decemberéig ő tartotta a Guinnes-világrekordot, az egy meccs alatt bevitt legtöbb számolt találatért (238). Versenykészülése során nyers növényi étrendet követ. Jó példa a tizenhatszoros Grand Slam-győztes teniszező, Novak Djokovic, hiszen szintén növényi étrendjének tulajdonítja győzelmeit. Kásás Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó is növényi étrendet követ. De tudtátok-e, hogy Mike Tyson visszavonulását követően növényi étrendre váltott? Ennek köszönheti, hogy megszabadult túlsúlyától és egészségesebb, energikusabb életet él? És, hogy minek köszönhető, hogy vegánként ilyen sikereket lehet elérni a sportban? Lássuk!
A növényi étrendet követő sportolók regenerációs ideje lecsökken
Nincsenek étkezések utáni kajakómák, magasabb az energiaszint. Ez annak köszönhető, hogy a növényekben több vitamin és ásványi anyag van, mint az állati eredetű termékekben. A növényi étrendet követők is elégséges mennyiségű fehérjét fogyasztanak, fehérjehiányra a nyugati világban élő növényi étrendet követők között nincsen bizonyíték. Minden növényi étel tartalmazza a 20 aminosavat, köztük a 9 esszenciálissal. Az pedig, hogy egy-egy aminosav kisebb arányban található meg bizonyos növényi ételekben, az csak akkor és azoknak lenne fontos információ, akik egy nap mindössze csak egyféle ételt esznek. Tehát attól sem kell félni, hogy nem viszünk be elegendő fehérjét.
- Válasszunk telítetlen zsírsavat ételeink elkészítéséhez, mint például a lenmag- vagy a tökmagolaj.
- Ne féljünk a szénhidrátoktól, hiszen ez adja meg a testünknek és az agyunknak is az energiát.
- Omega-3 zsírsavtartalmuk miatt fogyasszunk lenmagot, chiamagot, kendermagot, diót.
- Antioxidáns tartalmuk miatt fogyasszunk bogyós gyümölcsöket, legyen étrendünkben gabona, hüvelyesek és keményítő tartalmú zöldségek is.
Egy vegán sportoló étrendje leginkább csak abban tér el egy nem sportoló vegánétól, hogy több kalóriát visz be. Persze az étrend a sportágtól is függ, hiszen másképpen étkezik egy hosszútávfutó, mint egy súlyemelő. Vitaminokat fogyasszunk pluszban C-, D-, és B12-vitamint, ezt azonban ajánlatos szedniük a húsfogyasztóknak is.
Nincs két egyforma szervezet, nincs két egyforma edzésterv és étrend sem. Teljes étrend összeállításában, teljesítményünk növelése érdekében keressünk fel egy szakembert. De ahogyan az előző példák is mutatják növényi étrenden (is) lehet sikereket elérni, és sokkal egyszerűbb, mint azt gondolnánk.
Róka Eszter edző, sporttáplálkozás-szakértő írása