A salzburgi alpesi nyár csábító ajánlat mindazok számára, akik nyaralásuk és kiruccanásaik során szívesen vándorolnak a hegyekben. Sehol sincs annyi alpesi legelő, mint Salzburg tartományban, ahol az ősi és az újonnan épült hütték is a régebbi időkre emlékeztetnek. Az alpesi legelőkön még mindig kézzel fejik a teheneket, vajat kavarnak, sajtot készítenek, dagasztanak és sütnek. A túrázók éjszakázhatnak az alpesi nyár minőségi védjegyével ellátott hüttékben vagy az alpesi legelők túraútja mentén található hüttékben is.
Az alpesi nyár hivatalosan június közepén kezdődik, de már előtte megjavítják a legelőket körülvevő kerítéseket, rendbe hozzák az ösvényeket, kitakarítják az istállókat és a kunyhókat. A kéményeket kisöprik, a fűszernövény-ágyásokat beültetik. Az állatok nagy részét gyalog hajtják fel az alpesi legelőkre, míg másokat pótkocsikkal és nagy lóerejű traktorokkal kényelmesen szállítják a magasba. Az ember alig hiszi el, hogy milyen fergetegesen galoppoznak még a nyugodt tejelő tehenek is a zöld alpesi legelőn. A salzburgi alpesi nyár sok munkával jár, de nagyon jó móka is. Értékes tapasztalatokkal gazdagodhatnak itt a nyaralók, a családok és a kirándulók is.
A salzburgi alpesi nyár minőségi védjegye
Az egykori hegyi pásztorok mindennapjaiba a régi időkben nem sok romantika fért a kemény munka mellett. El kellett látni az állatokat, fejni, sajtot készíteni. A régi időkben földbe ásott pincékben érlelték a sajtot és ősszel vitték le a völgybe. A dús füvű lankás réteket kézi erővel kaszálták, és a szénát a völgybe szállították, hogy télire elég takarmány gyűljön össze. A gazdák napjainkban sem ülnek ölbe tett kézzel, ám aki túrázni, bringázni, fotózni jön, megtalálja körükben azt az idillt, amit keres. A vendégváró hütték száma meghaladja az 550-et, közülük mintegy 170 hüttén sárgállik a salzburgi alpesi nyár minőségi védjegye. Ezeket a hüttéket szigorúan ellenőrzik, a vendég több látnivalóra és még színvonalasabb ellátásra számíthat, mint másutt. Ugyanakkor a hütték autentikus jellege megmarad.