Az NN Ultrabalatonon induló, okkerszínű szabadonbalaton pólóban futó Zlinszky András ökológus futás közben mesél a Balaton környékén található élőhelyhálózatokról és azok szerepéről. A szabadonbalaton ezúttal az október 2-i sporteseményen hívja fel a figyelmet a Balaton páratlan értékeire. A résztvevőket concept bár és drónzene is várja majd az Ultrabalatonon, ahol folytatódik a szabadonbalaton ökológiai-kulturális programsorozata.
Az NN Ultrabalatonon induló, okkerszínű szabadonbalaton pólóban futó Zlinszky András ökológus a Badacsonyörs-Balatongyörök szakaszon futás közben mesél majd az ott található élőhelyhálózatokról és azok szerepéről. Zlinszky az esemény más helyszínein is bármikor megszólítható, és szívesen beszélget az érdeklődőkkel a felmerülő ökológiai témákról. A szabadonbalaton aktivistái ezenkívül concept bárral és frissítőállomással készülnek a futók számára, ahol fantáziaitalokkal és egy kifejezetten a sporteseményre kitalált, a tó tápanyagterhelésére utaló, FOSZFOR (P) névre hallgató, természetes alapanyagú itallal várják a sportolókat és a szurkolókat. A monoton/monokrommal együttműködésben meditatív drónzenét is megosztanak velük, amelyen a Balaton-meder formái alapján komponált hangokat hallgathatják futás közben.
A Balaton olyan természeti adottság, amely minden magyar ember számára meghatározó értéket képvisel. Hatalmas népszerűségéből is következik sebezhető ökológiai egyensúlya. Épségének megőrzése mindannyiunk felelőssége. Erre hívja fel a figyelmet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa ökológiai tematikájú programelemének felvezető eseménysorozata, amelyet a szabadonbalaton szervez idén augusztus és október között.
A programsorozat augusztusban kezdődött meg Balatonfenyvesen a C:N:P bár elnevezésű strandakcióval. Az eseményen algafröccs és algafagyi várta a strandolókat, de az Au műhellyel együttműködésben kialakított installációs térben kipróbálhatták a hínárcsipszet és az altaherba névre hallgató erjesztett vízparti élőhelylevet is.
Október 2-án ismét kreatív akcióval készül a szabadonbalaton csapata. Ezúttal az NN Ultrabalaton egyik csapatváltópontjánál, a Balatonföldvári keleti strandon jelennek meg: különleges italokat kínáló concept bárral, online és offline kiadvánnyal, drónzenével és az emblematikus, mégis többnyire ismeretlen természetes élőhelyeket jelölő útjelöléssel hívják fel a futók és a szurkolók figyelmét a Balaton régiójának ökológiai kérdéseire. Ezenkívül Zlinszky András ökológus mesél majd a tó környékén található élőhelyhálózatokról – ráadásul futás közben!
A szabadonbalaton az alábbiakkal jelentkezik az NN Ultrabalatonon:
- Zlinszky András ökológus futás közben mesél a verseny Badacsonyörs-Balatongyörök szakaszán a Balaton környékén található élőhelyhálózatokról és azok szerepéről
- szabadonbalaton concept bár és frissítőállomás nézőknek és résztvevőknek: tematikus ökológiai folyamatra relfektáló fantáziaitalok és egy a kifejezetten sporteseményre kitalált a tó tápanyagterhelésére utaló FOSZFOR (P) fantázianévre hallgató, természetes alapú „tápanyagital” várja a kísérletező kedvű frissülni vágyókat
- A témához kapcsolódó online, illetve limitált szériában, környezettudatosan előállított offline kiadvány, amelyben a Balaton körüli természetes élőhelyek fontosságáról lesz szó. Az online változat QR-kóddal lesz elérhető a verseny ideje alatt és röviddel azután, a limitált offline széria a bárnál lesz megtalálható. Ezek a kiadványok tudományos és szakértői szereplők által szakmailag támogatott anyagok.
- A monoton/monokrommal közös kollaboráció keretében meditatív drónzene a Balaton-meder formái alapján komponált hangokkal, amely egy QR-kód segítségével érhető el. Ehhez kapcsolódik egy limitált szériás egyedi készítésű Balaton-színkódú képeslap, amit az indulók között ajánlanak fel.
- Útjelölés: néhány emblematikus, azonban kevésbé ismert természetes élőhely jelölése, amin a futók áthaladnak.
Balaton Ökológiai Programsorozat – VEB 2023
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosának (VEB 2023) egyik kiemelt témája a régió ökológiai kérdéseit vizsgáló és bemutató Balaton Ökológiai Programsorozat, amely a szabadonbalaton kezdeményezésével egyezően azt vizsgálja majd, hogy hogyan kapcsolódik a kultúra és az ökológia térségi kontextusban, és hogy milyen régiós ökológiai kihívásokkal szükséges és érdemes szembenézni a globális rendszert figyelembe véve.
A szabadonbalaton ökológiai-kulturális platformról
A PAD gondozásában működő szabadonbalaton olyan ökológiai szemléletű kulturális kezdeményezés, amely a Balaton régió természeti-kultúrtáji adottságaira és folyamataira, fenntartható és klímaadaptív tájhasználati lehetőségeire reflektál ökológiai, művészeti, társadalomtudományi, technológiai-műszaki és gazdasági szempontok együttes figyelembevételével.
Az antropológusok, művészek és ökológusok együttműködése során létrejött szabadonbalaton az 51. Kékszalag vitorlásversenyen debütált, ahol a Hannibal névre keresztelt 1934-es, nádkamuflázsba öltöztetett vitorlás szolgált a kezdeményezés vizuális platformjaként. A szabadonbalaton ökológiai-művészeti projektjei a Balaton és régiójának ökológiai igényeire és kihívásaira, valamint a szemléletváltás szükségességére hívják fel a figyelmet. A kezdeményezésben az ökológia, vízügy, társadalomtudományok és művészet területeiről érkező szakemberek dolgoznak együtt. Céljuk a Balaton ökológiai és társadalmi vonatkozásait bemutatni, ezáltal a helyi lakosokat, a turistákat, és a döntéshozókat egy fenntartható „balatoni jövő” alakítására érzékenyíteni és a klímaváltozásra felkészíteni.
A Balaton partját az ember nagymértékben beépítette és átalakította az elmúlt másfél évszázadban az éppen aktuális igényei alapján, a tóhasználatban, vízgazdálkodásban, településfejlesztésben számtalan nem fenntartható gyakorlatot eredményezve. Ikonikus tavunk élővilágának emiatt rengeteg kihívással kell szembenéznie, melyeket a klímaváltozás tovább árnyal. Az emberi alkalmazkodás elengedhetetlen az egészséges balatoni ökoszisztéma fennmaradásához és fenntartásához, a jó vízminőséghez.