Féltett kincsünk és mindennapi örömforrásaink egyike, a köztudatban mégis meglehetősen kevés információ él a látószervünkről, valamint arról, hogyan tartsuk karban és őrizzük meg egészségét hosszú időn keresztül.
A szem az agy után a második legösszetettebb szervünk, amely működése közben jelentős részét kihasználja az agy kapacitásának. A szemüregben elhelyezkedő testrészt a szaruhártya és az ínhártya határolja, és a látás folyamata során a fény a pupillán áthaladva, majd a szemlencsén megtörve az ideghártyára vetül. A szemlencse a hozzá kapcsolódó izmok segítségével változtatja az alakját, emiatt tudunk fókuszálni, a különböző távolságú tárgyakat is élesen látni. Az ideghártya (retina) a látóideg hártyaszerűen kiöblösödő része, amely a szem hátsó részét béleli ki. Ez a szövet felelős a szembe érkező optikai információk, fény, színek formák felfogásáért, amelyeket a látóideg közvetlenül az agyba továbbít, ahol a kép feldolgozódik, és a színes, 3D-s látvány megszületik.
Kártékony kijelzők
A modern életvitel pluszterheket ró a szemre: a fizikai stresszfaktorok mellett (UV, por, pollenek, kiszáradás) a képernyő előtt töltött órák is károsíthatják. Ráadásul a tévék, számítógépek, tabletek, okostelefonok térhódítása tovább növeli a látásproblémával küzdők számát, a CVS (szemfáradás, száraz szem, hunyorgás, kipirosodás) tünetcsoport az elmúlt évtizedben a számítógép előtt dolgozó felnőtteknél, a kamaszoknál és mostanra már a gyermekeknél is az egyik leggyakrabban észlelt probléma lett.
Így pihentessük a szemet!
Léteznek azonban módszerek, amelyekkel ezek a hatások csökkenthetők: ha életmódunk a képernyőhöz köt, érdemes megtanulnunk valamilyen szemtornát, illetve -masszázst, és beiktatnunk a munka szüneteibe. A legegyszerűbb módja a szemünk pihentetésének, ha 30 percenként elemeljük a tekintetünket a képernyőről és rövid ideig a távolba nézünk – például a plafonra, vagy bárhova, ami messzebb helyezkedik el, mint az olvasási távolság.
És hogy mit tehetünk látásunk megőrzése érdekében? A teljes cikket, még több érdekességgel, megtalálod a VITAL Magazin október számában, melyet online is elolvashatsz !