Ezzel a témával kapcsolatban egyértelmű gondolat számomra: nem lehet elég korán elkezdeni, a megelőzés fontos része a folyamat lassításának. De mi is történik bőrünkkel az évek során és milyen tényezők befolyásolják azt?
Az öregedő bőr fokozatosan épül le: csökken a vastagsága és rugalmassága, gyengül az érfalak erőssége, romlik a tápanyagellátottsága. Veszít fényéből, nedvességtartalmából, valamint megjelennek az apróbb szarkalábak, mélyülnek a mimikai ráncok. A folyamat egy része genetikailag kódolt, de az életvitelünk, a stressz, a bevitt tápanyagok és a külső behatások is hatással vannak a bőr változásaira.
A megelőzést már huszonévesen is elkezdhetjük
A bőr hidratálását és táplálását otthon is elvégezhetjük, emellett érdemes beiktatni kozmetikai kezelések is. Alapvető pillér a reggeli és esti arcápolási rutin a megfelelő termékekkel, a szakember pedig professzionális hatóanyagok bevitelével adja meg azt a pluszt, melyre szükségünk van. A dehidratált, nem megfelelően ápolt bőr ugyanis a ráncosodás előszobája. Erre a legmegfelelőbb anyagok a természetes, azaz natúr kozmetikumok, amelyek bőrazonos, vagy ahhoz közeli anyagaival nem okoznak érzékenységet, allergiát, és 100 százalékban képesek beépülni.

A kor előrehaladtával előtérbe kerül a csökkent faggyúmirigy termelődés miatt a bőr táplálása, valamint méregtelenítése, a sejtekben lévő kollagén termelődés stimulálása, valamint a csökkent vízmegkötő képességének javítása. Ez utóbbi képesség kiválóan pótolható saját bőrünkben is megtalálható – de máshonnan is kinyerhető – természetes hialuronsavval, ami kiváló térfogatnövelő és rugalmasságfokozó anyag.. A táplálást segítve a hiányzózsírsavakat pótolhatjuk például makadámdió, jojoba vagy ligetszépe olajjal. Itt is segítségünkre lehetne az illóolajok, melyek méregtelenítő hatásukkal fokozzák a sejtanyagcserét. Ilyenek például a citromhéj, a geránium, a cédrus és a tömjén, a növényi olajok közül pedig az olíva és szezám olaj, valamint a muskotályzsálya említhető meg.
Fontos, kiegészítő terápiát jelent még ezek mellett a fényvédelem és az antioxidánsok külső felvitele A, C- és E-vitamin formájában; mindez késlelteti a bőr öregedését és a nap okozta károsodás hatásait is. Utóbbira ajánlom a fizikai, természetes fényvédőket..
Kiegészítő, de fontos elem a masszázs
A bevitt hatóanyagok mellett a masszázsnak is nagy szerepe van, hiszen bőrfeszesítő, izommegmunkáló funkciója mellett fokozza a hatóanyagok felszívódását, a bőr oxigénellátottságát, de fontos szerephez jut a stresszoldásban is. Márpedig a fiatalításban ez is egy fontos tényező; a stressz ugyanis összehúzza a vesét, mely nem képes a szervezet megfelelő fokú méregtelenítésére, közvetve a bőr megújítására, a megfelelő mennyiségű tápanyag felvételére.
Bár nem tűnik témánkat illetően idevalónak, mégis fontos szerepe van a mozgásnak, a friss levegőnek és a táplálkozásnak is. Az „az vagy, amit megeszel” mondás közhelyesen hangzik ugyan, de mégis valóságos, mert a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel sejtszinten hidratálja bőrünket, minőségi étkezésünkkel pedig biztosítjuk a bőrünk számára elengedhetetlen tápanyagokat.
Megjelent a Vital magazin szeptemberi számában. Ha további hasonlóan érdekes cikket olvasnál még, megrendelheted kiadványunkat ITT!