Az emberi szervezet több, mint 60%-a víz. A testünknek nincsen folyadékraktára, a vese pedig a felesleget kiválasztja, ezért folyamatosan biztosítanunk kell a folyadékbevitelt. Ennek hiányában számos probléma jelentkezhet, okozhatja többek között például a testhőmérsékletünk és a szívfrekvencia megemelkedését is. Ha pedig több folyadékot vesztünk, mint amennyit visszapótolunk, az kiszáradáshoz vezethet. Íme, néhány tipp, amivel elkerülhetjük ezt.
A megfelelő folyadékbevitel megvéd a kiszáradástól és támogatja a vese megfelelő működését. A bőséges folyadékfogyasztás segíti a vesét megtisztítani a méreganyagoktól, ezáltal csökken a krónikus vesebetegségek kialakulásának esélye. Átlagosan 30 ml mennyiségű folyadékot ajánlott fogyasztani testtömeg-kilogrammonként naponta. Gyakori probléma felnőtt korban is, hogy már csak akkor iszunk, amikor szomjúságérzet jelentkezik. Érdemes tisztában lennünk azzal, hogy a szomjúságérzet a testünknek egyfajta vészjelzése már a súlyos folyadékvesztés megelőzésére. Ha pedig nem pótoljuk a folyadékvesztést, az kiszáradáshoz, vagyis dehidratációhoz vezet.
Sportolók veszélyben
A kiszáradás egyben a szervezet ionháztartásának felborulását is jelenti, hiszen az izzadással és a vizelettel együtt számos ásványi anyag távozik, amelyet szintén pótolnunk kell. Különösen fontos erre odafigyelni a sportolóknak, hiszen egy kemény edzés során a verejtékkel együtt távozik nátrium, kálium, kálcium, magnézium, és izomgörcs, vérnyomáscsökkenés jelentkezhet. Ilyen esetekben azonban már nem elegendő pusztán vizet inni, hiszen az elvesztett ásványi anyagokat azzal már nem tudjuk pótolni. Sportolók esetében az elektrolitpótlás legjobb módja az izotóniás italok fogyasztása.
Veszélyt jelző tünetek
A kiszáradásnak számos tünete van, az enyhébbtől a súlyosabbig, ráadásul nem feltétlenül jelentkezik mind egyszerre. Észlelhetünk magunkon egyre fokozottabb szomjúságot, szájszárazságot, bőrszárazságot. Egyre fáradékonyabbak, ingerlékenyebb lehetünk, jelentkezhet szédülés és fejfájás is. A pulzusunk és a légzésszámunk is megnőhet, a vizelet mennyisége pedig csökken. Sportolók esetében a folyadékpótlás hiánya teljesítménycsökkenéssel jár.
Változatok folyadékra
Különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a folyadékpótlásra a meleg, nyári hónapokban. Ilyenkor nagyobb mértékű az izzadás, amely azt jelenti, hogy több folyadékot is veszítünk, tehát több vízre is van szükségünk. Bárhová is indulunk, dobjunk a táskánkba legalább egy fél literes kulacsot, tele vízzel. Természetesen a hétköznapokban a folyadékpótlás legegyszerűbb módja mindig a tiszta csapvíz. Ha olykor változatosságra és más ízekre vágyunk, készíthetünk gyümölcsökkel ízesített vizet. Kiváló választás a mentás-uborkás víz, vagy a citromos víz is – ezek a nagy nyári hőségben különösen jól eshetnek. Friss gyümölcsből vagy zöldségből készíthetünk smoothie-t is, azonban itt számolnunk kell plusz szénhidráttal. A kávé és az alkohol viszont nem megfelelő szomjúságérzetünk csillapítására, mert dehidratálnak, vízhajtó hatásuk van, így ezzel csak ellenkező hatást érhetünk el.
Vannak olyan élethelyzetek, amikor több folyadékra van szüksége a szervezetünknek. Idős korban, szoptatáskor, várandósság esetén és a sportolóknak is több folyadékot kell fogyasztaniuk.
Napjainkban már telefonos applikációk is elérhetőek, amelyek jelzik, ha nem ittunk eleget.
Figyeljünk az egészségünkre, ezért javaslom, hogy egyből felkelés után igyunk meg egy pohár vizet, amely hozzájárul a megfelelő anyagcsere működéséhez is.
Róka Eszter edző, táplálkozásszakértő írása