A lovaglás szinte egyidős az emberiséggel. Őseink lóháton kalandoztak Európában és a mindennapi életben is fontos szerephez jutottak a lovak. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tudnivalót ahhoz, ha meg szeretnénk tapasztalni, milyen érzés a nyeregben ülni.
Ha már régóta kacérkodunk a gondolattal, hogy megtanuljunk lovagolni, most minden adott hozzá, hogy fejlesszük az egyensúlyérzékünket, a láb-, a has-, a váll- és a hátizmainkat. De nem csak testileg, lelkileg is jót tesz a lovaglás, egyrészt a sikerélmények miatt, amelyek a folyamatos tanulás során érnek minket, másrészt pedig, ha már biztonsággal ülünk a nyeregben, a lovaglás megnyugtat és jóleső kikapcsolódást nyújt.
Lehetőség van egyénileg és egy lovas táboron belül, másokkal közösen megtanulni a lovaglás alapjait. Nemcsak a gyerekek, felnőttek is kipróbálhatják a lovaglást a Lóháton Budakeszin Lovas Iskolában, ahol a szakképzett oktatók lépésről lépésre megtanítják az alapokat. Fontos tudni, hogy a gyereket szeretnénk beíratni, őt csak ötéves kortól engedik lovagolni. Eleinte futószáron lehet ismerkedni a lóval, majd jöhet a következő lépés, amikor egy ötfős osztályban el lehet sajátítani a lovardai alakzatokat, az ügyesebbek és gyakorlottabbak pedig később terepen is lovagolhatnak.
A sóskúti Green Hill lovas centrum az oktatás során ugyanezt a tematikát követi.
Tábori körülmények
A napi néhány órás oktatás mellett nem csupán gyerekeknek, felnőtteknek is szerveznek lovas táborokat napközis rendszerben, amelynek során a napi kétszeri lovaglás mellett a lovak körüli munkákat és néhány elméleti tudnivalót is elsajátíthatnak az érdeklődők.
A gyerekek részére szervezett néhány napos táborokat általában az iskolák nyári szünetében tartják.
Lépésről lépésre
Az érdeklődőket első alkalommal megtanítják arra, hogy hogyan kell felülni a lóra, majd következik az úgynevezett futószáras oktatás. Ekkor az oktató egy helyben áll, miközben a futószárra kötött lóval körözni lehet a karámban. Ezáltal megtanulhatjuk a helyes testtartást, a szabályos ülést, fejleszthetjük az egyensúlyunkat, valamint megismerkedhetünk a lóval és annak mozgásával. A futószáras órák mintegy 25-30 percig tartanak.
A következő lépcsőfok az 55 perces, úgynevezett dupla futószáras óra, amikor az alapokat elsajátított tanulót „hosszabb pórázon tartják”, hogy nagyobb önállóságot kapjon a ló irányítása során. Ha ez is megvan, jöhet az úgynevezett osztálylovaglás, amikor már önállóan lovagolhatunk a karámban egy oktatóval, aki több tanulóval foglalkozik egyszerre a pályán. Az osztálylovaglás során több lovat is kipróbálhatunk, ráérezhetünk arra, hogy melyik ló hogyan viselkedik és hogyan reagál a jelzéseinkre. Itt már nemcsak körbe-körbe sétálhatunk, hanem különböző alakzatokat vehetünk fel, ezáltal felkészülhetünk a terepen való lovaglásra.
Elsőre mit vigyek?
A lovardákban természetesen lehet kölcsönözni felszereléseket, a fejvédőt, az úgynevezett kobakot biztosítja az iskola, ám a gyerekek eleinte kerékpárossisakot is hordhatnak. A legfontosabb, hogy az oktatásra hosszú szárú nadrágban érkezzünk, a nadrág szárát pedig húzzuk bele a zokniba, hogy ne legyen kilógó bőrfelület, amely megsérülhet. Szandállal és papuccsal nem engednek felülni a lóra, helyette vigyünk magunkkal zárt cipőt, sportcipőt, esetleg csizmát.
Felszerelések
Ha beleszeretünk a lovaglásba, szinte természetes, hogy a kölcsönzés helyett szeretnénk saját felszereléseket beszerezni.
A lovaglókesztyű, amelyet már 2-3000 forinttól megvásárolhatunk, lehetővé teszi a szár biztos fogását, emellett megóvja a kezünket a kirántás miatti sérülésektől.
Szintén hasznos a 4-5000 forinttól elérhető lovaglónadrág, amely felveszi a test formáját és nem dörzsöli ki a lábunkat menet közben.
Már 7000 forinttól beszerezhetünk saját kobakot, olyat, amely pontosan illeszkedik a fejünkre, ráadásul higiénikusabb, ha mindig a sajátunkat hordjuk.
Kényelmes viselet a lovaglómellény, amelyet 10 ezer forinttól vásárolhatunk meg, hiszen ezzel a lovon jóval kényelmesebben tudunk mozogni, mintha pulóvereket vennénk magunkra.
A sportcipőnket – akár 5000 forintért – speciális lovaglócipőre, illetve lovaglócsizmára cserélhetjük, amely kényelmesen illeszkedik a kengyelbe, ráadásul a sarka miatt nem csúszik bele, jóval biztonságosabbá téve a lovaglást.