A mai kor embere a munkáját segítő technikai vívmányok miatt egyre inkább mozgásszegény életformát folytat. Gondoljunk csak a számítógépre, a TV-re, az autózásra, de a buszon vagy a villamoson is ülni szeretnénk. Legtöbben a munkájukat is ülve végzik. A görnyedt hát, az előreeső vállak, a feszes nyak nincs jó hatással testtartásunkra.
Gerincre megy
A gerincnek úgynevezett természetes, azaz normális görbületei vannak, ezt semleges helyzetnek is nevezzük. Ez sok esetben módosul, pl. az ülőmunka, a rossz testtartás, az egyoldalú terhelés vagy a különböző sportok hatására. Mivel a gerincoszlop ebben a semleges helyzetében a legalkalmasabb teherviselő és sokkelnyelő képességének ellátására is, a különböző tartásbeli módosulások – amikor a tartóizmok edzettség nélkül nem tudják ellátni a szerepüket – a gerincoszlopra többletterhet róhatnak. A rossz testtartás a gerinc teherviselő képességének romlásához vezethet, vagyis a törzs stabilizáló izmai meggyengülnek, így bizonyos izmok többletmunkára kényszerülnek, míg mások „alszanak”.
A rossz tartás veszélye
Ha görnyedt a hát, az egyik legjellemzőbb tartásmódosulás a háti kyphosis szakaszának – természetes enyhe háti domborulat – fokozottabbá válása. A vállak legtöbbször előreesnek, a stressz miatt sokszor megemelkednek, a nyakban is feszültség alakul ki, ami a tartást még tovább rontja, és ezek végül panaszokat okozhatnak. Mindez orvosolható és megelőzhető, ha az ember kellő figyelmet szentel a törzs stabilizáló izmainak karbantartására, a helyes testtartás visszaszerzésére, megőrzésére!
Hatékony megoldások
A helyes testtartás eléréséhez rendkívül hatékony módszer a pilates, amelynek középpontjában a testtartás korrekciója áll. A pilates a mélyebb stabilizátorok bekapcsolására fordít nagy figyelmet, a test teljes izomzatát edzi megelőző módon.A STOTT® Pilates módszer az egyénre jellemző testi adottságokat figyelembe véve az izmaink harmóniáját igyekszik elősegíteni, talajon és speciális pilates gépeken végezhető változatos gyakorlatokkal. Fontos kiemelni, hogy mindehhez szakképzett oktatóra is szükség van, aki képes a saját egyéni testtartásunk, adottságaink, képességeink és az esetleges sérülések feltérképezése után a megfelelő gyakorlatok kiválasztására.
Ha ülőmunkát végzünk:
- próbáljuk kerülni a hosszú ideig tartó egyoldalú terheléseket, váltogassuk a testhelyzeteket, álljunk többször fel, járkáljunk, nyújtózkodjunk kicsit
- ha lehet, a számítógép előtt ne kelljen kicsavarodott testtartásban ülni: eszközeink kényelmes magasságban elérhetőek legyenek
- próbáljunk megfelelő széket választani munkánkhoz és figyeljünk testtartásunkra
- próbáljuk kerülni a stresszt, ha feszültnek érezzük magunkat, lélegezzünk mélyet és a vállainkat, nyakunkat próbáljuk ellazítani.
Kassai Etelka