Ma már sokféleképpen segíthetünk is a futás segítségével. Gyűjthetünk adományokat, oszthatunk ételt a rászorulóknak, vagy segíthetjük a társainkat. Vagy a legújabb mozgást, a ploggingot is kipróbálhatjuk.
Futni sokféleképpen és sok helyen lehet. Közösségben, egyedül, gyorsan, lassan, aszfalton és terepen egyaránt. A futás azért is jó sport, mert mindenki megtalálja az egyéniségének megfelelő formáját, és még segíthetünk is a rászorulóknak, vagy épp a környezetünknek. Ha egy kicsit nyitottabb szemmel járunk, rögtön feltűnik, mennyi szemetet hagynak hátra az emberek maguk után. Sokszor még a futók sem ügyelnek eléggé a környezetükre, többen panaszkodnak, hogy az erdőben eldobált géles tasakokkal és egyéb hulladékokkal találkoznak.
Szedd a szemetet!
A 2016-ban Svédországból induló kezdeményezéssel, a plogginggal a környezetünkön segítünk a közösség erejét is felhasználva. A plogging, vagyis a szemétszedős kocogás lényege, hogy futás vagy inkább kocogás közben szemetet is szedünk, így védve a környezetünket és a Földet. Ilyenkor nem a tempó vagy a futóteljesítmény a fontos, hanem a cél, vagyis, hogy minél jobban megtisztítsuk lakókörnyezetünket a felgyülemlett szeméttől. A plogga svéd szó, amelyet a vedd fel és fuss kifejezések kombinálásából alakítottak ki. Természetesen ezt is lehet “magányosan” csinálni, de közösségben még jobb és hatékonyabb. Amikor futni indulunk, magunkkal visszük az úgynevezett “kötelező” felszerelést. A futók legnagyobb része ma már el sem indul gps-es óra, telefon vagy egyéb “kütyük” nélkül, a futás hosszúságától függően pedig gélt vagy egyéb táplálék-kiegészítőket, valamint vizet is tesznek az övtáskába vagy a hátizsákba. Kell még egy pár eldobható kesztyű és szemeteszsák is.
#plogging
Svédországban közösségek futnak és szedik a szemetet, fotózzák az összeszedett óriási szeméthalmokat. A plogging gyorsan terjed a világon, így Magyarországon is. Mára a Facebookon különböző csoportok alakultak, akik futók és túrázók által látogatott, “szemetes” útvonalakat ajánlva, egymást segítve próbálják meg tisztábbá tenni a lakóhelyet és a környezetet. Ha nincs nálunk semmi, akkor már azzal is segítünk, ha futás közben talált szemetet megfogjuk és elvisszük a legközelebbi kukáig. Futás közben sok mindent fényképezhetünk. A napfelkeltét, a naplementét, cuki állatokat, virágba boruló fákat vagy akár szelfizhetünk is. A plogging során viszont a szétdobált szeméthalmokról illetve a már összegyűjtött hulladékról készíthetünk elrettentő fotókat, amelyeket az Instagramon vagy a Facebookon oszthatunk meg. Nem véletlen, hogy plogging hashtaggel már több ezer fotót találunk a közösségi médiában. A Facebookon a Plogging Hungary csoportban fotókkal illusztrálva mutatják be, hogy egy-egy kedvelt futó-vagy kiránduló útvonalon mennyi szemetet hagynak maguk mögött az emberek.
TeSzedd kampány
Marton-Mlecsenkov Éva, a CoffeeRUN Sportegyesület alapítója és vezetője rendszeresen szervez közösségi futásokat a Hármashatárhegyre. Az egyesület mottója “Mi az erdőben csak vendégek vagyunk. Az otthonlakók, a növények és állatok csak szívességet tesznek, hogy maguk közé engednek minket. Viselkedjünk hát vendéghez méltóan, tisztelettel és alázattal, ne zavarjuk a nyugalmukat.” A környezet megóvása érdekében hirdették meg tavaly ősszel a TeSzedd országos szemétszedő kampányt, amelyben az egyesület tagjai is részt vettek. Az eseményre Mlecsenkov Éva is jelentkezett koordinátornak. Az akció kiindulópontjának a Hármashatárhegy aljában található Fenyőgyöngyét jelölte meg, majd egy közösségi futóeseményt szervezett rá. A posta segítségével a jelentkezők számával megegyező szemeteszsákot és egyszer használatos kesztyűt osztottak szét, így mindenkinek jutott felszerelés. Amikor a futók befejezték a szemétszedést, az FKF elszállította az összegyűjtött hulladékot. Mlecsenkov Éva elmondta, hogy két utcából majdnem tíz teli zsák gyűlt össze. A futók végig betonútúton haladtak, és az erdőből szedték a szemetet, főleg sörösdobozt és italosüveget szedtek össze, de volt eldobált használt óvszer és autó sárvédő is. A sportegyesület alapítója szerinte a sikeres szemétszedés lényege, hogy megszervezzék, hogy hova szállítják el az összegyűjtött szemetet. “Szeretnék több eseményt, csak meg kell szervezni a megfelelő infrastruktúrát, és együttműködést” – tette hozzá Mlecsenkov Éva.
Mire ügyelj ha elindulsz ploggingolni:
- Mindig használj kesztyűt, futó-és eldobható kesztyűt egyaránt
- Veszélyes hulladékot, mint például akkumulátort vagy elektronikai berendezéseket ne vegyél fel, valamint fecskendőket és egyszer használatos tűket se fogj meg soha
- Erős szemeteszsákot válassz, nehogy az éles tárgyak kiszakítsák
- Legyen nálad fertőtlenítő gél, és hazaérve is alaposan moss kezet
- A ruháidat, főleg a kesztyűt alaposan mosd ki hazaérkezés után