Tavasszal rendszerint kiderül: hirtelen semmi sincs jó helyen a lakásban, komornak, sötétnek tűnnek a színek, nem találjuk az otthon meghitt nyugalmát. Valami másra, újra, frissre, tisztára vágyunk. És ez így is van rendjén; a megváltozott fényviszonyoknak köszönhetően a napfény más szögben éri a szobát, a bútorokat, s a rézsút beszökő aranyló fénynyalábban láthatóvá válnak a gomolygó porszemek. Itt az ideje a tavaszi nagytakarításnak, annál is inkább, hogy a közelgő nagy pollenhadjárat előtt por és poratka mentessé varázsoljuk otthonunkat.
Kezdésképp rámoljuk ki a kamrát, a beszáradt vagy megromlott konzerveket, lekvárokat, befőtteket dobjuk ki, nézzük át a többi tartós élelmiszert is (liszt, rizs, tészta, kakaó, fűszerek), és ha lejárt a szavatosságuk, vagy molyosak, dobjuk ki azokat. Ugyanígy válogassuk át a zöldségeket is. A mélyhűtő és a hűtő tartalmát is nézzük át, aminek lejárt a szavatossága szabaduljunk meg tőle. Ha szükséges, olvasszuk is le a hűtőket, ecetes vízzel mossuk át és töröljük szárazra. Poroljunk, pókhálózzunk, majd a kamra polcait súroljuk le, és tiszta papírt tegyünk rá. A megmaradt befőttesüvegeket nedves ruhával letörölgetve tegyük vissza a polcokra.
A konyhában is felülről lefelé haladva dolgozzunk, portalanítsuk a mennyezetet, és tisztítsuk meg az ablakokat, az ajtót. Rámoljunk ki és le a szekrényekből, nyitott polcokról minden edényt, majd a bútorokat is húzzuk el a faltól. Mögöttük is portalanítsunk, akár le is moshatjuk a falat. Súroljuk le a csempét, a bútorokat és a tűzhelyet is. Ha lehet, ne használjunk durva hatású tisztító szereket, inkább áztassuk be a szennyeződéseket mosogatószeres vízzel és adjunk időt arra, hogy oldódni tudjon a szennyeződés. Végül mindent töröljünk szárazra és alaposan mossunk fel.
Az ágyat (az ágybetétet is) is porszívózzuk ki, hiszen itt a legfontosabb, hogy a poratkáktól meg tudjunk szabadulni. Alaposan porszívózzunk fel, vagy ha nincs szőnyeg, töröljük át nedves, majd száraz ruhával a padlót. Amennyiben a hálószoba kisgyermeké, különös gonddal tisztítsunk, fertőtlenítsünk le minden bútordarabot és a kicsi játékait is. Arra azonban ügyeljünk, hogy a fertőtlenítésre használt lemosót alaposan öblítsük le a játékról, nehogy a kicsi szervezetébe kerüljön.
A hálószobában húzzuk le az ágyneműt, a paplanokat, párnákat, takarókat pedig erősen rázzuk ki az erkélyen vagy az udvaron, és ha süt nap, hagyjuk szellőzni 1-2 órát. Portalanítsuk a menynyezetet, a falakat, a pókokat tessékeljük ki az udvarra. A szekrényekből pakoljunk ki mindent, válogassuk át, mire van szükségünk, mire nem, illetve elpakolhatjuk a téli holmik nagy részét. Mossuk ki belülről is, kívülről is a szekrényeket, és várjuk meg, míg teljesen megszáradnak, mielőtt visszapakolnánk a maradék holmit. Tisztítsuk meg az ablakot és az ajtót (a tokokat is) és húzzuk fel a tiszta ágyneműt, majd tegyünk a helyére mindent (a lámpabúrákat, a villanykörtéket és a képeket se felejtsük el portalanítani, letörölni).
A nappaliban a könyvespolccal kezdjük. A felső sorral kezdve szedjük le az összes könyvet, majd mossuk le a polcot. A könyveket egyenként kiporszívózva, vagy száraz ronggyal (amit sűrűn cserélünk tisztára) szabadítjuk meg a kosztól. A könyvespolc után alaposan porszívózzunk ki minden bútordarabot, a kanapé szövetét kárpittisztítóval is mossuk át. Az összes bútort húzzuk el a faltól, hogy mögöttük is tudjunk porszívózni, felmosni. Mossuk le az ablakot, az ajtót (a kilincset is), az összes bútort, a lámpákat, a képkereteket majd töröljünk mindent szárazra. Porszívózzuk fel a padlót, majd itt is mossunk fel.
A fürdőszobában súroljuk tisztára a wc- kagylót, majd a kádat, a mosdókagylót és a csempét is. Dobáljuk ki az üres flakonokat, a lejárt szavatosságú kozmetikai szereket, válogassuk át a gyógyszeres dobozt is (a gyógyszereket a patikákba kell visszavinni!!!). Végül mossuk fel a fürdőszoba padlóját is, majd az előszoba vagy a folyosó takarításával fejezzük be a takarítást. Vagyis rakjuk rendbe a cipős polcot, a folyosói gardróbot és az előszobai falat is.
Végezetül az ablakpárkányokra és asztalokra rakjunk finom színekbe öltözött, illatos tavaszi virágokat, jácintot, tulipánt, krókuszt, törpejázmint, kék csillagvirágot, az ablakokra pedig a virágok színeivel harmonizáló könnyed, libbenő függönyöket, a tisztára varázsolt kanapéra új tavaszi virágmotívumos párnákat, és egy csésze tea mellett élvezzük a jól megérdemelt pihenést.
6+1 tipp kezdőknek
- Ne akarjunk minden tennivalóval egyszerre, egy nap alatt megbirkózni.
- Bár rövid távon kényelmesebbnek tűnik a nagytakarítás idejére kivonni a forgalomból a férjet és a gyerekeket, nem túl bölcs megoldás. Inkább vonjuk be őket a munkába!
- A nagytakarítás idejére ne tervezzünk főzést, készítsünk be a hűtőbe szendvicseket, vagy ilyenkor mikrózzuk be a mélyhűtős maradékokat.
- Mindenképp legyen valami nassolnivaló kéznél, amivel jutalmazni tudjuk segítőinket vagy magunkat egy-egy nehezebb feladat megoldása után.
- Könyvek portalanítása közben tilos azokat kinyitni, továbbá fényképalbumokat lapozgatni, kincses-leveles dobozokat nyitogatni.
- Mindig belülről kifelé, felülről lefelé haladva dolgozzunk, így nem koszoljuk össze a már tisztára súrolt felületet.
- Igyekezzünk a szemetet szelektív gyűjteni, még akkor is, ha lakóhelyünkön még nincs az elkülönítésre megoldás. Tehát külön gyűjtsük össze az üveget, fémet, papírt, műanyagot és a szerves hulladékot is.