Újból a derékfájás, csak most fókuszban a felkelés utáni derékfájás. Egyre több olvasóm érdeklődik, mi okozhatja az ébredés utáni derékfájást. Az utóbbi időben rengetegen panaszkodnak arra, hogy a reggeli órákban gyakran fáj a hátuk, derekuk, lábszáruk lemerevedik, és nehezen tudnak mozogni. Azonban kb. félóra mozgás után a tünetek megszűnnek. Egész nap úgy tudnak dolgozni, hogy fájdalmat nem éreznek.
A fenti tünetek gyakran előfordulnak ágyéki gerincsérülés, ágyéki porckorongsérv, csigolyaízületi gyulladás vagy farkcsonti ízületgyulladás esetében. Lehetséges porckorongsérv-műtét után is, valamint olyan pácienseknél, akiknek még soha nem volt gerincpanaszuk.
A reggeli derékfájást leggyakrabban azok az 50 éven felüliek tapasztalják, akiknek nagy a testsúlyuk és puha ágyban szeretnek aludni.
A fájdalom oka lehet a gerincsérülés helyén jelentkező ödéma, amit az éjszakai mozdulatlanság miatti vérellátás-hiány idézhet elő. De okozhatja ezt a vegetatív idegrendszer zavara is. Más oka is lehet, pl. a gerinckötőszövetek lazulása, az izom alvás alatti lazasága, ami a porckorong, illetve csigolyaízület elcsúszásához vezethet. Utóbbi az alvás alatti forgolódáskor keletkezhet. Ennek eredménye a körülötte lévő idegek és izmok nyomása, ami magyarázhatja azt is, hogy sok ember ülőidege a reggeli felkelés után irritálódik. Az izmok, kötőszövetek, idegek működése és vérellátása kis testmozgás után normalizálódik.
Mit tehetnek a reggeli fájdalmak ellen?
- Megvizsgálják a fekhelyet és az alváshelyzetet (elegendő keményebb ágyat vagy jó minőségű szivacsot beszerezni).
- Másik pózban próbáljanak aludni, pl. a háton fekvést oldalfekvésre vagy a fowler-pózra érdemes váltani (a hátán egyenesen fekszik, a lábát felteszi 2-3 párnára, hogy a lábszár és a comb 90 fokot zárjon be).
- Alvás előtt próbáljanak 3-5 percig egy kicsit tornázni, jobbra-balra fordulni, guggolni, lábat emelni!
- Masszírozzák meg a derekat, lehetőleg fájdalomcsillapító kenőccsel (a torna után alkalmazva hatásosabb)!
- Ha mindezek után mégis fáj a hát, a derék, akkor keressenek fel ideggyógyászt, ortopédust.
A sok autóvezetés nem ajánlatos, vezetés közben pedig úgy kell beállítani az ülést, hogy ne legyen messze a pedáloktól. A mindennapi életben csökkenteni kell a stresszt.
Remélem, tanácsaimmal sok kedves olvasómnak tudtam segíteni.