A Rolfing az 1940-es években New York Cityben született. Dr. Ida Rolf (1896-1979) amerikai biokémikus 10 kezelésből álló módszere szerint mindannyian kiaknázatlan potenciállal rendelkezünk. Az emberi kötőszöveti rendszer speciális érintésre, kontaktusra tartósan képes alakját-feszültségét változtatni. Megvizsgáljuk, mi az a Rolfing, és válaszolunk néhány általános kérdésre.
Mi a Rolfing?
A Rolfing egy masszázsterápia, amely kézzel mozgatja a test részeit. Mélyszövet-masszázsnak is hívják ezt a módszert. Mivel a Rolfing kevésbé tudományos és energia alapú, megpróbálja összekapcsolni a test energiamezőjét a Föld gravitációs vonzásával. A masszázstechnika hivatalos neve valójában strukturális integráció.
„A Rolfing-terápia szerint az emberi test formája, szerkezeti elemeknek – fej, nyak, mellkas, hasüreg, medence és a végtagok – egymáshoz való viszonya nem a csontok függvénye. A test alakját egy végtelen, háromdimenziós kötőszöveti feszültségháló adja meg, amely minden egyes sejtet összeköt, amibe szerveink, izmaink, a keringési- és az idegrendszerünk be vannak ágyazva. Anatómiailag, fiziológiailag ennek a kötőszöveti rendszernek a gravitációval, a mozgással való kölcsönhatása útján megszilárdult elemei a csontok.” (rolfing.hu)
Mire használják a Rolfing-terápiát?
Érdekes módon a Rolfing-terápiát nem úgy „tervezték”, hogy kezelje a fájdalmat, javítsa a mozgékonyságot vagy bármely más olyan dolgot, amelyre általában a masszázst használják. Ida Rolf strukturális integrációt hozott létre a fascia meghosszabbítása érdekében, amelyet szerinte folyamatosan rövidebbé tett a test folyamatos küzdelme a föld gravitációs erejével, ami kiegyensúlyozatlanságot okozott az emberi tengelyek között.
Mi történik a kezelés közben?
A Rolfing kezelések alatt mélyszöveti masszázst alkalmaznak. A kezelés egy 10 munkamenetből álló program, amely három szakaszra oszlik. Az első három kezelésen általában felületes szövetmasszázs lesz, amelyet négy mélyszövet- és medencemasszázs-foglalkozás követ, majd a folyamatot három teljes testmasszázs-szakasz zárja be.
Fájdalmas-e a Rolfing?
A fájdalom minden egyes személynél más lehet, de mondjuk így: a Rolfing minden bizonnyal nem pihentető! Különbség van a fájdalom és a kellemetlenség-érzés között, a Rolfing-terápiának nem szabad fájnia!
A Rolfing a test munkájának „törvényes” formája?
A Rolfing technikája áltudomány. A Rolfing elsődleges hangsúlya a fascia, amely néhány ember szerint az életerő egészséges eloszlásának mozgatórugója, ami összekapcsolja a boldogságot, az egészséget és az általános jólétet.
A fascia kötőszövet, ami a teljes testet körülveszi, beburkolja az izmokat. Biztosítja a helyes mozgásláncok kialakulását, fontos szerepet játszik a tápanyagellátásban is.
Nem mindenki hisz az életenergiában vagy az alternatív, kiegészítő orvoslás formáiban, ezért fontos, hogy a valós, tudományos eredmények alapján tekintsünk a Rolfing terápiára.
A Rolfing valóban működik?
Nagyon kevés kutatást végeztek a Rolfingról, és néhányan megkérdőjelezik annak hatékonyságát. Ugyanakkor tanulmányok kimutatták, hogy a Rolfing csökkentheti a fájdalmat, növelheti a mozgási tartományt és javíthatja az egyensúlyt, és hasznos lehet krónikus izom-csontrendszeri fájdalmakban szenvedő emberek számára is.
Biztonságos-e a Rolfing?
Általánosságban elmondható, hogy a Rolfing elég biztonságosnak tekinthető, és nem különbözik más mélyszövet-masszázstól. Fontos, hogy találj egy elismert szakembert, aki elvégzi rajtad a kezelést! A Rolfing egy bevált technika, amely az utóbbi években óriási népszerűségre tett szert.
Fésűs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása
Ez a cikk és az összes benne szereplő információ nem orvosi tanácsadás, nem kezel és nem diagnosztizál. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, arra kérünk, hogy konzultálj orvosoddal!