A kudarctól való félelem gyakoribb, mint gondolnánk. Legtöbben folyamatosan azon gondolkodunk, hogy mit csinálunk rosszul az életünkben. A kudarcérzet egy nagyon erős érzelem, ami megakadályozza, hogy nagy dolgokat tegyünk az életünkben. Mi okozza ezt a félelmet és hogyan tegyük a barátunkká?
Kudarcaink feldolgozását vesszük górcső alá Komjáti Alíz pszichológus segítségével.
Nem könnyű megmagyarázni a kudarctól való félelem okait. Van néhány általános ok, amiért nem vállalunk kockázatot az életünkben. Az okokat kiváltó problémákat meg lehet oldani és megoldásokat lehet találni arra is, hogy miért félünk. Ne feledjük azonban, hogy nem csak a sikereinktől leszünk többek, hanem bizonyos kudarcok által is.
Íme, néhány példa arra, hogy mi okozza a félelmet, ami az életünket uralja:
A bizalom hiánya
Az alacsony önbizalommal rendelkezők hisznek a perfekcionizmusban. Úgy gondolják, hogy ha nem sikerül az adott feladat, akkor kudarcot vallanak.
Perfekcionizmus
Azok, akik félnek a kudarctól, gyakran úgy gondolják, hogy ami iránt érdeklődnek, tökéletesnek kell lenniük. Az igazság az, hogy semmi sem tökéletes, függetlenül attól, hogy keményen próbálunk sikerekre törekedni.
Testreszabás
Vannak olyanok, akik ha nem tudnak megfelelő módon vagy tökéletes időben elvégezni egy feladatot, akkor hibát látnak magukban.
Mások által elvárt perfekcionizmus
Vannak, akik perfekcionizmusukat ránk kényszerítik. Egyesek azt várják el tőlünk, hogy tökéletesek legyünk, és ezért keményen dolgozunk ezen elvárások teljesítése érdekében.
Gyerekkori események
Ha gyerekkorunkban értek minket traumák, akkor úgy érezhetjük felnőttként, hogy semmiben nem leszünk elég jók. Ez okozhatja azt, hogy nem hagyjuk el a komfortzónánkat.
Tanulókavics
Az esemény alatt folyamatosan nálunk volt egy kavics, amit érkezéskor mi választhattunk ki. Foghattuk a kezünkben vagy a zsebünkbe is rakhattuk, hogy érezzük a létét. Nálunk volt, amikor beszélgettünk valakivel, amikor kávéztunk, amikor étkeztünk, illetve, amikor feladatot oldottunk meg. A kavics fő célja a kényelmetlenségérzet előidézése volt, hogy érezzük, van nálunk valami, amit le kell pakolnunk. A másik célja pedig a gondolatébresztés volt: vajon mit testesít meg számunkra ez a kavics? Milyen tanulságot, amit vagy szeretnénk, vagy már fel is dolgoztunk?
Hogyan lehet legyőzni a kudarctól való félelmet?
Kudarcok mindenkit érnek. Nagyon fontos kérdés, hogy belerakjuk-e a zsebünkbe és hordozzuk magunkkal egy életen át, vagy le tudjuk rakni az utunk során és egyúttal segít minket. Ahhoz, hogy a kudarcokról tudjunk beszélni, számba kell venni a sikereinket is. Nincsen kudarc siker nélkül és nincsen kudarc cél nélkül.
Ha felismerjük, hogy félünk a kudarctól, akkor a következő lépés a probléma leküzdésének módja.
Íme, néhány módszer:
Nézzük a dolgokat egyszerűen
A komplikációk enyhíthetik az élet bizonyos félelmeit. Ennek oka a rendezetlenség és az egészségtelen érzelmek. A dolgok egyszerűsítése a legjobb módszer a kudarctól való félelmem eltávolítására. Az egyszerűség sok mindent megtehet az elme tisztításához és az egészségesebb légkör megteremtéséhez.
Legyünk a jelen pillanatban
A kudarctól való félelem leküzdésének egyik módja az, hogy a jelen pillanatban vagyunk. Hagyjuk abba a múltban való élést, és ne aggódjunk a jövő miatt. A félelem abból a kérdésből fakad: vajon mi fog történni?
Üdvözöljük a kudarcot
Ha elfogadjuk a kudarcot, sok mindent megtanulhatunk. „Csak” meg kell tanulnunk egy másik gondolkodásmódot. Találjuk meg, ami visszatart minket, bízzunk képességeinkben és fogadjuk el a kudarc lehetőségét.
Semmi sem biztos
Ne feledjük! Ha félünk attól, hogy kudarcot vallunk, akkor ritkán lesz esélyünk bármire is. Az esélyek megragadása változtatja meg életünket. Számos olyan eset fordult elő, amikor a kockázatvállalás nagy eredményeket és sikert eredményezett. Ha csak a magam életét nézem, mindenképpen így van!
A gyakorlással kezdődik
Öleljük át a kudarcot, mielőtt bekövetkezne bármilyen hiba. Meg kell néznünk félelmeink gyökerét és akár feltenni azt a kérdést magunknak, hogy „Ki tanította nekem ezeket az érzéseket?” Ez bátorságot adhat arra, hogy változtassunk az életünkön.
Keretezzük át a kudarcot fejlődési szemléletmódra
- Az első és legfontosabb, hogy legyen bennünk akarat, hogy meg akarjuk változtatni a személetmódunkat.
- A második, hogy legyen bennünk egy aha-élmény, hogy igen, valóban működik , ha nem a berögzült sémák alapján gondolkodunk valamiről.
- A harmadik, hogy tegyünk fel kérdéseket magunknak – ezekkel tudunk gyakorolni.
- A negyedik pedig, ismerjük fel: mi a rögzült és mi a fejlődési szemléletmód. Ehhez szükségünk van egy jó nagy adag önismeretre is.
Rögzült szemléletmód: Adott a jellemünk, az intelligenciánk, a személyiségünk és ennek megfelelően cselekszünk.
Fejlődési szemléletmód: A hiányosságaink ellenére fejlődni akarunk, a hibáinkból pedig tanulunk.
Fésűs Veronika, sportfejlesztési mentor írása
https://vitalmagazin.hu/kimerultseg-faradsag-stressz-menedzserbetegseg-tunetei/