Túllépve a műanyagmentes júliuson – aminek remélhetőleg volt maradandó szemléletformáló hatása is – lelki szemeink előtt továbbra is minden egyes nap ott lebeg a „hogyan tehetnénk többet a környezetünkért?” kérdése. Egy átlagember nagyon nehéz helyzetben van, mert noha sok minden múlik az ő viselkedésén és környezettudatosságának szintjén is, alapvetően nincsen hatása azokra a hatalmas s talán már önjáró rendszerekre és folyamatokra, amelyek nyomán lassan tényleg klímakatasztrófáról beszélhetünk amellett, hogy egyre többeket érint a klímadepresszió néven emlegetett jelenség is. Mivel a Föld népessége hamarosan eléri a 8 milliárdos határt, 2055-re pedig 10 milliárdossá hízhat a globális népességszám, egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes embereknek mekkora az ökológiai lábnyoma, illetve hogyan is viselkednek a mindennapok szintjén. Ne feledjük: sok kicsi sokra megy!
Nem kell nagy és költséges dolgokban gondolkodni akkor, amikor az ökológiai lábnyomunk mérséklését tűzzük ki célul. Sok trükk és praktika áll rendelkezése, ezekből szemezgettünk:
- Az ökogondolkodás alfája és omegája: termelj kevesebb szemetet – a legjobb hulladék az, amit meg sem termelünk. Nagy utánajárást és önfegyelmet igénylő feladat, de nem lehetetlen.
- Gyűjtsd szelektíven a szemetet – ez na már tényleg csak elhatározás kérdése.
- Minimalizáld vagy teljesen szüntesd meg a műanyagpalackok használatát – nem bomlik le, országnyi szemétszigeteket képez az óceánokban. Állíts rendszerbe egy trendi kulacsot, használj vízszűrő megoldásokat, vagy egyszerűen csak igyál csapvizet.
- Ne használd az autód feleslegesen – pattanj bringára, rollerre, vagy használd a tömegközlekedési eszközöket, esetleg sétálj egy jót.
- Ne vegyél felesleges technikai eszközöket – gondold át, hogy valóban szükséged van-e rájuk és használni fogod-e őket, vagy mennek föl a konyhaszekrény tetejére a melegszendvics sütő mellé?
- Na pazarold az áramot – így nem csupán az energiával, hanem a pénzeddel is takarékosan bánhatsz. Ha feledékeny vagy, remek okosotthon-megoldásokat találhatsz.
- Használj saját szatyrot vagy táskát a vásárlásokhoz – a Föld belefullad a nejlonzacskókba, ideje végleg nemet mondani rá. Szitanyomással vagy batikolással készíthetsz egyedi szatyrot is, te leszel a legcoolabb a környéken.
- Nézd meg, hogy honnan származik az élelmiszer – minél messzebbről jön, annál több lehet benne a tartósítószer és annál több energiába kerül a szállítása. Próbáltad már a helyi piacot?
- Mondj nemet az előre csomagolt élelmiszerekre – szerezzük be az alkotóelemeket külön-külön, vagy ha már mindenképpen csomagolni kell, akkor a legkisebb környezeti terheléssel bírót érdemes választani. Ha van papírzacskó, miért használnál nejlont?
- Vásárolj tudatosan – biztos, hogy mindent meg kell venni, ami a szemed elé kerül, biztos, hogy kéthetente le kell cserélni a teljes ruhatárad? Hordod az összes ruhát, amit az elmúlt féléven vettél?
Mindemellett számos kisebb-nagyobb, a mindennapok során alkalmazott trükkel lehet csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat – csak meg kell hozni a döntést.
Fontos, amit napjainkban teszünk, de ne felejtsük el elmagyarázni a gyerekeinknek sem cselekedeteink miértjét. Neveljük őket tudatosságra és felelősségre, de semmiképpen sem hagyjuk, hogy elhatalmasodjon rajtuk a klímadepreszió.
Lippai Roland inspirációs életmód coach írása