A flow azt az állapotot jelenti, amikor teljesen elmélyülünk egy tevékenységben. Úgy érezzük, mintha egy energiahullámon ülnénk, a gondok és mindennapi problémák háttérbe szorulnak. Eggyé válunk azzal, amit csinálunk, és megszűnik az idő is. Ha jó sportágat választunk, akár naponta is átélhetjük ezt az élményt!
Csíkszentmihályi Mihály, a flow-elmélet megalkotója mindig azt hangsúlyozta, hogy a flow teljesen független attól, hogy milyen tevékenységet végzünk. Az aerobic vagy a festés éppen úgy kiválthat flow-élményt, mint a gyerekekkel való foglalkozás, a főzés vagy, akár a futószalagmunka. A flow nem a tartalomtól függ, hanem a tevékenység minőségétől.
Flow-élmény sport közben
A sportban megélt flow élményt annak az állapotnak a megnevezésére használjuk, amelyben a test és a lélek harmonikus együttműködését megvalósítva, pszichés energiáinkat az aktuális tevékenységünkre összpontosítva cselekszünk, és szinte összeolvadunk azzal, amit csinálunk. A sport az egyik legalkalmasabb terület lehet ennek az élménynek a megtapasztalására, hiszen itt lehetőségünk van egyértelmű és teljesíthető célokat végrehajtani, és az elvégzett munka okozta megelégedést átélni. Ehhez az élményhez ráadásul nem szükséges élversenyzőnek lennünk! Sőt, az optimális élmény kialakuláshoz nagyon fontos, hogy megteremtsük a saját képességeink és a feladat kihívása közötti egyensúlyt. Ha a mozgást csakis önmagáért végezzük, tehát nemcsak akkor és azért érzünk örömet sportolás közben, amikor és amiért a célra gondolunk, hanem valóban szeretjük azt, amit csinálunk, akkor nagyon nagy esély van a flow-állapot elérésre.
Töltekezz flow-val!
A sport nem oldja meg életünk összes problémáját, viszont biztosíthatunk vele időt és lehetőséget a hétköznapokban a flow élmény átélésére. A sportolás segíthet, hogy megszabaduljunk egy kis időre a mindennapok okozta stressztől és fásultságtól, lehetőséget adva magunknak a feltöltődésre. Ez pedig egyenes utat jelenthet a boldog és kiegyensúlyozott élet felé. Ugyanis a boldogsággal foglalkozó kutatások szerint a boldogságérzet nem magyarázható az anyagi jóléttel és a problémamentes, kényelmes életvitellel. Sokkal inkább a teljesített kihívásokban megélt elégedettséggel és örömérzéssel áll kapcsolatban. A sportolás közben megtapasztalt flow élménnyel növelhetjük azon pillanatok számát, amelyek megfelelnek a boldogság e kritériumának.
Így találod meg a flow-t a sportban
- Válassz olyan sportot, ami örömet okoz, és amiben sikerélményed van!
- A sportolásnál legyen konkrét célod, hogy a visszajelzés azonnal bekövetkezzen!
- Jól válaszd meg a kihívást! Ne legyen túl magas, és ne is túl alacsony, mert az előbbi szorongást, az utóbbi pedig unalmat eredményezhet.
Mi nehezíti a flow-ban maradást?
A flow-élmények vitaminbombaként hatnak a szervezetre és befolyásolják a szubjektív jóllétünket is. Ha gyakran van flow-élményünk, az életminőségünk is jobb lesz! De ennek az állapotnak a fenntartását legtöbbször apátia, unalom, vagy idegesség nehezítheti. Az apátia főként akkor jelenthet problémát, ha az elénk tárt feladatok nem nyújtanak megfelelő kihívást, és képességeink is alacsony szintűek, így nem mutatunk érdeklődést a feladat iránt. Az unalom akkor léphet fel, amikor az adott kihívás alacsony, és a képességeink messze meghaladják ezt a megmérettetést. Idegesség viszont akkor állhat be, amikor az elénk táruló feladatok annyira nehezek, hogy azok stresszhez vezetnek.
A kezdő lépések
A flow-érzés elérése soha nem történhet meg passzív és cél nélküli cselekvés során. És a sportban mindenki megtalálhatja a saját maga számára fontos, vagy érdekes célt.
Ráadásul a sportban elért eredmény objektíven mérhető, így viszonylag könnyű a képességeinknek megfelelő szintű és egyben világos célt kitűzni.
Legyen a célunk feszültség levezetés, súlykontroll, 5-10-15 km lefutása vagy éppen 100 fekvőtámasz, ennek megfelelően kell összeállítani edzéstervet úgy, hogy a legtöbb örömet és pozitív élményt szolgáltassa.
Az erőfeszítésnek és az elérendő célnak egyensúlyban kell lennie olyannyira, hogy a flow-élmény átélése közben az erőfeszítést már nem is érezzük igazán annak, teljesen belefeledkezünk a cselekvésbe, amelyet könnyednek és abban a percben kizárólagosnak érzünk.