Az életmódváltás és a „sportolj többet!” napjaink egyik leginkább hangoztatott toposzai és nem is véletlenül, hiszen a magyar társadalom az egészségi állapota és a fizikai aktivitási szintjét tekintve sem tartozik a topnemzetek közé.
A nagyon sok „kell” és „meg kell tenned” felszólítás közepette pedig sokszor nincsenek vagy nehezen elérhetők az alapvető információk és kapaszkodók azok számára, akiknek valóban változást szeretnének az életükben.
A teljesség igénye nélkül, íme néhány gondolat arról, hogy mit érdemes átgondolni az első lépésekhez.
Számomra az egyik legfontosabb alapvetés: az aktuális élethelyzet őszinte feltárása és a pontos célkijelölés megalapozza egy új életminőség létrejöttének esélyét. Például sokan szeretnének sportolni, de az első lépés valamilyen ok miatt nagyon sokszor mindig várhat „holnapig”. Magam is sokszor hallom, hogy „nincs rá időm”, vagy „járok futni, de amúgy utálom…” s így igény esetén mindig szánok időt egy kis beszélgetésre. Változatos okokat hallok ilyenkor, de legtöbbször a tisztázatlan jövőkép szüli a jelen restségét.
A „miért sportolj?” kérdésre, pedig nagyon egyszerű válaszaim vannak:
- hogy egészséges légy és jó legyen az életminőséged,
- hogy lásd felnőni a gyerekeidet,
- hogy jobb legyen a szexuális életed,
- hogy előnyödre változzon a testtartásod,
- hogy nagyobb legyen az önbizalmad,
- hogy aktív legyen a szexuális életed,
- hogy legyél büszke magadra és mások is azok legyenek rád.
A legfontosabb kérdés: miért?
Az első lépések előtt érdemes tisztázni a motiváció mibenlétét, amihez nagy segítséget adhat, ha az ember tud kapcsolódni és főleg együtt érezni a jövőbeli énjével, mert jelenünk lustaságának sokszor az az egyik oka, hogy az egyén nem képes kapcsolatot teremteni mondjuk a tíz évvel későbbi énjével. Viszont e tényező hiánya nagyban kihat a jelen cselekedeteire; csak azért vállalunk igazán nagy felelősséget, akihez valóban tudunk kapcsolódni.
Az érzelmi-mentális tisztásás – tehát a „miértre” adott válasz – után szinte már gyerekjáték elkezdeni a sportolást. Most már csak arra kell választ adnod, hogy „mit?”, „mikor?”, és „hol?” fogsz csinálni. Tehát érdemes azon is alaposan elgondolkodni, hogy egyéni-, vagy csapatsport jöhet-e szóba, illetve mi a közvetlen célja a fizikai aktivitásnak, hiszen más és más sportot űznek azok, akik az erőt vagy a fizikai állóképességet fejlesztenék, mint például akik a testsúlycsökkentés vagy gyorsaságuk növelése mellett teszik le a voksukat. Mindemellett előnyünkre válik az is, ha tisztában vagyunk a monotonitás tűrésünk határaival, illetve a pillanatnyi fizikai állóképességünkkel, amit egy terheléses EKG- és laborvizsgálattal lehet leginkább felmérni.
Nagyon sok múlik azon is, hogy a sikerül-e a napi-heti életvitelünket olyan rendszerré alakítani, amiben a választott sportunknak előre meghatározott időben és módon helye van. A saját igényeink mellett érdemes felmérni a külső körülményeket és lehetőségeket is, hiszen például hiába akar valaki minden második nap úszni reggel hatkor, ha a legközelebbi uszoda tíz megállóra van és nyolc órakor már dolgoznia kell a város másik végében és közben még oviba is vinnie kell a gyerekeit.
Ne aggódj, ha mindez elsőre nehéznek tűnik; valójában csak egyszer kell alaposan elbeszélgetned magaddal és utána semmi sem ment meg attól, hogy igazi bajnok legyél. Ne feledd: amit ma megteszel magadért – és amit nem – az hatással lesz a jövődre is.
Lippai Roland coaching szemléletű tanácsadó és amatőr maratonista írása