Futni nem csak ragyogó napsütésben lehet. A szeles idő nagy ellenségünk, de szerencsére léteznek megoldások, hogy egy kellemes, biztonságos és sikeres edzésben lehessen részünk ekkor is. Íme, néhány tipp, hogy a legtöbbet hozd ki futóedzéseidből a szeles napokon.
Tudtad, hogy a lágy szellő is drasztikus különbséget okozhat? Hatással van ugyanis az időre, a testhőmérsékletre és az energiafogyasztásra is. Hogy a szélnek milyen hatása van a futásban nyújtott teljesítményre, függ a szél irányától és az erősségétől egyaránt. Ha ezzel tisztában vagy és bár a szél nem a szövetségesed, nincs más teendőd, mint meg kell tanulnod vele futni.
Miért olyan nehéz szeles időben futni?
Amikor szélben futsz – különösen, ha olyan edzést végzel, ami felmérő jellegű –, extra keményen tartani kell a lendületet, amely felpörgeti az energiafogyasztást. A szél sokkal gyorsabb, mint te. Hiába futsz normál tempóban, az erős ellenszélnek köszönhetően az erőfeszítésed növekedni fog.
Az ellenszélben való edzés hogyan befolyásolja a futási időt?
- 10 km/óra szél esetében 20 másodperccel lassabb/1,5 km
- 15 km/órás szél esetében 30 másodperccel lassabb/1,5 km
- 20 km/órás szélben 60 másodperccel lassabb/1,5 km
Mit tegyél, ha szeles időben edzel?
- Fogadd el, hogy fúj a szél: A szél lelassít, hiába próbálod fenntartani a szokásos ütemed. Ha megpróbálsz harcolni a széllel, elpazarolod az energiádat. Csak „dőlj hátra” és lovagolj a szélben.
- Törekedj arra, hogy az edzésed hátszéllel végződjön: Kezdd az edzést szemben a széllel és fejezd be tolóerővel. Utóbbi motiválóbb lesz, és sokkal magabiztosabban fogod befejezni a futást.
- Változtass a technikádon: Ha mégis ellenszélben futsz, változtatnod szükséges a futótechnikádon, mert arra kényszerít, hogy meggörnyedj, és megfeszíti a vállad is. Ez kellemetlenséget és fájdalmakat okozhat – nem is beszélve az edzés eredménytelenségéről.
Így cselekedj, ha ellenszélben futsz
- Próbálj meg nyugodt maradni. Minél jobban megfeszülsz, annál több energiát pazarolsz el. Ez olyan, mint ha a semmiért harcolnál.
- Csökkentsd az ellenállást! Hajolj egy kicsit bele a szélbe, ugyanúgy, mint amikor felfutsz egy dombra. Tartsd a vállad lazán, hogy megakadályozd a hát felső részének és a nyakad fájdalmát.
- Tartsd a könyököd az oldalad mentén, a karok 90 fokos szögben legyenek meghajlítva. Ha kalimpálsz a karjaiddal, a tested inogni fog egyik oldalról a másikra, ami nem tesz jót sem a gerincednek, sem az egész testtartásodnak.
Ruházat
Egy másik fontos dolog a ruházat. Aerodinamikailag megfelelő öltözékkel kisebb lesz a szélellenállás. Kerüld el a buggyos rövidnadrágot, a laza pólókat. Ehelyett viselj olyan technikai ruházatot, amely melegen és szárazon tart. Természetesen az edzés intenzitása is meghatározza az öltözéked. Ha dinamikusabb futást terveztél, akkor lazábban is öltözhetsz, ha lassú futást, akkor pedig ajánlott melegebben öltözni.
Ne feledd! Szeles időben akár 10 Celsius fokkal is hidegebb lehet a hőérzet!
Fésűs Veronika sportfejlesztési mentor írása