Bolygónk jövőjére is gondolsz? Valószínűleg igen, hiszen egyelőre még nincs másik. Bolygónk sorsa a Beiersdorf, a világhírű NIVEA márka gyártójának és forgalmazójának figyelmének középpontjába is bekerült. Cégünk tisztában van az elmúlt évtizedek fogyasztási trendjeivel és azzal, hogy a fenntartható fejlődés az egyetlen járható út, ezért nem vártunk tovább. Ez az oka annak is, hogy nálunk is fókuszba került a csomagolások újra feldolgozhatósága és a termékek megfelelő összetétele. A fenntartható fejlődés számunka nem csak olyan kifejezések használatából áll, mint a bio, az öko, a nyers vagy a vegán. A NIVEA számára a szépségápolási termékek gyártása továbbra is a megszokott színvonal megőrzéséről, szakmai sztenderdek betartásáról szól, úgy, hogy közben tekintettel vagyunk a természetre és embertársainkra is. Tudj meg többet arról, hogy milyen lépéseket tett már a NIVEA, mit tesz jelenleg a szebb jövőért és mik a hosszútávú tervei a fenntarthatóság érdekében?
Komoly feladat vár ránk!
A változtatásokra kétségtelenül szükség van, de tudjuk, hogy ez egyáltalán nem lesz könnyű. Az áttérés a kozmetikai csomagolóanyagok teljesen újfajta gyártására és cseréjére, úgy hogy a teljes folyamat és az alapanyagfelhasználás tökéletesen megfeleljenek a környezetvédelmi követelményeknek, nem megy magától. De itt az idő a cselekvésre! A természet már jelzi, hogy (jócskán) kifutottunk az időből. Talán mindannyian láttuk a dokumentumfilmek elrettentő felvételeit, a hullámokon hánykolódó többtonnányi műanyag hulladékot és a tengeri élőlények szenvedését. Szerencsére más területeken már tudatosítottuk, mi mindent okozunk az élő környezetünknek a saját kényelmünk érdekében. De hogyan illesszük össze mindezt egy egésszé? Szeretjük a kozmetikumokat, és szükségünk is van rájuk, nem mondunk le a samponról, az arckrémről vagy a rúzsról. A Beiersdorfnál világosan látjuk, miként tűnnek el az erdők nagy területei, hogyan használják ki a gyermekmunkát, hogy mennyire igazságtalanul fizetnek a helyi munkavállalóknak és a gazdáknak. Ez egy olyan helyzet, amit nem nézhetünk tétlenül. Tervezzük a változásokat, melyek során gondolunk a környezetvédelem jogos igényére, és egyúttal a termékek biztonságát is megtartjuk.
Milyen konkrét célokat fogalmazott meg a NIVEA a fenntartható fejlődés témakörben?
Kevesebb CO2
Napjainkban egyre többször esik szó az úgynevezett üvegházhatású gázok jelentős csökkentéséről. Az egyes államok képviselői, valamint maguk a városok is különböző stratégiákat vagy elképzeléseket mutatnak be arról, hogyan érhetik el a kibocsátás nullára csökkentését és a klíma-semlegességet. Természetesen a Beiersdorf a szén-dioxid-kibocsátás nélküli jövőre törekszik. Ezzel már most hozzájárul a globális felmelegedés lassításához, és keményen dolgozik a CO2-kibocsátás csökkentése érdekében is. A fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiaforrásokra való áttérésre összpontosít, és a gyárait fenntartható forrásokból, például szél- és napenergiával működteti. Célunk, hogy 2030-ig 100%-ban klíma-semleges gyáraink legyenek.
Célok az újrahasznosítás területén
Tisztában vagyunk azzal, hogy erőforrásaink használata már jelentősen meghaladja bolygónk lehetőségeit, és úgy gondoljuk, hogy ciklusokban kell gondolkodni. Konkrétan hogyan? Keményen dolgozunk az újrahasznosítható anyagok ismételt felhasználásán, de innovatív megoldásokra is törekszünk. Mindezek rávezetnek bennünket arra, hogy mellőzzük, csökkentsük, ismételten felhasználjuk és újrahasznosítsuk a műanyagot. Emellett odafigyelünk a tartalomra, az összetevőkre és a textúrákra is.
- Célunk, hogy 2025-ig 50% -kal csökkentsük a fosszilis műanyagok felhasználását (2019-hez képest), míg az újrahasznosított anyagok részaránya a csomagolásban 30% kell, hogy legyen.
- Szeretnénk, hogy 2025-re a csomagolásaink 100%-a újratölthető, újrafelhasználható vagy újrafeldolgozható legyen.
- Ezen az ígéretünkön túl próbáljuk csökkenteni az egyes létesítményeink hulladék-kibocsátását (2018-hoz képest).
Amit már elértünk:
- 2020 végére Európában PET-palackjaink 90%-át újrahasznosított műanyaggá alakítjuk. Ez a lépés megtakarításokhoz és évente több mint 1200 tonna tiszta műanyaghoz vezet.
- Már most olyan tusfürdők és micellás vizek kerülnek a boltok polcaira, melyeket új, 96%-ban újrahasznosított műanyagból készült flakonokba töltünk. Az új Naturally Good testápolókat olyan flakonokba csomagoljuk, amelyek előállítása a jelenleg felhasznált műanyagmennyiség 50%-át teszik csak ki.
Fenntartható földhasználat
A természettől függő termékeinkben definiáljuk a “fenntartható földhasználat” kifejezést. A jó dolgok csak jó forrásokból származhatnak, és mi törődünk ezzel. Ezért a kozmetikumokhoz szükséges minőségi alapanyagokat a leginkább fenntartható forrásokból szeretnénk beszerezni. A természet kifosztása vagy megsemmisítése szóba sem jöhet, ezért alternatív alapanyagokat és kapcsolatokat keresünk. Ez kulcsfontosságú terület a Beiersdorf számára. Ezért a Beiersdorf elkötelezett termékeinek összetevői és a csomagolóanyagainak fenntartható beszerzése mellett, legfőképp azért, hogy minimalizáljuk a környezetre gyakorolt negatív hatásunkat.
Milyen törekvéseink vannak a fenntartható fejlődésben?
2025-re szeretnénk elérni, hogy a megújítható összetevők 100%-a fenntartható forrásokból származzon. Nem ülünk ölbetett kézzel, hanem keményen dolgozunk rajta. Csatlakoztunk az erdőirtás elleni küzdelemhez. Miért? Mert meg akarjuk védeni a bolygónk biológiai sokféleségét és szeretnénk elejét venni az éghajlai változásoknak. Tudtad, hogy az erdőirtás az éghajlatváltozás egyik legjellemzőbb mozgatórugója, és sok állat elveszíti otthonát, ha eltűnik az erdő? A Föld fokozatosan elveszíti „tüdejét“, ezért az erdőirtás elleni küzdelem részeként a csomagolások gyártásánál a Forest Stewardship Council (FSC) által hitelesített papírt használunk, és kizárólag FSC tanúsítással ellátott vagy újrahasznosított papír használunk. Semmi mást!
Amit már elértünk:
- 2019 óta az összes NIVEA papírdoboz 100%-ban FSC tanúsítvánnyal ellátott papírból készül.
- 2019-ben a Global Shea Alliance (GSA) tagjává váltunk. A GSA-val és a svéd shea dió-beszállítónkkal, az AAK-val együtt 2019-ben társadalmi projektet indítottunk 10 000 nyugat-afrikai shea dió-gyűjtő támogatására öt éven keresztül.
- A NIVEA jelentős előrelépést tett a pálmaolaj területén is. 2019 októberében a Beiersdorf alapító tagja lett az „Action for Sustainable Derivates“ (ASD) kezdeményezésnek, amely egy olyan ágazatközi kezdeményezés, amely támogatja a pálmaolaj-származékok fenntartható kinyerését és előállítását.
- 2019-ben a termékek előállításához szükséges pálmaolaj összmennyiségének 91%-át hivatalos tanúsítvánnyal rendelkező fenntartható forrásokból nyertük.
Vizet spórolunk
Nem lehetünk víz nélkül, nélküle nem lehetséges az élet a Földön. Tisztában vagyunk vele, hogy a víz minősége és elérhetősége sok tényező miatt veszélybe került. Ezért ez a téma számunkra az egyik kulcsfontosságú terület. Vízre nem csak a termelésben van szükségünk, hanem része a termékeinknek is. Víz nélkül nem igazán megy, de célunk az édesvíz felelősségteljes, céltudatos és megfontolt használata. Folyamatosan törekszünk például a vízfogyasztás minimalizálására az üzemeinkben, és a termékeinkben is. 2025-re termelésünkben 25%-os vízcsökkenést szeretnénk elérni (2018-hoz képest).
A mikroműanyag vége
Nagy problémát jelentenek a mikroműanyagok, az apró részecskék, amelyek például a hámlasztó termékek összetevői. Szeretnénk ezeket következetesen elkerülni, és helyettük környezetbarát alternatívákat szeretnénk használni. Célunk olyan termékek létrehozása, amelyek 2021-re 100%-ban mikroműanyag-mentesek lesznek! 2025-re minden európai termékben csakis biológiailag lebomló polimert fogunk használni.
Amit már elértünk:
- 2015 óta egyetlen NIVEA termék sem tartalmaz polietilén hámlasztó részecskéket, más néven “mikrogömböket”. Biológiailag lebomló részecskékkel helyettesítettük őket, és ezzel a lépéssel az elsők között voltunk a kozmetikai iparban.
- 2019 végétől az összes NIVEA tusfürdőnk és samponunk mikroműanyag-mentes (az UNEP – az „ENSZ Környezetvédelmi Programja“ meghatározása szerint).
- Legkésőbb 2020 végéig a NIVEA eltávolítja a termékeiből a műanyag adalékokat.