Biztos sokunknak ismerős az érzés, amikor a négy fal közül kiszabadulva nagyokat lélegezve nézünk körül a parkban, az erdőben, bárhol, ahol sok zöld vesz körül bennünket. Minden okunk megvan arra, hogy úgy érezzünk, ahogy; a modern ember nagyon régen eltávolodott a természettől, talán már nem is érti meg mindig az üzenetét, de mélyen azért még ott van a hozzá való kapcsolódási igény.
Számos célzott kutatás bizonyította az elmúlt évtizedekben, hogy a növényeknek egészségmegőrző, az életminőséget pozitívan befolyásoló hatásuk van. Egy kis akarattal és kreativitással könnyen megtehetjük, hogy zöldebbé tesszük azt a helyet, ahol az időnk döntő többségét töltjük; az otthonunkról, vagy a covid mentes időkben a munkahelyünkről van szó.
Sőt: ha jól működik egy szülői munkaközösség és megvan rá a nyitottság, akkor az óvoda, iskola is zöldebbé tehető, ami nem csupán esztétikai kérdés.
A széles skálán mozgó szobanövények már puszta jelenlétükkel is képesek csökkenteni a stresszt, hiszen a modern ember „csendes gyilkosa” számos krónikus megbetegedés eredője.
A lényeg: ha a növények szempontjából kellő figyelmet fordítunk az élettereinkre, jelentős életminőségjavulást érhetünk el. Hosszan lehetne sorolni, hogy miért érdemes egy pici természetet csempészni oda, ahol az időnk nagy részét töltjük, ebből mutatunk néhányat: csökkenti a stresszt, csökkenti a szorongást, jótékonyan hat az egészségre, tisztább lesz a levegő, esztétikai értéket hordoz.
Specifikus mérésekkel megállapították, hogy a szobanövények nem csupán az egészségre, de voltaképpen a teljesítményre is pozitívan hatnak. Az irodai környezetben való vizsgálatok szerint a jelenlévő dolgozok körében mintegy huszonöt százalékkal csökkentek az egészségügyi állapottal összefüggő tünetek. A tudatosvasarlo.hu cikke szerint többek között csökkent a fáradtságérzet, a köhögés, rekedtség, a fejfájás mértéke, ahogyan a koncentrációs problémák gyakorisága is mérséklődött. Kevesebben számoltak be égő vagy viszkető szemekről is. Iskolai környezetben mind a diákok, mind a tanárok elégedettebbek voltak; tágasabbnak tűnő tantermekről, kevesebb hiányzásról és javuló eredményekről számoltak be.
Mi, hogyan hat ?
Nézzük meg, hogy a különböző növények hogyan hatnak az elménkre, a gondolatainkra, az érzéseinkre és a testünkre. A gardénia, a levendula, a macskagyökér, a rozmaring vagy a jázmin remek választás lehet. Ahogyan a napidoktor.hu kiemeli, ezek a növények megnyugtatják az elmét, miközben tisztítják a levegőt és növelik a páratartalmat is.
A jázmin segít fókuszálni, míg a gardénia az álmatlanság és a szorongás területén fejti ki jótékony hatását.
A fizikai testünkre az aloe vera, az areca pálma, a borostyán, a vitorlavirág, vagy a póknövény hat jótékonyan azáltal, hogy javítják a beltéri környezet levegőminőségét.
Persze mielőtt lelkesen futunk valamelyik áruházba, hogy dzsungellé alakítsuk az otthonunkat vagy az irodát, érdemes alaposan tájékozódni a szobanövényekkel kapcsolatban; melyik, milyen környezetet kedvel, milyen igényei vannak, hogyan kell őket ápolni és táplálni. Figyeljünk a mértékre is, mert a zsúfoltság viszont megint csak a stressz-szintet növeli. Csak halkan jegyezzük meg: a növények ápolása is lehet egyfajta flow élmény, mindfulness-gyakorlat is, vagyis a lassulás pillanata.
Lippai Roland coaching szemléletű tanácsadó, amatőr maratonista írása
https://vitalmagazin.hu/igenytelen-szobanovenyek-amelyek-a-keves-gondoskodast-is-meghalaljak/