Nyáltenger, nyűgös gyermek, kialvatlan szülők. A fogzás összetéveszthetetlen jelei. De mikor jön az első, hogyan lehet szenvedő gyermekünket megnyugtatni, és szükséges-e azonnal mosni is a kis gyöngyöket?
A fogzás nagy fájdalommal, néha hőemelkedéssel vagy lázzal jár. Az íny érzékennyé válik, a baba feltűnően nyűgösebb az átlagnál, étvágytalan, roszszabbul alszik, többször ébredhet, keservesen felsírhat álmában. Széklete hígabb lehet a szokásosnál. Sűrűn tömi a kezecskéjét a szájába, mindent megrágcsál, és még a kezébe adott fogkefét is előszeretettel harapdálja.
Először az alsó két, majd a felső két középső metszőfog tör elő kb. hat hónapos korban, és 2,5-3 éves korra mind a 20 tejfog kibújik. A sorrend persze változhat, nem kell aggódni! A fognövekedés szakaszos, 4-5 napig fájdalommal járhat, amíg ki nem jön a fog, aztán elmúlik, majd a következő fog előbújása előtt ismétlődhet a fájdalom. Egyéves korára 4-6 foga van a gyermeknek. Ha a szervezeten belül a csontosodási folyamat lassabban halad, esetleg nem jönnek ki idejében a fogacskák, egy egyszerű vérvétellel lehet megállapítani, hogy minden rendben van-e.
Vannak olyan babák, akiket egyáltalán nem visel meg a fogzás. Vannak viszont anyukák, akik regényeket tudnának írni átsírt éjszakákról, piros popsis kisdedről, híg székletről és hőemelkedésről.
Fájdalomcsillapító praktikák
A fogzás fájdalmait enyhíthetjük az íny masszírozásával, adhatunk a kicsinek különböző rágókákat vagy bármilyen más játékot, amit szívesen rág.
Gyógyszertárban kapható egyfajta gél, ami főleg az első fogaknál lehet hasznos a fájdalomcsillapításban. Később már elég nehéz úgy a baba ínyére kenni, hogy a meglévő fogaival ne harapjon meg.
Használhatunk láz- és fájdalomcsillapító szirupot is naponta egyszer, főként este, hogy tudjon aludni a baba. Esetleg hagyjunk ki egy-egy napot, mikor nem annyira nyűgös a kicsi.
De van még homeopátiás kúp és bogyó, fájdalomcsillapító zselé vagy éppen rágóka.
Vannak olyan babák, akiket egyáltalán nem visel meg a fogzás. Vannak viszont anyukák, akik regényeket tudnának írni átsírt éjszakákról, piros popsis kisdedről, híg székletről és hőemelkedésről. |
A gyermek ellenálló képessége gyengül, ha ilyen igénybevétel éri a szervezetét. A szervezet védekező mechanizmusa elindíthat egy lázas folyamatot. Minden gyermek másképp vészeli át a fogzást, van, akinél csak hőemelkedés jelentkezik, van, akinél magas láz lép fel, és előfordul olyan gyermek is, akinél észre se lehet venni, mikor bújnak ki a fogacskái.
Dr. Bense Tamás gyermekorvos szerint azoknál a gyerekeknél, akiknek nagyon jól tudunk hatni a lelkére, könnyen el tudjuk terelni a figyelmét. Hatással lehet rájuk az is, ha borostyán nyakláncot teszünk a nyakukba – állítólag jótékony célokat szolgál. Ha mégis nagy fájdalommal küzd a gyermek közvetlenül a fogáttörés előtt, akkor már nem nagyon segíthet a nyaklánc.
Fogmosás
A fogmosást az első tejfogak megjelenésekor már el kell kezdeni. Amíg a baba nem tud egyedül fogat mosni, célszerű egy megnedvesített pelenkával vagy egy ujjunkra húzható bébifogkefével áttörölgetni a fogait, így hatásosabb lesz utána a fogmosás. Később lehet neki venni kifejezetten babafogkefét, ami gumiszerű anyagból van, pici gumitüskékkel. Miközben a gyerek rágcsálja, bő nyál képződik, ami tisztítja a fogakat. A fogkefét 3-4 havonta, fertőző betegség után pedig azonnal cseréljük le.
Bense doktor azt javasolja, hogy másfél éves korban már játékosan, fogkrém nélkül elkezdhetjük mosni a baba fogát, két éves kortól pedig már a babafogkrémet is kipróbálhatjuk.
Ezek a gyöngyfogak 6-7 évig megmaradnak, úgyhogy vigyázzunk rájuk! A túl sok cukros étel vagy ital megbontja a fogak savköpenyét! Egészséges ételek fogyasztása és jó fogú szülők esetén biztos nem lesznek rossz fogak, hiszen a szép fogsor is örökölhető genetikusan. Ha viszont a szülők is hajlamosak voltak a fogszuvasodásra, akkor érdemes fluorid tartalmú tablettát szedni. De a legjobb, ha erről megkérdezzük gyermekorvosunkat!