Gyakran tapasztalom, hogy a táplálkozással kapcsolatos tévhitek még mindig tartják magukat a köztudatban. Ezért összeszedtem egy csokorba a leggyakrabban ismételgetett téves elméleteket, melyek megakadályozhatnak abban, hogy az egészséges táplálkozás az életed része legyen.
1. tévhit: a reggeli kihagyása fogyaszt
Számtalan ismerősömnek meggyőződése, hogy a reggeli elhagyása tulajdonképpen egy egészséges diéta része, mely majd karcsú, szálkás testet eredményez. Pedig reggeli nélkül indítani a napot olyan, mintha felkészülés nélkül esnél be egy versenyre, vagyis eleve hátránnyal indulsz. A hétköznapjainkban ez a hátrány a reggeli kimaradásával a megnövekedett éhségérzet lesz, ami a kevésbé egészséges ételek nassolásához vezethet, megfelelő tápanyagbevitel nélkül. Ráadásul az étkezés kihagyása minden esetben oda vezet, hogy testünk kénytelen izmainkat felhasználni ahhoz, hogy energiát nyerjen életfolyamatainkhoz. Természetesen reggelire nem a kakaós csiga és karamellás tej párost javaslom, de egy tápanyagdús, finom rántotta sok zöldséggel jó választás napindító étkezésnek.
2. tévhit: este 6 után nem eszem, mert nem akarok meghízni
Ez a tévhit egy korábbi hibás elméletből ered, mely szerint „este 6 után a szervezet már átáll raktározó üzemmódba, és amit ezt követően eszünk, abból zsír lesz, és hizlal”. Ha egy egészséges, de fogyási célú étrendet követünk, a szénhidrátbevitelt érdemes este csökkenteni, miközben a rostforrásokat növelni (például zöldségek).
A fehérjét izmaink védelme érdekében minden étkezésünk során állandó jelleggel be kell építeni, hiszen ez érték számunkra. Az energiabevitelt fedezhetjük telítetlen zsírsavakból, így a szénhidráttal ellentétben nem kell jelentősebb inzulinreakciótól tartanunk.
3. tévhit: A gyümölcs “fogyaszt”, korlátlanul bármikor fogyasztható
Sajnos a gyümölcsök nassolását ajánlja számos fogyókúrás program vagy diéta. Tévhit, hogy nem hizlal és korlátlanul eheted, esetleg még fogyaszt is. Sőt, még zsírégető gyümölcsökről is lehet hallani vagy olvasni, teljesen érthetetlen módon! Valójában a gyümölcsök általában magas gyümölcscukor-, azaz fruktóztartalmúak, magas a glikémiás indexük, ami azt eredményezi, hogy rengeteg cukrot viszünk a szervezetünkbe a fogyasztónak titulált banán vagy éppen szőlő fogyasztásával, majd hamar farkaséhesek leszünk.
Az eredmény: az értékes tápanyagok helyett fruktózzal tömjük szervezetünket, és plusz löketet adunk neki az elhízás felé. Javaslom az alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök fogyasztását (például: málna, citrom, eper, görögdinnye), és ezekből is legfeljebb napi 10 dkg-ot tízórai kisétkezésre.
Ha elhatároztad magad az életmódváltás mellett, keress meg a www.metimestudio.hu oldalon, hogy kivételes gondossággal, mérési adatokra alapozva, egyedileg összeállított táplálkozási terv kialakításával támogassalak céljaid elérésében.
Horváth Tünde táplálkozás szakértő írása