A narancsbőr, vagy másik nevén a cellulit, a felnőtt nők körülbelül 90 százalékát érinti. Az esetek többségében enyhébb formában kiváltképpen a combon és a csípőtájékon jelenik meg. Fokozatosan alakul ki, enyhébb formában csak akkor látható, ha egy bőrredőt az ujjunk közé csípünk.
Kicsit súlyosabb formában akkor is látszik, ha állunk, legsúlyosabb esetben pedig már akkor is észrevehető, ha fekszünk. Nevét onnan kapta, hogy a bőr felülete ilyenkor emlékeztet a narancs héjára, ami szintén egyenetlen.
Idegen nevén cellulit, a mely nem összetévesztendő a cellulitisz kifejezéssel, ugyan is az utóbbi a laza kötőszövet fájdalmas gyulladását takarja. A cellulitról pedig akkor beszélünk, ha jól körül határolható területen a megnövekedett zsírszövet egymásra rakódik.
Kialakulásáért több tényező is felelős lehet
Lehet örökletes is, de okozhatja felborult hormon – háztartás, mozgásszegény életmód is. Hajlamosító tényező lehet még az anyagcserezavar, a cukorbetegség, a magas vérnyomás. Szintén szerepet játszhat a narancsbőr kialakulásában a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az egészségtelen táplálkozás.
Ne csak táplálkozásunkra, hanem folyadékfogyasztásunkra is figyeljünk. Az emberek többsége sajnos nem fogyaszt elég folyadékot, pedig a felhalmozódott salak – anyagok sem tudnak kiürülni megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás nélkül. A kellő mennyiségű folyadékkal megfelelően tudjuk hidratálni szervezetünket, amely elősegíti a bőr feszességének fenn – tartását is. Igyunk minél több tiszta vizet, gyógyteákat, és kerüljük a cukros üdítőitalokat.
Kerüljük a zsíros, cukros, feldolgozott élelmi – szereket. Olaj helyett válasszunk egészségesebb sütési formát, mint például süthetünk sütőben sütőzacskóban, vagy sütőpapíron. Kerüljük a fehér cukor használatát. Ízesítsünk természetes édesítőszerekkel vagy gyümölcsökkel. Ha lehet, készítsük el mi magunk az ételeinket friss hozzávalókból. Így biztosan tudjuk, hogy miből készül, egészségesebb és még olcsóbb is.
Fogyasszunk naponta friss, zöldségeket és gyümölcsöket. A zöld zöldségek kiváló választás vízhajtó hatásuk miatt, kalóriatartalmuk pedig alacsony. Az alma pektintartalma például segíti a szervezet megtisztulását, C-vitamin tartalma pedig egészségesen tartja a bőrt. Az eper szintén kiváló választás, hiszen a benne lévő antioxidánsok jót tesznek a bőrnek és a nyirokrendszernek.
Igyekezzünk minél több C-vitamin tartalmú zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, mert a C-vitamin feszesíti a kötőszövetet. Kerüljük a zsíros és vörös húsokat. Fogyasszunk helyettük inkább csirkét, pulykát vagy halat. Érdemes odafigyelnünk arra, hogy a szervezetünk megfelelő mennyiségű vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jusson hozzá.
Az A-,C-, D-, E-, és F-vitaminok csökkentik a méreganyagok sejtkárosító hatását, védik a bőrt és a kötőszöveteket, rugalmassá teszi k a bőrt.
Táplálék-kiegészítőként bátran fogyasszuk a kollagént, amely segít megőrizni a kötőszövetek rugalmasságát. Ne higgyünk azonban a krémeknek, amelyek csodát művelnek a testünkkel már két alkalom után. Ez bizony csak reklám és feleslegesen kidobott pénz. A táplálkozás mellett szánjunk elég időt sportolásra. Ha lehet, végezzünk a cardio edzések mellett erősítő edzéseket is, hogy feszesek és formásak maradjunk. Emellett alkalmazunk hideg-meleg vizes váltózuhanyt, ha tehetjük, menjünk el masszázsra, nyirokmasszásra vagy mi magunk is átmasszírozhatjuk a problémás felületeket.
Róka Eszter sporttáplálkozás és táplálék-kiegészítés tanácsadó írása