Igazi relaxációs, feltöltő kikapcsolódást nyújt esténként a kádban fürdőzés, ezt a wellness-, spa élményt pedig illóolajos, vajas-olajos, szódabikarbónából készült fürdőbombával fokozhatjuk.
A habzó élményt még a múlt században, 1989-ben találta fel otthonában Mo Constantine, a Lush társalapítója hosszas kísérletezés során. Célja az illatos élményen kívül az érzékeny bőr ápolása is volt. Az általa készített golyók igazi különlegességnek számítottak, mert a fent említett alapanyagokon kívül gyümölcshéjakat és virágszirmokat is tartalmaztak. Alka Sletzer gyomorsavlekötő tablettája adta az ihletet, hogy a készítmény pezsgése lazítsa el használóikat. Az első, tabletta alakú prototípus a nyugtató, gyulladáscsökkentő francia levendula-illóolajból készült. Az illóolajok természetesen itt is terápiás szerepet tölthetnek be, legyen szó stresszoldásról, immunerősítésről vagy bőrápolásról. A kézzel és kreativitással elkészített csodák még meglepetésként sem igényelnek csomagolást, annyira dekoratívak lehetnek. Az összetevők 100 százalékban természetesek, így bőr- és környezetbarátok is.
A fürdőbomba alapja a citromsav és szódabikarbóna, a variációk száma pedig végtelen a forma és az illatanyagok tekintetében is.
Készítsünk fürdőgolyót
A golyó elkészítéséhez vásárolhatunk fürdőgolyó formát, de házi megoldásként használhatunk jégkockatartót, vagy akár félbevágott műanyag karácsonyfadíszt is.
Hozzávalók:
- 100 gramm szódabikarbóna
- 50 gramm citromsav
- 25 gramm étkezési keményítő
- 25 gramm só
- egy golyóba 12 csepp illóolaj, ha több porció lesz belőle, 40-50 csepp is lehet
- 30 gramm növényi olaj
- 5-10 gramm virágszirom
A nedves és a száraz alapanyagokat külön összekeverem, majd masszává gyúrom. Megtévesztő lehet, hogy látszatra több olajat igényel, de ez a mennyiség és arány a tökéletes. Ezután formába helyezzük és 1-2 napra a hűtőbe rakjuk.
Az alapanyagokról
Használjunk minőségi illóolajokat! Ez lehet egyszerű levendula vagy erdei fenyő, de igazán csajos illat például a pacsuli, a narancs és az ylang-ylang, vagy az édesnarancs és a vanília keveréke. Az olajok közül a mangó-, kakaó-, shea- vagy kókuszvaj finom illatával varázsolhatjuk különleges, krémes élménnyé a bombákat.
Ha a hidratáció a cél
Ha szeretjük a marcipános illatokat, akkor jó választás a meggy-, a szilva-, vagy a sárgabarackmag-olaj. A virágszirmok beszerzése is egyszerű, a fűszerpolcokon az arab konyhában használt rózsaszirom, vagy a gyógyteák között fellelhető körömvirág és a levendula lehet a megoldás.
Ha gyors, illatos ajándékot szeretnénk, készíthetünk fürdősót is illóolajokkal. 4-5 evőkanál sóhoz 12-15 csepp illóolajat adunk. Ehhez ugyanúgy adhatunk virágszirmokat. Ha színes sót szeretnénk, az alap legyen a rózsaszín, nagy szemű Himalája-só, de természetes kék színt varázsolhatunk egy csepp nyugtató, gyulladáscsökkentő cickafark-illóolajjal is. A keveréket organza zacskóba rakhatjuk, így házi szekrényillatosítóként is felhasználható. Ha növényi olajat adunk hozzá, rakjuk csatos üvegbe, amelyet akár szalagokkal is díszíthetünk.
Pápai Juci bőr- és aromaterapeuta írása