Mai rohanó világunkban egyre jobban hiányoznak az őszinte, egymás megbecsülésén alapuló kapcsolatok. Elfelejtettünk beszélgetni, a napi kommunikáció szinte teljesen hiányzik mindennapjainkból.
Mikor ültünk le utoljára egy jó beszélgetésre szüleinkkel, párunkkal, gyermekeinkkel? Mikor töltöttünk úgy együtt időt, hogy éppen nem rohantunk valahová, hogy bőven volt időnk a másikra, az általa elmondottakra figyelni? Sokszor nagyon nehéz időt, erőt, energiát felszabadítanunk arra, hogy az állandó, napi szinten ismétlődő mókuskerékből kiszabaduljunk.
A Maltesers Pethő Orsolya pszichológus-szakértő segítségével összeállított pár alapvető szabályt. Amennyiben ezeket átgondoljuk, megszívleljük, kialakíthatunk olyan minőségi párbeszédeket, melyek segítenek kapcsolataink elmélyítésében.
Figyelem és hallgatás
Tegyünk fel nyitott kérdéseket, miközben érdeklődést fejezünk ki ítélkezés nélkül. Engedjük meg partnerünknek, hogy nyíltan beszéljen, biztosítsunk ehhez biztonságos teret, és hallgassuk meg.
Fogalmazzunk konkrétan
Kritika megfogalmazása esetén legyünk egyértelműek, mutassunk rá egy bizonyos viselkedésre vagy egy adott hibára. Ne a személyre tegyünk megjegyzéseket, és ne őt értékeljük negatívan. Így külön tudjuk választani a viselkedést a személytől, vagyis a viselkedésével nem értünk egyet, de a személyt kedveljük, és nem ítéljük el.
Fogalmazzunk a saját szemszögünkből
Nemcsak a kritikát, hanem a dicséretet is nehezen fogadják el az emberek, ha egy általános kijelentés szintjén kommunikáljuk azt. Igyekezzünk a saját észrevételeinken keresztül megfogalmazni az véleményünket.
Legyünk lényegre törőek
Kellemetlen téma esetén előfordulhat, hogy nem teljesen érthető, amit mondani szeretnénk, így a másik fél könnyen félreértheti a mondandónkat. Próbáljunk meg előre felkészülni a beszélgetésre és összegezni azt, amit mondani szeretnénk.
Használjuk a saját szavainkat
Munkahelyen, de akár más kapcsolatokban is hasznos eszköz, amikor röviden megismételjük a hallottakat. Ez nem csak a partnerünknek visszaigazolás hogy megértettük őt, hiszen bennünk is könnyebben tudatosulnak a hallottak, így elkerülhető a félreértés.
Beszélgessünk játékosan
A bátraknak és a kevésbé magabiztosaknak is kiváló segítség egy játék, amely természetes módon vezet végig egy mély és tartalmas beszélgetésen. A szívünk kitárását segítő kártyák a megfelelő kérdésekkel könnyedén nyitnak meg olyan témákat, amelyekről korábban nehezen beszéltünk.
A Maltesers bemutatott egy olyan kártyajátékot, mellyel társalgást kezdeményezhetünk olyanokkal is, akikkel nehéz elkezdeni egy beszélgetést. Egy könnyed játék, amely lehetővé teszi, hogy az együtt töltött idő hasznos, élvezetes legyen és segít abban, hogy jobban megismerjük egymást.