A tejet és az abból készült termékeket előszeretettel fogyasztják az emberek, mivel kalciumban és fehérjékben gazdagok. De sok ember nem fogyaszthatja allergia, ételérzékenység vagy személyes választása miatt. Ha tejmentes étrendet követünk, akkor azt fontos tudni, hogyan helyettesíthetjük megfelelően étrendünkben a tejtermékeket.
Szerencsére ma már a tej összes előnyös összetevője megtalálható számos más élelmiszerben. A tehéntejre való allergia a leggyakoribb a kisgyermekek körében, a három év alatti korosztály kb. 2–3 százalékát érinti. Sok gyermek az évek során kinövi ezt a fajta allergiát, akik viszont nem, azoknál sajnos élethosszig tartó diéta javasolt, mivel ők a tejben lévő fehérjére allergiásak, és súlyos reakciók is kialakulhatnak, ha erre nem figyelnek oda.
A laktózintolerancia sokkal gyakoribb, mint a tejallergia, amely az emberek 65 százalékát is érintheti. Sokszor ezt keverik az allergiával, de fontos tudni, hogy a kettő nem ugyanaz, míg az egyiknél maga a tejfehérje okoz problémát, addig a másiknál a tejben lévő laktóz, azaz a tejcukor.
Ezen a két csoporton kívül sok olyan ember is van, akik egyszerűen személyes okok miatt kerülik a tejtermékek fogyasztását. Ennek oka lehet kulturális, ízlés vagy egyszerűen csak egészségesebbnek érzik magukat tejtermékek nélkül, illetve nem fogyasztanak állati eredetű termékeket. A tejallergiások számára fontos, hogy kerüljék az összes olyan terméket, amely tejet vagy tejfehérjét tartalmazhat. Náluk az sem ritka, hogy kerülniük kell más állati tejeket is (például a kecsketejet), mivel ezek is kiválthatnak allergiás reakciókat. Ha laktózintolerenciáról van szó, akkor a tejtermékek fogyasztása ugyan nem életveszélyes, de fájdalmas tüneteket okozhat. Az ilyen betegségben szenvedők nem egyformán tolerálják a tejcukrot. Néhányan képesek kis mennyiségű laktózt tartalmazó ételeket fogyasztani, különösebb probléma nélkül, például vajat, érlelt sajtokat és joghurtot, kefírt, de van, akiknél már nagyon minimális mennyiség is haspuffadást, hasmenést, fájdalmas hasi görcsöket okoz.
Mire figyeljünk tejmentes étrend esetén?
A kalcium pótlása gyakran az egyik legnagyobb gond. A kalcium és a D-vitamin fontos szerepet játszanak az erős csontok és fogak kialakulásában és fenntartásában. A növekvő gyermekek számára ezek a tápanyagok különösen fontosak. Tejmentes diéták esetében éppen ezért kiemelten fontos más kalciumban és D-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztása. A másik sarkalatos pont a megfelelő fehérjebevitel biztosítása. Ez egy vegyes táplálkozást folytató egyénnek még nem is akkora probléma, mert a tejtermékeket könnyen helyettesíthetik már növényi tejpótlókkal, mellette pedig az állati termékekből megfelelő mennyiségű és aminosavprofillal rendelkező élelmiszereket tudnak a szervezet számára biztosítani. A vegán táplálkozást folytató személyeknél lehet problémásabb a fehérjebevitel, ugyanis az állati fehérjeforrásokkal ellentétben a növényi fehérjékben általában nem szerepel az összes esszenciális aminosav. Ezért ebben az esetben arra fontos figyelni, hogy a növényi fehérjeforrásokat kombináljuk egymással, ezzel biztosítva az összes szükséges aminosavat a szervezetünk számára.
Tejipari alternatívák
Szerencsére ma már számos alternatíva áll rendelkezésre. Tej helyett kipróbálhatjuk a növényi tejhelyettesítő italokat. Ezek közül is már nagyon sok olyan van a piacon, amelyet kalciummal és vitaminokkal dúsítanak. Ne feledjük azonban, hogy a laktózmentes tej tejfehérjét tartalmaz, ezért az nem biztonságos a tejallergiában szenvedők számára. Ha hiányzik a sajt, akkor ennek kiváltására is találhatunk már növényi sajtokat, sajtkrémeket. A főzőtejszínek helyett használhatunk szójakrémet, zabkrémet vagy kókuszkrémet. Szója-, rizs-, vagy kókuszalapú tejmentes fagylaltok is nagy választékban találhatók ma már a piacon. Ha a vaj helyett keresnénk alternatív megoldást, akkor próbálkozhatunk a mogyoróvajjal vagy a tahinivel (szezámmagkrém), mivel ezek tápanyagokban gazdagok és kalciumot is tartalmaznak. A kókuszolaj egy másik egészséges alternatíva, amely laurinsavat és kaprilsavat is tartalmaz, amelyekről ismert, hogy kiváló antioxidánsok és támogatják az immunrendszert. A kókuszolajat emellett a főzéshez is használhatjuk.
Érvek, ellenérvek a tejmentes étrenddel kapcsolatban
Érv
- Szükséges allergiások számára.
- Életminőségjavító lehet azoknál, akiknél intolerancia és érzékenység áll fenn.
- Biztonságos és nem jár különösebb egészségügyi kockázatokkal.
- Helyettesítő ételek széles tárháza áll rendelkezésre.
Ellenérv
- Kisebb tervezés és odafigyelés szükséges a táplálkozási igények kielégítése érdekében.
- Egyes alternatív ételek költségesek lehetnek.
- A tejtermék szigorú elkerülése nehéz lehet.
A lehetőségek tárháza tehát végtelen, csak kísérletezzünk bátran! Abban az esetben, ha nem áll fenn allergia vagy érzékenység, és személyes indíttatásunk sincs, hogy a tejtermékek fogyasztását elhagyjuk, úgy azt javaslom ebben is, mint mindenben, hogy törekedjünk a mértékletességre, és válasszunk olyan termékeket, melyek adalékanyagoktól és hozzáadott cukortól mentesek.
Ulrich-Heblinger Nikolett táplálkozási, életmód- és sporttáplálkozási tanácsadó írása