A fogantatás, vagyis a sperma és a petesejt viharos találkozása egy törékeny csoda. Oly’ sok mindennek kell a megfelelő sorrendben megtörténnie, hogy szinte valószínűtlennek tűnhet a sikeres fogantatás, és gyakran sajnos valóban sokáig várat magára a baba.
A könnyebb teherbeesés érdekében érdemes betartani a peteérést segítő diétát, amelynek lépései hosszú távon hozzájárulnak az egészséges életmódhoz is.
KERÜLD EL A TRANSZZSÍROKAT!
Ezek az artériákat tömítő zsírok a gyorsétteremi ételekben, továbbá számtalan fajta margarinban, előre csomagolt kekszekben és péksüteményekben megtalálhatóak, és különösen nagy kockázatot jelenthetnek az ovulációra nézve. Ráadásul hozzájárulnak egyes gyulladásos folyamatokhoz, az érelmeszesedéshez, ezen keresztül pedig a szívbetegségek, a magas vérnyomás és az agyvérzés kialakulásához.
FOGYASSZ TERMÉKENYSÉG-BARÁT, TELÍTETLEN ZSÍRSAVAKAT!
Az egészséges telítetlen zsírsavak növelik az inzulinérzékenységet és csökkentik a gyulladásos folyamatok hevességét – e kettős hatás pedig elősegíti a peteérést és a fogamzást, sőt támogatja az újonnan létrejött és gyorsan fejlődő embrió egészséges kifejlődését is. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak forrásai az olíva-, a mogyoró-, és a repceolajak, az avokádó, és a különböző diófélék, továbbá a tökmag, a szezámmag. Szintén jó forrásnak tekinthetőek – különösen az omega-3 zsírsav tartalmuk miatt – a tengeri halak, a repceolaj, a lenmag és a dió.
FOGYASSZ TÖBB NÖVÉNYI EREDETŰ FEHÉRJÉT!
Az állati fehérjék mérséklése vagy elhagyása és a növényi fehérjék fogyasztása az ovuláció zavarait nagy arányban megakadályozza, így érdemes többet fogyasztani például a babfélékből, borsóból, lencséből, amelyek sok élelmi rostot és hasznos ásványi anyagokat is tartalmaznak.
TÚLFINOMÍTOTT SZÉNHIDRÁT HELYETT TELJES KIŐRLÉSŰ MAGVAKAT VÁSÁROLJ!
A szénhidrátok minden más tápanyagnál jobban befolyásolják a vércukor- és az inzulinszintet. Amikor ezek az értékek túl magasra szöknek, szétrombolják a hormonok szaporodáshoz szükséges harmóniát, ez pedig legyengítheti az ovuláció folyamatát.
Az elfogyasztott szénhidrátok mennyisége nem, viszont azoknak milyensége nagyon is befolyásolja a termékenységet. Fehér kenyér, burgonya, cukrozott szénsavas üdítők helyett válasszuk a különféle magvakat, zöldségeket, friss gyümölcsöket.
KERÜLD A FÖLÖZÖTT ÉS ZSÍRCSÖKKENTETT TEJTERMÉKEKET!
Napi 1-2 alkalommal fogyasztott teljes értékű tej és tejtermék fogyasztása – teljes zsírtartalmú joghurt, túró – védelmet nyújthat az ovulációs zavarok ellen, ugyanis a nemi hormonok, mint például az ösztrogén, a progeszteron szeretik a zsírt. Ezek a tejben a zsírcseppekhez kapcsolódva találhatók, tehát a tej zsírjának lefölözésével e hasznos hormonok a semmibe vesznek.
VÍZ, VÍZ, TISZTA VÍZ
A hidratálás nagyon fontos a termékenység és az általános egészség fenntartásához, a legjobb választás pedig a víz. Ez a legjobb innivaló olyan adalékanyagok és fölösleges kalória bevitel nélkül, melyek veszélyeztethetik a termékenységet és az egészséget.
CSALÁDTERVEZÉS HelloBaby könyvében minden fontos kérdésre választ ad a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.
SZEDJ MULTIVITAMINT!
Az étrend-kiegészítők rengeteg összetevőből állnak, ám a termékenység szempontjából kettőt kell kiemelni: folsav és vas, amelyek serkentik a sejtosztódást. A folsavra van szükség néhány születési rendellenesség (például nyitott gerinc) kiküszöböléséhez is.
EGYÉL VASBAN GAZDAG ÉTELEKET!
A petesejtnek és valószínűleg az embriónak is szüksége van vasra a megtermékenyítést követő forgatagban, ahol is DNS-ek és fehérjék sokasága egyesül. Az ehhez a folyamathoz szükséges energiaellátáshoz is vasra van szükség, amely a vastartalmú étrendkiegészítők mellett például ezekből szerezhető be: búzakorpa, szezámmag, pisztácia, petrezselyem, mazsola, spenót.
TARTSD FENN AZ EGÉSZSÉGES TESTSÚLYODAT!
Ha túl sokat, vagy akár túl keveset mutat a mérleg, az megzavarhatja a normális menstruációs ciklusodat, felboríthatja, vagy teljesen leállíthatja az ovulációs folyamatokat, és sajnos a születendő gyermekre is kihat. A teherbeeséshez a leginkább ideális BMI index a 21-es. A testsúly 5-10%-ának leadásával már helyrehozhatóak az ovulációs zavarok, míg ha túl sovány vagy, általában 2-4 kilót elég felszedned, hogy a menstruációs ciklus és a peteérés újra a maga rendjében működjön.
NE FELEDD A TESTEDZÉST!
A testedzés lecsendesíti a vércukor és az inzulin szintjeinek nagy amplitúdóit, ami a termékenység fokozásának kihagyhatatlan feltétele. Az edzés felét lendületes sport tegye ki, mint például a futás, a kocogás, a gyors biciklizés, az aerobic, az úszás. Hetente háromszor harminc perces, vagy hatszor tizenöt perces intenzív mozgásra van szükség.