A teljesítményfokozó szó hallatán sok embernek „szikrákat szór” a szeme. Ilyenkor lelki szemeim előtt látom, ahogyan beindulnak az agytekervények és ide-oda cikáznak a fejekben a szavak, mint a doppingszer, gyógyszer, illegális és a „lövi magát” kifejezés. Ezért első körben érdemes tisztázni mit is jelent a teljesítményfokozás.
A szó az angol „ergogenic” kifejezésnek felel meg, amely a görög ergon (munka) és genic (valamit képző, produkáló) szavakból tevődik össze.
Sportteljesítményünk kulcsa elsősorban az étkezésünk. A hozzám forduló vendégek többsége fogyni vágyó hölgy, akiknek mindig hangsúlyozom, hogy tartós eredményt a megfelelő étkezéssel lehet elérni. Így van ez a teljesítményfokozás esetén is.
Az általános meghatározás szerint teljesítményfokozó bármilyen módszer vagy anyag, étkezési és edzési technika, amely a teljesítmény javulását szolgálja, vagy növelni tudja a testi vagy mentális munkabírást. Ezeket a módszereket különböző csoportokba sorolhatjuk, mint például élettani, mechanikai, pszichológiai, étrendi teljesítményfokozók.
De vajon, mely ételek, gyógynövények járulnak hozzá teljesítményünk javulásához?
Maca-gyökér: gazdag B2-, B3-, B6- és C-vitaminban. Ezen felül kalciumban, vasban, káliumban és fehérjében. Nagyszerű szénhidrátforrás, a különböző kutatások teljesítményfokozó és hormonegyensúly-stabilizáló hatásáról számolnak be.
Meggy: 14 egyetemi hallgatón végezték a kutatást, és az a csoport, amelynek tagjai három napon át, naponta kétszer 3,5 dl meggylevet fogyasztottak, azoknál jelentősen csökkent az izomláz mértéke.
Cékla: magas a nitráttartalma, ami a szervezetben lezajló hatásmechanizmus révén kiváló nitrogénmonoxid-fokozó eredményt produkál. Tanulmányok kimutatták, hogy azok a sportolók, akik céklát fogyasztottak, egyértelműen javult a futópados és a kerékpáros teljesítményük.
Ashwagandha: másik nevén az indiai ginzeng, amely egyedülálló növényi vegyületeket rejt magában. Adaptogén hatású, ezáltal növeli szervezetünk ellenállóképességét a stresszel szemben. Koffein fogyasztása nélkül fokozza a koncentrációt, az energiát és a kitartást. Tanulmányokban kimutatták, hogy hozzájárul az izomtömeg növeléséhez és jó hatással van a testzsír csökkentésére.
Rukkola: a növényi ételek közül a rukkolában a legmagasabb a nitráttartalom, egészen pontosan 100 grammban 480 mg található. Kiváló nitrogén-monoxid-fokozó hatása van, amely értágító hatása miatt kiválóan bedurrantja izmainkat.
Érdemes tehát először a kertünkben és a helyi piacon beszerezni egészséges életünk kulcsát, és megtanulni, hogy mit miért fogyasztunk.
Róka Eszter sporttáplálkozás-és táplálékkiegészítés-tanácsadó írása