Nem csoda, ha a tesztoszteronról mindenkinek a nemi vágy és a férfiasság jut először eszébe. Már nevének eredete is erre enged következtetni, hiszen a latin eredetű kifejezés a tesis (here) és a sztereosz (kemény, merev) szavak összevonásából keletkezett. A legfontosabb nemi hormon, de több is annál, máris elmagyarázzuk miért és mit tehetünk annak érdekében, hogy szervezetünkben a tesztoszteron megfelelő szinten maradjon.
Azt valószínűleg többen tudják, hogy a tesztoszteront a férfiak heréje termeli. Amit azonban kevesebbek, hogy a nők szervezetében is megtalálható, igaz kisebb koncentrációban. Náluk a petefészek a felelős a termeléséért.
De a tesztoszteron nem csupán a szexuális funkcióinkat befolyásolja (és elsősorban a libidónkra hat), hanem többek között hatással van
- az izomtömegünkre,
- az energiaszintünkre,
- a csontsűrűségünkre,
- a vörösvértestjeink szintjére,
- a rendszeres alvási mintáinkra és az
- egészséges fájdalomreakcióinkra is egyaránt.
A férfiak és a nők egyaránt szenvednek attól – akár tudnak róla, akár nem –, hogy az évek előrehaladtával tesztoszteron szintjük folyamatosan csökken, amire ráadásul a nem megfelelő életmód még jobban ráerősít. A stressz, a helytelen táplálkozás, az alacsony D-vitamin szint, az elhízás, a kevés testmozgás és bizonyos gyógyszerek mind-mind felelősek a tesztoszteron szint csökkenésének felerősödéséért, ami egyébként természetes úton sajnos önmagától is bekövetkezik. 30 éves kor környékén ez a folyamat már beindul és negyvenes éveinkre akár drasztikussá is válhat, ha nem figyelünk oda. A tesztoszteron szintünket vérünk hormonvizsgálatával lehet leellenőrizni, érdemes a háziorvosunkkal konzultálni ezügyben. (Érdekességképpen megemlítjük, hogy kutatások bizonyították, hogy azok a férfiak, akik jobban kedvelik a csípős ételeket, magasabb tesztoszteron szinttel rendelkeznek.)
Az alacsony tesztoszteron szint csökkent libidóval, izomgyengeséggel, hízással, koncentrációs zavarokkal, izomvesztéssel, állandó fáradtsággal, depresszióval, erekciós zavarokkal, nem ritkán cukorbetegséggel és hajhullással jelentkezik leggyakrabban (utóbbinál ugye mindenkinek beugrik a férfiak gyakori hajvesztése, gyors kopaszodása akár már húszas éveik közepétől). Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, érdemes foglalkozni a tesztoszteron szint növelésével, ugyanis tudunk tenni a folyamat ellen. Nézzük is meg, hogyan.
Tesztoszteron növelés életmódváltással
Egyik legfontosabb feladatunk, ha életmódról van szó, az alvásminőségünk javítása. Kutatások szerint ugyanis a tesztoszteron szint 40%-kal is csökkenhet, ha keveset és rosszul alszunk. Ennek elkerülése érdekében érdemes betartani néhány aranyszabályt:
- 2 órával lefekvés előtt már ne igyunk a szükségesnél több folyadékot;
- az alvás melegben ugyan sokaknak komfortosabb, a hűvösebb környezet viszont segíti a mélyebb alvást;
- kényelmes ruházatban aludjunk, kerüljük a szűk alsót, pizsamát;
- érdemes lefekvés előtt közvetlenül még egyszer wc-re menni.
Az alvás minősége mellett még jelentős szerepe van a rendszeres testmozgásnak is, valamint érdemes szexuális életünkkel is foglalkozni, ugyanis már heti 1-2 alkalom is segítheti a tesztoszteron növelését.
Egyértelműen kimutatták kutatások, hogy a rendszeres edzés jótékony hatással van a tesztoszteron szintre. Ráadásul ez független a korunktól, soha nem késő tehát elkezdeni mozogni. Javasolt elsősorban súlyzós gyakorlatok elvégzése, de bármilyen testmozgás megfelelő lehet. A lényeg a rendszeresség.
Talán senki sem lepődik meg azon, ha azt mondjuk, bizony a stresszes életmód is árt szervezetünk tesztoszteron szintjének. Sokaknál ez sajnos adott és még az is lehet, hogy megváltoztathatatlan tényezőnek tekintik, mégis érdemes lehet egy nyugodtabb életvitelt kialakítani, konfliktusok és idegeskedések nélkül.
Tesztoszteronnövelés természetesen: a megfelelő étrend bevezetése
Az alváshoz hasonlóan itt is van néhány alapszabály, amit be kell tartanunk:
- fehérjefogyasztásunkat növelni kell annak érdekében, hogy a zsírégetést felgyorsítsuk
- vigyünk be egészséges zsírokat is szervezetünkbe
- ugyanez igaz a szénhidrátra is, ami szintén szerepet játszik a megfelelő tesztoszteron szint megtartásában
- minimalizáljuk az alkoholfogyasztást
- az olajos magvak, a halolaj, valamint a kókuszolaj fogyasztása kifejezetten javasolt, de természetesen mértékkel
- sokak szervezetéből hiányzik vagy nagyon alacsony a cink, ezért az egészséges táplálkozás során ennek beviteléről is gondoskodnunk kell, kiegészítve B6-vitaminnal és magnéziummal, amik a cink felszívódásáért felelősek, továbbá a koleszterint tesztoszteronná alakítják
- mivel az alacsony D-vitamin szint is hozzájárul a tesztoszteron szint csökkenéséhez, ezért ezt is javasolt pótolni, főleg ha keveset vagyunk a szabadban (nem hiába hívják “napfényvitaminnak” a D-vitamint)
- bizonyos gyógynövények is kiválóak a tesztoszteron termelés fokozására, ilyenek például a görögszéna, az ashwagandha, a gyömbérkivonat és a tribulus terrestris.
A lényeg tehát a kiegyensúlyozott táplálkozás, amely során megfelelő arányban juttatunk fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat is szervezetünkbe annak érdekében, hogy a tesztoszteron növelés természetesen bekövetkezhessen.
Tesztoszteron növelés táplálék kiegészítőkkel
Napjainkban már mindenki számára elérhetők különféle táplálékkiegészítők, nem vényköteles készítmények vagy akár orvos által felírt gyógyszerek, amelyek a tesztoszteron szint növelés elősegítésére fejlesztettek ki. A nem vényköteles készítmények legnagyobb előnye egyébként, hogy természetes hatóanyagokat tartalmaznak, így gyakorlatilag táplálék kiegészítőknek minősülnek és szedésük teljesen biztonságos. Gyógyszeres kezelést viszont kizárólag orvosi javaslatra és felügyelet mellett javaslunk. Erre valószínűleg csak akkor van szükségünk, ha tesztoszteron szintünk már drasztikusan alacsony életkorunkhoz képest, de ez minden esetben az orvos feladata, hogy a gyógyszeres kúrát kialakítsa számunkra.
Bővebb információ: https://www.goldentree.hu/