A tejsavó a sajt és a joghurt készítésének folyékony mellékterméke. Ha ezt a hihetetlenül tápláló és teljes fehérjét nem akarod kidobni, nem szeretnél pazarolni, akkor felhasználhatod az ételeidben is. A tejsavó mind a kilenc aminosavat tartalmazza, s ezen felül sokkal kisebb a laktóztartalma, mint más tejtermékek. Magas fehérjetartalma miatt a savót gyakran használják a fehérjepor fő összetevőjeként, amit az egészségtudatos és aktív emberek használnak fehérjefogyasztásuk elősegítésére.
Használhatom valaminek a helyettesítésére is?
A sajtkészítés során keletkező folyékony melléktermék egy sós, savas tejsavó, amelyet leginkább sós ételekhez használnak. Az a savó viszont, amelyet a joghurt készítéséből kapnak, általában édesebb, ezért a legjobb desszertek vagy édes italok összetevőjeként lehet felhasználni.
Íme, néhány ötlet, hogy ez az értékes nedű ne a csatornában landoljon
Adj tejsavót a turmixodhoz Készíts édes vagy sós turmixot bármelyik savóval (sós, édes), növelve ezzel a reggeli vagy snack italok fehérjetartalmát. Kiváló alternatívája a feldolgozott fehérjeporoknak, és nem kell pénzt költened extra fehérjetermékre.
Használd zabliszthez Keverj össze zablisztet tejsavóval, hogy reggel extra energiád legyen. Ha több időd van, főzd meg a zabot tejsavóban, vagy áztasd be egy éjszakára. Ez egy egyszerű módja annak, hogy jó minőségű fehérjét adj az étrendedhez.
Használd sóként Használj tejsavót a különféle húsok pácolásához és sózásához. Hihetetlenül ízletes és zamatos lesz az étel!
Használd süti sütéséhez Fontos, hogy az édes savót használd (kivéve, ha valami sós ételt sütsz), hogy elkerüld a „véletlen íz-baleseteket”.
Használd fermentálásra Erjeszd az ételeid tejsavóval, hogy egy ízletes, probiotikumban gazdag finomsághoz juss, például káposzta, savanyúság.
Főzz rizst, tésztát vagy más gabonaféléket tejsavóval A quinoa, a rizs, a zab, az árpa, és még a tészta is sokkal ízletesebb lesz.
Használj savót a kertben Tudtad, hogy a savó a kertben is felhasználható? Add hozzá egy kanna vízhez és locsold meg vele a növényeid. Kálciumban különösen gazdag tápanyagot kapsz.
Készítsd tejsavóval a húslevest Húsleves és pörkölt lesz a menü? Növeld az étel ízét és a fehérjetartalmát a tejsavóval. Óvatosan bánj vele, mivel már meglehetősen sós, így valószínűleg nem szükséges külön megsóznod az ételt.
Ízesítsd vele a Pestót Függetlenül attól, hogy dióféléket, bazsalikomot, kelkáposztát vagy sárgarépát használsz a pesto-hoz, fontold meg a savó hozzáadását íz és a fehérje szempontjából.
Áztasd a szárított babot tejsavóban A vízben való áztatás nem teszi túl ízletessé a babot. Áztasd tejsavóba, és meg fogod tapasztalni a különbséget.
A savó egészségi előnyei
A tejsavó olyan, mint egy táplálkozási erőmű. Tele van aminosavakkal és nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz.
De miért fontos ez?
Kutatások azt mutatják, hogy a savó fogyasztása hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez, az immunrendszer fellendítéséhez, az alacsonyabb vérnyomáshoz és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
A tejsavó használatának egyetlen hátránya, hogy egyeseknél gyomor-bélrendszeri zavarok léphetnek fel különösen akkor, ha azokat nagy mennyiségben fogyasztják.
Hogyan tároljuk a tejsavót?
A tejsavó tárolása nagyon egyszerű. Fogj egy befőttesüveget, és öntsd bele a sajt vagy joghurt melléktermékét. Ellenőrizd, hogy a tartály légmentesen zár-e, és tedd be a hűtőbe. Körülbelül hat hónapig eltartható, ha helyesen jársz el. A tejsavó fagyasztóban is tárolható. Nincs más dolgod, töltsd bele egy jégtartóba.
Kovászos kenyér – kezdő recept
Használhatsz tejet vagy vizet, valamint természetes és bolti élesztőt is. A bolti élesztő kiszámíthatóbb, de a természetes élesztő is működni fog.
Szükséges eszközök:
szélesszájú befőttesüveg
egy darab szövet
gumiszalag
Hozzávalók:
- 1 csésze víz
- 1 csésze liszt
- 1 evőkanál bolti vagy természetes élesztő
Elkészítés:
Keverd össze a hozzávalókat egy széles szájú üvegedényben, és fedd le egy szövettel. Rögzítsd az üveghez gumiszalaggal úgy, hogy semmilyen szennyező anyag ne kerülhessen bele. Ne helyezz szorosan illeszkedő fedelet az üvegre, mivel ez a keverék erjed és a tároló széttörését okozhatja. Fontos, hogy meleg helyre helyezd! A második- ötödik naptól kezdve buborékok fognak képződni.
Ebben az időszakban 12 óránként adj hozzá azonos mennyiségű lisztet és vizet.
Ha folyadékréteg képződik a tetején, ne aggódj! Öntsd le a folyadékot, és adagolj hozzá ugyanannyi mennyiségű lisztet és vizet.
Miután beindul a pezsgés, ideje elkezdeni a sütést.
Fésűs Veronika, főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása