Izzadás, veríték, a test szagos párolgása… Kellemetlen mellékhatásai a nyárnak. Pedig nem kell, hogy így legyen, hiszen számtalan megoldás létezik a probléma enyhítésére, legyen szó a hónalj, a tenyér, a talp, vagy akár a hajlatok alatti izzadásról.
Lenge öltözetben
Az első és legfontosabb az izzadás megakadályozására a megfelelő öltözék kiválasztása: a nyár, a forró levegő megköveteli a könnyű, libbenő ruházatot. Alapelv, hogy semmi ne legyen szoros, még ha mutatós és szexi is lehetne, semmi ne feszüljön a testre, hiszen a testre tapadó ruhánál, amely alatt csorog az izzadság, nincs kényelmetlenebb érzés – így a szexi érzésből úgysem marad semmi.
A másik fontos tanács a ruha alapanyagára vonatkozik. Csak és kizárólag természetes szálakból – pamut vagy len – alapanyagból készült ruhát szabad választani, ezek ugyanis áteresztik a levegőt, így biztosítják a szellős érzést, közben pedig kiváló a nedvszívó képességük is, így biztos, hogy nem fog patakokban folyni az izzadság azokon a területeken, amelyet az ilyen ruhadarabok fednek. Ennél is fontosabb, hogy a forró levegőn könnyen száradnak, így a verítékes-nedves közegben szaporodó gombáknak – amelyek valójában okozzák a testszagot – nincs lehetőségük az elszaporodásra, vagyis ha pamutot viselnek, nem alakul ki, vagy csak jóval kisebb eséllyel a kínos izzadságszag.
Ugyanez igaz a lábbeli kiválasztására is: még ha kivágott, pántokból álló darabot is választanak, a talpbélés és a lábfejjel érintkező részek bőrből vagy természetes textilszálakból álljanak. Aki hajlamos rá, még a strandpapucsban is izzadni fog, ha az műanyagból készült.
Bio-légkondícionálás
A legkényesebb terület azonban – persze a lábon kívül – vitathatatlanul a hónalj. Nyáron, a rövid ujjú vagy pántos felsők ellenére is bőséges verítékezéssel válaszolunk a forróságra. És ez így van rendjén, hiszen az izzadás a szervezet természetes válaszreakciója a hőségre. A szervezetnek az optimális működéshez állandó hőmérsékletre van szüksége, ezt pedig a test hűtésével fogja megoldani. A verítékezés a szervezet „légkondícionáló” folyamata. A bőrön megjelenő parányi izzadságcseppek célja a test hűtése.
Illatos hűsítés
Ezernyi megoldás áll a rendelkezésére annak, aki napi küzdelmét vívja a verítékkel. A leggyakrabban alkalmazott termékek a hónaljra kenhető vagy fújható, illatanyagokkal is bőven ellátott spray-k, krémek, golyós dezodorok vagy stiftek. Hatásuk kombinált, hiszen alkotóelemeik egyrészről meggátolják az izzadságcseppek megjelenését, esetleg csökkentik annak bőségét, másrészről intenzív illatanyagukkal mintegy elmossák a kellemetlen szagokat.
A krémes állagú (általában fehér színű), kenhető hónaljtermékek tulajdonképpen a hintőpor elvén működnek: vagyis felszívják a nedvességet, így megakadályozzák a testszag kialakulását. A nedves hatású golyós dezodorok hatóanyagaik révén csökkentik a verítékezés mértékét. Előnyük, akár a krémeknél is, hogy kímélik a környezetet. A spray-k igazi hűsítő zuhanyként üzemelnek, hiszen nedves, hűs, illatos cseppekkel veszik fel a harcot a veríték és a testszag ellen. Környezetkímélő formájuk a pumpás, káros gázok nélküli kiszerelés, amely hatékonyságában nem marad el a gázhajtású változattól.
Biológiai nagyágyúk
Ma már léteznek olyan stiftek is, amelyek nem tartalmaznak fémet – alumíniumot –, így a gondolata sem merülhet fel annak, hogy a hűsítés mellett esetleg káros hatással vannak a szervezetre. Hatóanyagaik között szerepel viszont a szódabikarbóna, és a legtöbb esetben illatanyagoktól mentesen, esetleg gyógynövényekkel kombinálva kínálják.
Akár a babák
Bármilyen hihetetlen, a régi jól bevált hintőporok is reneszánszukat élik, hiszen ahogy a babák hajlatainak gondozására tökéletes megoldást nyújt a nedvességet remekül szívó hintőpor, ugyanúgy megfelelő védekezést nyújt felnőtteknek is.
Különösen a láb izzadása ellen hatékony, de a tenyér izzadását is képes visszaszorítani, és rövidebb-hosszabb ideig a száraz tenyér érzését biztosítani.
Gyógynövényekkel kívül-belül
Aki csak a gyógynövényes, természetes alapanyagú megoldásokban bízik, annak sem kell csalódnia, hiszen a természet bőségesen kínálja terméseit az izzadás kínjai ellen: a zsálya és az izsóp teaként, fürdővízként is egyaránt megállja a helyét, főleg ha a fürdővízbe e két növény mellé még apróbojtorjánt, bazsalikomot, szurokfüvet, galagonyavirágot, citromfüvet, esetleg apróra zúzott tölgyfakérget is szórnak. Lábizzadás esetén a cserszömörce és a diólevélből főzött lábfürdő ajánlott. Érdemes a növényeket kis tüllzacskóba pakolni és úgy áztatni ki belőlük a hatóanyagokat.
Csínjával, de botox
Aki hosszabb távú megoldást keres a túlzott verejtékezés ellen, annak érdemes elgondolkodnia a botox-kezelésen, amely akár fél évre, hónalj esetén nyolc hónapra is megszüntetheti a problémát. A botox tenyérbe, talpba vagy a hónaljba injekciózása minimális fájdalommal jár, cserébe hosszú hónapokra megszűnnek a kellemetlen tünetek. Mellékhatása nincs, ugyanakkor a kezelést követően négy órán keresztül nem ajánlott az erős aktivitást igénylő sport, illetve a masszázs.
Relaxálással az izzadás ellen
Olykor az idegrendszer érzékenysége áll a túlzott verítékezés hátterében. Az ilyen helyzetek ellen a megoldás a megelőzés! Vagyis ha tisztában vannak azzal, hogy a szervezet a megerőltető helyzetekre túlzott működéssel reagál, érdemes elsajátítani azokat a relaxációs technikákat, amelyek segítségével oldódhatnak lelki-idegrendszeri görcseik. Jó szívvel ajánlhatók a jóga-, valamint a masszázs- vagy az akupresszúrás technikák is.