A mikroalgák megjelenése a táplálkozásban egyáltalán nem modern „őrület”: ezek a fotoszintézisre képes, oxigéntermelő élőlények a Föld első növényei közt jelentek meg, és az emberi táplálkozás részét képezik a kezdetek óta. A mikroalgák világa tele van csupa izgalmas ténnyel, érdekességgel, ebből hoztunk most néhányat.
Ma leginkább táplálékkiegészítőként hallunk az algakészítményekről, melyek népszerűségének legfőbb okai, hogy természetesek (tehát nem gyártósoron állítják elő, hanem természetes környezetükben tenyésztik, majd szárítják őket), illetve számtalan értékes tápanyaggal látják el a szervezetet.
- Számtalan mikroalgafaj létezik, hazánkban – étrend-kiegészítőként – legismertebbek a zöldalga (Spirulina platensis), a kékalga (Chlorella vulgaris), a vörösalga vagy más néven kőalga (Aquamin) és a barnaalga (Kelp), valamint a Haematooccus pluvalis nevű alga, mely erős antioxidáns-tartalmáról nevezetes.A Haematooccus Pluvialisban található asztaxantin a világ legerősebb antioxidánsaként vált ismertté. Rendkívül hatékonyan védi a szervezetet és nem válik pro-oxidatívvá! Áthatol a vér–agy gáton, illetve a vér–retina gáton is, azaz képes jótékonyan felhalmozódni az agyban és a szemekben.
- Talán a legismertebb mikroalga a spirulina, melyet a WHO „szupertápláléknak” minősített. A spirulina 4000 vitális anyagot tartalmaz, a legmagasabb biológiai hasznosulással, ami azt jelenti, hogy nagy részét a szervezet érdemben fel tudja használni.
Összehasonlításképpen:
1 gramm Spirulina tápanyagtartalma megfelel 1 kg zöldség tápanyagtartalmának!
- A spirulina olyan fantasztikus tápanyag- és energiaforrás, hogy a NASA űrhajósai is fogyasztják: a Nasa Technical Reports Server oldalon olvasható a beszámoló, melyben kijelentik, hogy a spirulina alga fogyasztása hasznosnak tekinthető!
- A japánok éves algafogyasztása meghaladja a tíz kilogrammot! Ismeretes, hogy a japánok magas átlagéletkora összefüggésben van az étkezési szokásaikkal, többek közt a nagymértékű algabevitellel: náluk levesek, tészták, sushi formájában is asztalra kerül ez az értékes táplálék.
- A chlorella nevű alga beceneve: „méregmágnes”, melyet nehézfémkivezető képessége miatt aggattak rá. A japán Dr. Ichimura 1973-ban egy kutatásban megfigyelte, hogy a vizsgált állatok testében lévő kadmium – radioaktív anyag – ürítése felgyorsul napi 8 gramm chlorella fogyasztására.
- Az élő Aquamin (vagy más néven kőalga, vörösalga) vörös színű, érdekessége, hogy szárítás után fehéredik csak ki. Ez az alga rendkívül magas kalciumtartalmáról híres: összetételének több, mint 34 százalékát tiszta, szerves kalcium teszi ki. Egyébként jódban, vasban, cinkben, magnéziumban is gazdag.
A hormontermeléshez a pajzsmirigynek jó minőségű szerves jódra van szüksége. A barna alga természetes szerves jódot biztosít. Ha nem áll rendelkezésre elegendő szerves jód, akkor a pajzsmirigy működése zavart szenved. A kelp segít a pajzsmirigyhormonok termelésében, az anyagcsere szabályozásában, illetve hozzájárulhat a haj, a bőr és a köröm egészségének megőrzéséhez. A jód rendkívül fontos a testünk számára a sugárzásokkal szembeni védekezéshez.
- Egyes mikroalgafajok olyan extrém körülményeket is túlélnek, mint a gejzír és hévforrások, vagy a sarkvidéki éghajlat.
- Rosttartalmuk miatt az algakészítmények a testsúlycsökkentő diétákban is segíthetnek, mert étvágycsökkentő hatással és anyagcsere-gyorsító hatással bírnak. Testépítő versenyzők és fitneszmodellek körében nem véletlenül népszerű kiegészítő verseny időszakban!
- Habár az algákat már az aztékok is kincsnek tekintették, a 21. század emberének még mindig tartogat újdonságokat: az elmúlt években trendi, zöld épületelemeket és világító berendezéseket is készítenek a mikroalgák segítségével, természetesen a környezettudatosság, levegőtisztítás és energiatakarékosság jegyében.
- Az algákra igaz a „kend és edd” szabály, vagyis nemcsak táplálékként, de kívülről is szépít, például kozmetikumok alapanyagaként. A barnaalgát előszeretettel használják zsírégető–alakformáló krémek alapanyagaként méregtelenítő hatása miatt, sőt, olyan zsírégető–alakformáló nadrággal is kísérleteztek a fitnesz világában, amelynek szálai közé algaszálakat szőttek.
Hámori Blanka személyi edző, életmód-tanácsadó írása