Ugyan ne vicceljen, hárította el a férfi az ajánlatot. Az élet ezerszer többet ér egy vacak negyedóránál.Elmenne hát egy prosztatavizsgálatra? Mindössze tizenöt perc.Hát, az más, engem ez nem érint – zárta le zavartan a meg sem kezdett vitát.
A legtöbben így vannak ezzel. A struccpolitika, dr. Almási Mária, a Telki Magánklinika és az Uzsoki Kórház urológusa szerint általában a fájdalmakig tart. Pedig akkor már minden rosszabb: gyógyulás esélye, a kilátások, a szenvedés mértéke. Aki nem érez semmit, az sokszor riogatásnak veszi a figyelmeztetést.
Pedig tudni kell néhány dolgot, hogy megvédhessék magukat. Azt például, hogy nem csak idősek bajáról van szó. Az orvosi statisztikák szerint a még jó férfierőben lévő negyvenes-ötvenesek közül is minden ötödiknek van ilyen problémája.
Az is jellemző, hogy hosszú a tünetmentes, lappangó állapot. Arra pedig kevesen gondolnak, hogy a gyakori vizelési inger, a vizelet nem teljes kiürülése, a vizeletsugár csökkenő intenzitása, esetleg a lappangó gyulladásos folyamatok jelzések arról, hogy ideje lenne felkeresni egy szakembert. A számok is azt mutatják, hogy nem vaklárma a figyelemfelkeltés. Magyarországon csak 2003-ban 4396 beteget regisztráltak. Évente pedig átlagosan 1300-1500 magyar férfi távozik el közülünk prosztatarák miatt. Ezeket a megdöbbentő számokat az idén nyáron, Gyulán közölte a megyei kórház urológus főorvosa. Félre kellene hát tenni a férfiszemérmet. Akinek nem megy, annak is van megoldás. Létezik ugyanis egy módszer, amely egyszerű vérvizsgálattal, tíz perc alatt kimutatja a rákos sejtek jelenlétét (is) jelző Prosztata Specifikus Antigént (PSA). Az urológusok általában is ezzel, valamint vizeletelemzéssel és ultrahanggal kezdik a vizsgálatot. A korai stádiumban – tünetmentesen – felfedezett elváltozások sokkal jobb eséllyel kezelhetők, mint az elhatalmasodott, esetleg már a csontokba, nyirokcsomókba áttétet adók.
A negyvenöt éves kor körül elkezdett rendszeres évi szűrések mellett persze sok más is van, ami csökkentheti a prosztata megbetegedését. Dr. Almási Mária az alkohol és a dohányzás mellőzését, a fűszerszegény étrendet, illetve orvosi tapasztalatai szerint a nyers tökmagolaj fiatal kortól való rendszeres fogyasztását ajánlja. A müncheni Irgalmas Rend Kórházának urológus főorvosa azt is tanácsolja a férfiaknak, hogy semmiképp se hízzanak el, és táplálkozásukban az ázsiai konyhát tekintsék mérvadónak. Kínában ugyanis százezer férfiból legfeljebb kettőnek van prosztataproblémája, Németországban ennél huszonötször többnek. A főorvos szerint a férfiak lehetőleg fehér húsokat fogyasszanak, azaz több csirkét és pulykát, kevesebb sertést és marhát. Az ázsiai országokban néptápláléknak számító szója is sok védőanyagot tartalmaz. Hasonlóan a karfiolhoz, a brokkolihoz, a káposztához. A megelőzéshez nélkülözhetetlen a paradicsom is, főleg főtt, tehát feltárt állapotban (paradicsomleves, ivólevek). Javallott továbbá napi egy-két evőkanálnyi lenmag, és a német professzor szerint jó hatású egy pohárkányi vörösbor is.