Becslések szerint több mint 5 milliárd darab műanyag szemét – ezek jelentős része zacskó – sodródik a világ óceánjaiban, így minden napra jut egy breaking news arról, hogy a világ melyik pontján éppen mekkora, akár egy kisebb ország méretével vetekedő szemét- és műanyagszigetet fedeztek föl. Noha a hulladékcsökkentés olykor gazdasági-politikai kérdés is lehet, a „hétköznapi emberek” egyre környezettudatosabbak és aktívabbak.
Plastic Free July
Az idei július is a „Plastic Free July” jegyében telik, a 2011-ben Ausztráliából induló mozgalom tavaly világszerte 120 millió embert aktivizált, a trend immár Magyarországon is hódít. Persze a megoldást nem az egyszeri fellángolások jelenthetik, hanem a tartós és trendszerű életmód- és szemléletváltás, amit egyáltalán nem könnyű és nem is feltétlenül költségmentes véghez vinni. Viszont van mit tanulni a japán Kamikatsu város lakóitól: minden erejükkel azon vannak, hogy az 1500 lakosú város 2020-ra teljesen hulladékmentessé váljon. Nekünk nem kell hozzájuk hasonlóan közel 50 féle kategória szerint szelektálni a szemetet, de az első lépések nagyon is egyszerűek: a műanyag zacskó könnyen kiváltható vászonzsákokkal, az elviteles pohár és műanyag palack helyett saját poharat vagy kulacsot használunk s inkább a fenntartható csomagolású árukat emeljük le a polcról.
A mindennapi műanyag eszközeink jó része – akár a fogkefénk is – kiváltható komposztált anyagból készült fogkefével, s bizony a csilli-villi kapszulás kávéfőzők helyett sokkal „zöldebb” és autentikusabb is a jó öreg kotyogós. Ma már nem nehéz váltani, az interneten százával találhatunk segítő tippeket és trükköket, a gyerekeink e szellemben való nevelése pedig egyenesen kulcskérdés.
Lippai Roland írása
A cikk a Vital Magazin augusztusi számában jelent meg. Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.