10-ből 9 nő küzd vele, és a soványak sem kivételek – ezt tudjuk a narancsbőrről, amely megkeseríti a legszebb nyári napokat, amikor végre a strandon pihenhetnénk és napozhatnánk az egész éves hajtás után. Mit lehet tenni ellene?
Cellulitisz vagy cellulit?
Sokan helytelenül cellulitisznek hívják a narancsbőrt, pedig az a laza kötőszövet fájdalmas gyulladására utaló orvosi diagnózis (latinul “cell”= sejt, “itis”= betegség). Ezzel szemben a Nicole Ronsard francia táplálkozás-szakértő által a narancsbőrre bevezetett “cellulit” fogalom mást fed: a bőr irha rétegében lerakódó salakanyagok a környező szövetekből magukhoz vonják a vizet és egyre nagyobb gömböcskéket alakítanak ki, így keletkezik az egyenetlen bőrfelszín, amely szimpla fogyókúrával nem tüntethető el.
Lényeges, hogy a különféle kezeléseket napi 1,5 liter ásványvíz fogyasztásával egészítsd ki, ezzel segítve a nyirokkeringést, a felszabadított méreganyagok elszállítását. Ennél több vizet nem érdemes inni, mert az pont fokozhatja a kötőszövet megduzzadását. Ha unod a vizet, ízesítsd pár karika uborkával vagy citrommal. Érdemes kipróbálni a roobosteát is, amely enyhén serkenti az anyagcserét, ráadásul hidegen és melegen magában is finom ízű.
Felejtsd el a cukrot
Ha megnézel pár archív fotót a múlt századi fürdőző hölgyekről a Balaton-parton, szembetűnő, hogy bár némelyikük termetes asszonyság volt, de a combjukon nyomát sem látni cellulitnak. Ez az eltérő táplálkozási szokásoknak is betudható: 100 évvel ezelőtt jó esetben évi 10 kilogramm cukrot fogyasztottak ükanyáink, mi ma átlag évi 60-65 kilót — a saját testsúlyunkkal egyező mennyiséget. Mindegy, hogy valaki olcsó kristálycukrot vagy aranyáron mért agavészirupot választ, a bennük és más édesítőkben lévő szacharóz, fruktóz, maltóz, barna cukor, dextróz, glükózszirup vagy hasonló cukrok hozzájárulnak a narancsbőr kialakulásához a következőképpen:
1. A gyümölcscukornak nevezett fruktózt és származékait (például a mézet) a májunk trigliceriddé alakítja, abból pedig energiatároló zsírpárna keletkezik. Figyelem: a valódi gyümölcsökben lévő fruktóztartalom elenyésző mennyiség, ráadásul bőven ellensúlyozza a gyümölcs tápanyag- és rosttartalma. Tehát a tilalom csak a dobozos vagy zacskós formában kapható fruktózra vonatkozik.
2. A cukor gyulladásos folyamatokat indít be a szervezetünkben, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják a bőrben lévő érhálózatot, magyarán rontják a keringést, elősegítik a zsírsejtek megnagyobbodását.
3. A glikációnak nevezett sejtszintű folyamatban a cukor fehérjéhez kötődik. Tekintve, hogy a vér- és nyirokrendszer hálózatának fala, a bőrünk és a kötőszövet fehérjéből épül fel, a glikáció miatt szintén csökken a keringés, romlik a szövetek állaga, kialakul a narancsbőr.
A mesterséges édesítőkra való áttérés csak ront a helyzeten. Agyunkat ugyan átmenetileg megtéveszthetjük a mesterséges édes ízzel, ám amint ráébred a nulla kalóriás energiamérleg miatt a turpisságra, fokozott vágyat ébreszt az édesség iránt, vagyis fokozza az étvágyat. Ha valaki komolyan gondolja, hogy “lejön a cukorról”, készüljön körülbelül akkora akaraterővel, amennyi a dohányzásról való leszokáshoz kell. A végeredmény, azaz a sima combok és popsi látványa, a karcsú derék azonban minden kínlódásért kárpótol!
Öt perc a vérkeringés serkentésére
“Arra sincs időm, hogy zuhanyozás után testápolóval bekenjem magam!”, panaszkodunk, amikor szóba kerül a narancsbőr ellen hatékony fegyverek közül a testkefe vagy a masszázs. Pedig ezek rendszeres használatával sokat javíthatsz az összképen. Érdemes természetes sörtéből készült kefét választani, mert az olcsó műanyag kefén esetleg nincsenek legömbölyítve a sörteszálak végei, és megkarcolhatja a bőrödet. Körkörösen keféld végig a narancsbőrös részt, mindig a szív irányába haladj. Hasonló irányban kell végezni a masszázst is: tedd fel az egyik lábadat a kád szélére, oszd képzeletben hosszanti sávokra a combodat, és csipegesd-gyúrd végig a sávokat, mindig a térdtől felfelé. Igen, erővel kell csinálni, akkor hatásos, ha kicsit már fáj is.
A sportáruházakban kapható szivacsborítású triggerhenger kiválóan alkalmas a narancsbőrös területek mélymasszírozására. Egy henger ára nagyjából egyenlő egy szépségszalon által nyújtott egy alkalmas cellulitmasszázs árával. Az interneten számos oktatóvideó mutatja be a henger megfelelő használatát.
Illóolajoktól is feszesebb lehet a bőr
A patikában vásárolt 100 grammos natúr hidratálókrémhez alaposan keverj hozzá 20-20 csepp boróka-, rozmaring-, homoktövis- és grapefruitolajat. A boróka vízhajtó hatású, feszesíti a bőrt, a rozmaring serkenti a bőrszövet anyagcseréjét, a homoktövis zsírbontó, erősíti a kötőszövetet, a grapefruit pedig pórusösszehúzó hatású.
Az illóolajokat nem szabad töményen a bőrre kenni, mivel komoly allergiás reakciót válthatnak ki.
Nem mindegy, milyen sportot űzöl
Cellulit ellen leghatásosabb a futás, az úszás és a kerékpározás, utóbbiból a spinning is. Az úgynevezett intervallum (HIIT), más néven változó intenzitású tréning ötvözi a monoton aerob és az intenzív kardió edzések hatékonyságát. Ennek köszönhetően a HIIT-edzés során testünk főleg szénhidrátot éget a gyors energiakinyerés céljából, míg az edzés utáni pihenő szakaszban a zsírtartalékok felhasználásával végzi a regenerációt.
Mikrotűvel a mélyebb hatásért
A mezoterápia lényege, hogy apró injekciós tűvel, többszöri szúrással célzottan oda juttatják be a hatóanyagot, ahol a legnagyobb szükség van rá, vagyis a mélyebb bőrrétegekbe. Magyarországon injekcióval csak orvos vagy más egészségügyi végzettséggel rendelkező személy szúrhat meg pácienst egy bizonyos tűhosszúság fölött. A bőrgyógyász szakorvosok mezoterápiás kezelése, az úgynevezett injekciós zsírsejtroncsolás tartós, biztonságos és értelemszerűen költséges módszer, amelynek során a zsírsejtmembránt feloldó, ezáltal a zsírsejtet elpusztító epesavtartalmú hatóanyagot adnak be. A művelet nem a testsúly csökkentését célozza, hanem a bőrprobléma orvoslását. Általában 3 kezelés szükséges a látványos eredményért, a szétroncsolt zsírsejtek nem nőnek vissza.
A kozmetikusok kisebb tűvel dolgoznak, céljuk pusztán a zsírsejtek nagyságának csökkentése lehet, ezért a kezelés nem olyan mélyreható, inkább esztétikai, mint szerkezeti, viszont az ára kedvezőbb. A különféle kezelések során ma már mintegy 100 féle hatóanyagot használnak. Létezik tű nélküli mezoterápia, amelynek során a bőrre felvitt hatóanyagot például ultrahanggal juttatják be a bőrfelszín alá. Ez a bőrfiatalítás, regeneráció során lehet alkalmas megoldás.
A helyes étkezés is fontos
Egyél lecitinben gazdag ételeket: ez a vegyület a sejtmembrán része, segíti a zsíranyagcserét és az érhálózat falának erősségét. Megtalálható a tojásban, almában, szójában, spenótban, karfiolban, mogyoróban és a jégsalátában.
Az omega-3 zsírsavat zsíros halak (lazac, makréla, szardínia, tonhal) fogyasztásával nyerheted, csökkenti a koleszterinszintet, márpedig annak révén serkented a keringést.
Fehérjét is bőségesen egyél, ezek stimulálják a kollagén és elasztin termelését, amelynek köszönhetően rugalmasabb, feszesebb lesz a bőröd. Persze elsősorban a sovány húsokkal barátkozz!
A gyümölcsökben lévő természetes C-vitamin is fokozza a kollagéntermelést. Válaszd a narancsot, barackot és szilvát, ezekben kevés a fruktóz, viszont sok a rost.
Kerüld viszont a magas zsírtartalmú tejtermékeket (jégrém, sajtok, vaj), mert ezeket nehezebben bontja le a szervezeted. A gyors- és készételek (és a bennük lévő mesterséges vegyületek) a zsírraktárak gyors növelésével szintén hozzájárulnak a narancsbőr kialakulásához.
https://vitalmagazin.hu/sportolas-utan-se-feledkezzunk-meg-az-arc-es-testapolasrol/