Ismét eltelt egy év, és a meghitt karácsony után ha elbúcsúztattuk az óévet és köszöntöttük az újat. Ez a fogadalmak időszaka is sokak számára. Vannak, akik új lehetőséget látnak egy új év kezdetére.
Többen meg is fogadják ilyenkor, hogy az újévben elkezdenek edzeni, életmódot váltanak, egészségesebben fognak táplálkozni. Vannak, akik ezt nagyon hamar feladják, de szép számmal akadnak azok is, akiknek ez valóban sikerül, és fenntartható, egészséges és sanyargatás nélküli életmódot folytatnak. Ehhez kétségkívül nagy akaraterőre és kitartásra van szükség. Ha már az elhatározás megvan, de nem tudod, hogyan fogj hozzá, akkor semmiképpen se lapozz tovább!
Minden a konyhában kezdődik!
„Az vagy, amit megeszel!” – de azt is hallhattuk már, hogy „A szépség belülről fakad.” Ez mind-mind igaz, hiszen gondoljunk csak bele, ha a bőrünkön valami változást észlelünk, az lehet akár vitaminhiány vagy allergia jele is. Például a töredezett köröm utalhat D-vitamin-hiányra, vagy a pattanásos hát jelentheti a túlzott fehérjebevitelt.
Ezért is az első és legfontosabb dolog, hogy szétnézünk a kamránkban, hűtőkben, hogy milyen ételeket tárolunk, és ami nem odavaló, odaadjuk olyan családoknak, akiknek minden falat számít. Azt tanultam, hogy ételt soha nem dobunk ki, így jót is cselekszünk.
- Az első és legfontosabb, hogy minél kevesebb „mű” élelmiszert tartsunk otthon. Gondolok itt a félkész ételekre, fagyasztott gyors pizzákra, tasakos levesekre, előre panírozott húsokra, zöldségekre, konzervételekre. Aki életmódot vált, annak érdemes otthon akár 2-3 napra előre magának főznie és dobozolnia.
- Ahhoz, hogy ne csábuljunk el a cukros, zsíros nassolni valók iránt, az a legjobb megoldás, ha nem is tartunk otthon ilyesmiket. A csokikat, chipseket cseréljük sótlan olajos magvakra vagy zöldségchipsre. Természetesen itt is vigyázzunk a mértékkel, napi egy maréknál ez se legyen több.
- Tartsunk otthon mindig friss zöldséget és gyümölcsöt, ha lehet, legyen szezonális.
- Ne tartsunk otthon cukrot. Helyette a reggeli kávénkat fogyasszuk természetes édesítővel, esetleg mézzel vagy üresen. Ha süteményt szeretnénk készíteni, használjunk természetes édesítőszereket vagy gyümölcsöket, mint például érettebb banán, datolya.
- A hagyományos búzalisztet cseréljük le zablisztre, teljes kiőrlésű lisztre, esetleg választhatunk szénhidrát-csökkentett liszteket is.
- Főtt ételeink, vagy akár sült húsok mellé köretként készítsünk minél több friss zöldséget tészta helyett. De kiváló szénhidrátforrás a basmati rizs, a bulgur, a köles is.
- Olaj helyett érdemes sütőzacskóban vagy sütőpapíron sütnünk a húsokat, zöldségeket, ezért abból is érdemes bevásárolni. A fagyasztóban érdemes tartanunk egy pár csomag fagyasztott zöldséget, csirke- vagy pulykamellet, hogy pillanatok alatt össze tudjunk dobni egy gyors ebédet vagy vacsorát.
- Ha eddig sok cukrozott üdítőt vagy gyümölcslevet ittunk, mostantól ezeknek is kerüljük a fogyasztását és igyunk helyette tiszta vizet, gyógyteákat.
- Ha eddig nagyméretű tányérokból étkeztünk, cseréljük le kisebbre, hogy kisebb adagot fogyasszunk. Érdemes kialakítanunk egy napi rutint, próbáljunk meg mindig azonos időben étkezni. Az első egy-két hét talán nehéz lesz, de hamar belejön az ember.
Összefoglalva pár dolog, amit érdemes kiiktatni a spájzból:
- cukros üdítők, gyümölcslevek
- csoki, chips,
- félkész ételek,
- cukros konzervek,
- hagyományos liszt,
- cukor.
Ne feledjük, mindig csak elkezdeni nehéz, sok sikert és kitartást.
Róka Eszter táplálkozáskiegészítés és sporttáplálkozás-tanácsadó írása