A bőrönd becsomagolásával és a látnivalók listájának elkészítésével nem ér véget a felkészülés: utazás előtt van néhány tennivaló, amit érdemes elvégezni a biztonságod és nyugalmad érdekében. Így már valóban felhőtlen lehet a nyaralás.
- Ellenőrizd és másold le úti okmányaidat!
Ha Európán belül utaznál, a legtöbb országba való belépéshez elég egy személyt igazoló, érvényes okmány, máshova azonban útlevél, esetleg vízum is szükséges. Időben ellenőrizd az utazáshoz szükséges okmányaid érvényességi idejét, és készíts róluk fénymásolatot is, amelyeket tárolj az eredeti iratoktól elkülönítve (esetleg e-mail fiókodban). Ha külföldön autót vezetnél, győződj meg arról, hogy a jogosítványod érvényes-e, és tartsd észben: az Európai Unión kívül nemzetközi jogosítvány szükséges.
- Köss biztosítást!
Ha utazásod csak pár napig tart, akkor is érdemes utasbiztosítást kötni, ez általában tartalmazza a baleset- és poggyászbiztosítást is. Pár ezer forintért számos biztosítótársaságnál, rövid idő alatt kezedbe kapod a biztosítást, amelyet jól őrizz meg, és erről is készíts másolatot. Mentsd el azt a (biztosító által megadott) telefonszámot is, amelyet baj esetén felhívhatsz. Ha gépjárművel indulsz útnak, érdemes olyan utasbiztosítást kötnöd, amely Autó Asszisztencia szolgáltatást is tartalmaz, így fel tudsz készülni a nem várt helyzetekre. Például ha lerobban az autó.
- Érdeklődj!
Már csak a becsomagolt ruhák miatt is, az alap, hogy utánajársz, milyen időjárás várható. De emellett tájékozódj arról is, hogy milyenek az adott ország, régió közlekedési szabályai, kulturális szokásai, viselkedési normái. Gondolj például arra, hogy lehetnek látnivalók, amelyek megtekintéséhez kötelező a hosszú szoknya, hosszú nadrág. Nézz utána, hogy ott tartózkodásod alatt van-e valamilyen nemzeti ünnep, ami miatt változik a boltok nyitva tartása.
- Lista a fontos helyekről
Bár az interneten pillanatok alatt megtalálsz mindent, a legfontosabb helyszínekről érdemes egy kis listát készíteni. Így tudni fogod, hogy a szállásod környékén hol található gyógyszertár, kórház, közért, vagy épp a konzulátus. Legyen meg a szállás címe is, a foglalásoddal kapcsolatos dokumentumokat készítsd a kezed ügyébe.
- Tájékozódj a telefonálással kapcsolatban
Bár az Unión belüli utazások során ma már pontosan ugyanannyit fizetünk a mobiltelefon használatáért, mintha belföldön használnánk a telefont, a barangolási szolgáltatásoknál előfordulhatnak apró betűs részek. Járj utána, hogy a mobilszolgáltatódnál milyen a szabályozás, mert lehetséges, hogy például korlátozva van, hogy hány gigabájtnyi adatforgalmat bonyolíthatsz le extra díjak nélkül.
Ne hagyd otthon a töltődet, és annak is járj utána, hogy az adott országban milyen konnektorok vannak, ezek ugyanis eltérőek a világ számos pontján. Ha ez nem olyan, mint otthon, szerezz be egy hálózati átalakítót.
- Pénz – legyen belőle elég
Megfelelő mennyiségű készpénz nélkül ne vág neki az útnak, de legyen nálad az adott cél-, illetve tranzitország(ok)ban is használható bankkártya is. Tájékozódj a célországba bevihető készpénz értékének felső határáról.