Maratonistaként sokszor megkérdezték tőlem, hogy „futsz-e a kutyáddal?”. Nemmel válaszoltam, viszont elkezdett foglalkoztatni a téma olyannyira, hogy bele-bele kóstoltam a kutyás futásba. Óvatos duhaj vagyok , egyelőre csak a regeneráló futásokra viszem magammal. Összeszedtem néhány megfontolandó dolgot, hogy mire figyeljünk oda kezdő „kutyás futóként”.
Győződj meg arról, hogy a kutyád egészséges ahhoz, hogy veled futhasson!
A kutyák érési és teljes növekedési üteme fajtánként eltérő. A kölyökkutyák szeretnek futni és játszani, ez viszont nem azt jelenti, hogy készen állnak az állandó futásra. A kutyák csontjainak és szalagjainak teljesen ki kell fejlődniük, így fogják elkerülni a sérüléseket edzés közben.
Minden kutya különbözik ezért érdemes megkérdezni az állatorvost vagy egy kutyakiképzőt, hogy útmutatást kapjunk, mikor a legalkalmasabb elkezdeni a futást a kutyánkkal.
Kiképzés! Kiképzés! Kiképzés!
Használd az első 12 hónapot arra, hogy engedelmessé váljon. Nagyon fontos, hogy a kutyád futás közben megértsen, azaz gyorsan reagáljon a hang- és kézparancsokra, mivel ez megakadályozhat számos balesetet. Ez csupán alapképzés, emellett érdemes további parancsokat megtanítani neki.
Energikus és mindig lelkes, felfedezésre vágyó kutyák kiváló kocogó-, futó- és túrapartnerek lehetnek. De még a legjobban viselkedő kutyáknak is időnként elvonják a figyelmüket a szagok, más kutyák és állatok. A derék vagy a törzs körül viselt pórázok kiküszöbölik a szabálytalan húzás által okozott vállterhelést, miközben a kezed teljesen szabadon marad. Oly sok lehetőség közül választhatunk, szánjunk időt a tökéletes darab megtalálására.
Séta, intervallumok, futás
Ne várjuk el négylábú barátunktól, hogy azonnal lekocogjon velünk 5 kilométert! Ha minden edzésre együtt mentek, legyél türelmes hozzá; a legjobb az, ha mindketten kezdők vagytok. Totó kiskutyám ugyan már 11 éves, de korábbi gazdáinál rengeteget szaladgált a szabadban, így nekem könnyű dolgom van vele.
Először a sétát kell elsajátítani, aztán folytathatjuk intervallum edzésekkel, és végül elkezdhetjük a folyamatos futást. A tempót fokozatosan növeld. Miután a kutyád kényelmesen fut, sétálási pihenőt beiktatva növelheted a futás távolságot.
Hagyd, hogy a kutyád állítsa be a sebességet és a távolságot!
Hagyd pihenni!
A kutyáknak is szükségük van pihenésre. Ez azt jelenti, hogy legalább további 5 percet kell hozzáadni az idődhöz. A kutyáknak nincs olyan izzadási rendszere testük hűtésére, mint az embernek, amelyek szabályozzák a testhőmérsékletet. Szájon át hűtenek, ezért a belső hőmérséklet normál tartásához gyorsabban kell lélegezniük.
Adj időt neki, hogy kellően lehűljön. Ha a fenti esetek fennállnak, akkor azt javasolom, hogy induljatok haza lassú tempóban sétálva. Igazán hálás lesz neked, ha nem kényszeríted a szokásos táv megtételére.
Térképezd fel, van-e lehetőség inni a környéken
A forró nyári hónapokban elengedhetetlen, hogy vizet biztosíts a kutyádnak! Tanulva a korábbi hibámból, a nyári forróságban mindig viszek magammal vizet sétáláshoz is. Ismerd meg a kutyusod preferenciáit, és készülj fel ennek megfelelően.
Vannak már kiváló hordozható víztartályok kutyák számára. Ha a környéken nincs kút vagy egyéb vízlelőhely (pl. állatbarát kávézók vagy patakok), akkor elengedhetetlen, hogy beszerezz egy tartályt.
Figyelj oda a mancsaira!
A nyári hónapokban az utak annyira felforrósodhatnak, hogy megégetik a kutya mancsát. Az utakon kívül a botok, kövek és tüskék is károsíthatják. A kutyusommal sok esetben terepen futunk, ő igazi kivétel ez alól, imádja a hegyeket, ösvényeket és extrém körülményeket.
Rendszeresen ellenőrizd a mancs és a talppárna állapotát, mivel azoknak hozzá kell igazodniuk a futófelülethez. A kölyökkutyák különösen érzékenyek lehetnek. Ha azt veszed észre, hogy a kutyusod különös figyelmet fordít egy adott mancsra, ellenőrizd az állapotát, és beszélj az állatorvosával.
A következő részben megismerheted a legjobb futó kutyákat, belepillanthatsz a felszerelésekbe és néhány etikettet is átveszünk. De addig is győződj meg arról, hogy szórakoztató a futás a kutya számára. Rendben van, hogy fel vagy szerelve egy új futócipővel, és szól egy lejátszási listája a füledben (bár ha kutyával futok, soha nem hallgatok zenét), de a kutya csak veled fut, és neked kell ösztönözni őt.
Kullancs – vedd észre időben
Sajnos nincs mód arra, hogy azonnal megmondják, hogy a kullancs fertőzött-e. Nem minden kullancs hordoz betegségeket, és nem minden kullancs által terjesztett betegség mutat tüneteket azonnal.
Ne felejtsd el, hogy ha idejében észreveszed, csökkentheted annak esélyét, hogy megfertőzze a kutyádat. Tedd meg a megfelelő intézkedéseket, számos lehetőség áll már a rendelkezésedre.
Bolha – hogyan keresd?
A kutyád a szokásosnál jobban vakarózik? Valószínűleg bolhák telepedtek meg rajta. A kutya bőrének és szőrének rendszeres ellenőrzése az egyik legegyszerűbb módja a bolhafertőzés korai észlelésének. Használj bolhafésűt, mert a bolhák csapdába kerülnek a „fogsorok” között.
Szúnyog – megelőzés természetesen
A szúnyogcsípés ugyanolyan kellemetlen és kényelmetlen kutya számára, mint az embereknek. Komolyan kell venni, hiszen növeli az esélyét a paraziták elterjedésének. Ma már erre is van megoldás. Fontos, hogy ezeket a termékeket megbízható helyről szerezzük be és kérjük ki szaktanácsadó segítségét!
A kutyával való futás egy nagyszerű módja annak, hogy rendszeres mozgást biztosíts számára, emellett egészséges és aktív maradjon, betartva a biztonsági előírásokat.
Fésüs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása