Akár kezdő vagy, akár több éve húztál először futócipőt és azóta sem álltál le, érdemes elgondolkoznod azon, hogy a futásaidat futóedző segítségével szabályozd. Luxus lenne? Nem az!
Az edző nem csak a futásaidat tarthatja kontroll alatt, de egy jó szakember személyre szabott tervet készít, amellyel elkerülhető a sérülés, és látható lesz a fejlődés is.
Három futóedzőt, Markocsán Sándort, a Nike Szilágyi Tibort, ENsport valamint Szántó Nelli személyi edzőt faggattunk.
Mi a futóedző feladata?
SZ.T. :Egy jó futóedzővel sérüléseket, eltaktikázott versenyeket, vagy nem hatékonyan edzett éveket spórolhatunk meg. Az edzői rutint és a sportolókkal eltöltött éveket kihasználva, jóval magasabb szintre lehet eljutni, mintha önmagunkon „kísérleteznénk ki”, mitől is fejlődünk a legjobban.Akár a gyakori sérüléseket akarjuk elkerülni, akár fogyni szeretnénk vagy csak lefutni egy új távot, esetleg gyorsulni, az edzői felügyelet és iránymutatás segít a rendelkezésre álló időt a leghatékonyabban kihasználni.A futóedzőutat mutat, motivál. Ez sok esetben akár a futólelkesedésének megfékezésével járhat, vagy épp segít megtalálni az elvesztetett hitet, lelkesedést. A helyes edzésterv nem attól jó, hogy kemény, és végigveri az edző az akaratát, hanem attól, hogy figyelembe veszi a futó lehetőségeit, magánéletét, munkáját és a számára fenntartott időt használja ki hatékonyan.
M.S.: A futóedző alapvető feladata az általa edzett tanítvány felkészítése a különböző versenyekre, illetve a kitűzött célok elérése akkor, amikor kell a szakmai kompetencia, mert futóként egyedül kevesek vagyunk.
Sz. N.: Gyakran épp azért adják fel az emberek a futást, mert nincs sikerélményük. A kudarc oka legtöbbször a nem megfelelően megválasztott futótempó, a hirtelen túlterhelés, ami bekövetkezhet a rossz technika vagy a rosszul megválasztott edzésterv miatt is. Ezek mind kiküszöbölhetők egy edző segítségével. Az edző segít a rendszeresség kialakításában. Ha a tanítvány maga dönti el, hogy mikor megy futni/ edzeni, akkor könnyebben lemondja, mint a megbeszélt időpontot. Egy rutinosabb futónál pedig abban nyújthat segítséget egy edző, hogy kizökkentse a megszokott ritmusából, valamint motivációs szerepet is betölthet. Jellemző probléma, hogy a fejlődés útjában egy idő után az edzések egyhangúsága áll.
Már az első lépéseknél kérjük edző segítségét?
Sz.T.: Egy kezdő épp úgy profitál az együttműködésből, mint egy gyakorlott futó, aki pedig a határai feszegetéséhez, esetleg az ezzel járó kockázatok minimalizálásához szeretne segítséget kérni.
M.S.: Igazából egy teljes kezdő futó edzése a legjobb „felállás”, hiszen az alapoktól együtt dolgoznak. A futóedző teljesítménye pedig lemérhető a tanítvány teljesítményén keresztül.
Excel tábla vagy személyre szabott edzésterv?
SZ.T.: Önmagában csak az edzéstervben, az excel táblázatban nem hiszek. A sportolót érdekeltté kell tenni az edzésben, fel kell világosítani, mit, miért és mennyit kell tennie, minek mi a célja. Ha ezeket a fontos területeket kihagyjuk, akkor az edzés nem válik a futó „sajátjává”, nem tudja, miért is kell végigküzdenie az edzéseket. A folyamatos visszajelzés és korrigálás szintén nem megy egy szimpla kiküldött vagy letöltött edzéstervvel. Ha nincs meg az edzői visszacsatolás, a sportoló nem tudja, jól végezte-e a feladatot. Az edző tudja megmondani az elemzésből, hogy mik legyenek a hosszú távon fejlesztendő célok, mik az erősségek és gyengék, valamint, hogy elégséges vagy túlzott volt-e egy-egy edzés intenzitása, több esetleg kevesebb pihenőre van szükség.
M.S.: A személyes kommunikáció alap. Táblázatokat le lehet tölteni a netről is, de a kommunikáció is fontos.
SZ.T.: Szubjektív, hogy kinek mennyit kíván kommunikálni – ehhez ki kell ismerni a másik felet. Az edzői feladatoknak csak egy kisebb része a levelezés, az edzéstervezés és önképzés mellett ott van a többi sportoló is – nem szabad túlzásba esni sportolóként a túl gyakori levelezés igénylésével. Az edzőnek azt kell figyelembe venni, hogy a sportoló jogosan szeretné érteni azt, ami vele történik, amihez az idejét, erejét, pénzét adja. Egyensúlyt kell találni, hogy a munka gördülékeny, és hatékony legyen, de a kommunikáció megfelelő információt is biztosítson a felkészülés során. Van, aki hetente 1-2 mondatot igényel, mások viszont folyamatos megerősítést várnak.
M.S.: Nagyon sok tanítványommal napi szinten kapcsolatban vagyok, ha nincs figyelem, törődés, akkor nincs optimális fejlődés sem.
Sz.N.: A személyes kapcsolat híve vagyok. Egy kezdő futónál fontos, hogy maga is elhiggye, képes egy adott táv teljesítésére. Az a tapasztalatom, hogy gyakran nem is fizikailag, hanem mentálisan kell átbillenteni az embereket a saját határaikon. Én éppen ezért együtt futok a tanítványaimmal a kezdeti lépésektől kezdve, így jobban érzem, hogy mi nekik az ideális terhelés, azonnal tudom korrigálni a mozgást, valamint együtt küzdjük át magunkat a holtpontokon. Általában a kemény, komfortzónából kilépős edzéseket csinálom velük, amiket maguktól valószínűleg nem ilyen minőségben hajtanának végre. Ezen kívül mindig kapnak egyéni feladatokat is, hogy megismerjék a saját korlátaikat, és képesek legyenek önmagukat is motiválni. Ehhez egyébként szintén motivációt jelent az edző, akinek be kell számolni az elvégzett munkáról. Ha valaki rutinosabb futó és megvan benne a kellő motiváció, akkor működhet az online edzéstervezés is, azonban mindenképp szükség van kontroll edzésekre, pulzusmérős órára és a futó heti beszámolóira, hogy a terv valóban elérje a kitűzött célt.
És mi van, ha mégsem működik a kapcsolat?
SZ.T.: Az edzőnek össze kell csiszolódnia a sportolójával, a személyiségjegyek is nagyon fontosak mindkét oldalról. A váltás szükségességének a jelei lehetnek az edző szavaiban való kételkedés, a nem megfelelőnek tartott személyes viszony, ha gyakran nem lehet elvégezni az edzéseket vagy nem lehet közös megoldást találni egy-egy problémára.
M.S.: Egy edző-tanítvány kapcsolat a bizalmon alapszik, ha ez nincs meg, akkor a közös munka is okafogyott. Szakmai szemmel nézve, ha a futó nem fejlődik, nincs motivációja, és azt érzi, hogy nem kapja meg a szükséges figyelmet, akkor bizony váltani kell.
Szász Eszter írása
https://vitalmagazin.hu/a-csipo-a-futolelek-tukre/