A szép, barna bőr optikailag karcsúbbnak és fiatalabbnak mutat, de azt is tudjuk, hogy a mértéktelen napozás veszélyes. A nap csodálatos energiaforrásunk, és hatására termelődik a nélkülözhetetlen D vitamin is. A megoldás tehát nem az, hogy teljesen elkerüljük a napfényt. Eláruljuk, hogyan lehet neked is napsütötte bőröd, kockázatok nélkül!
Védelem belsőleg
Minél több információ áll rendelkezésünkre az UV-sugarak káros hatásairól, annál több napfényvédő krém jelenik meg a piacon, amely természetesen nagyon hasznos, ám a leghatékonyabb védelem, ha szervezetünket, bőrünket belülről erősítjük meg.
Nem csak fényvédő krémekkel, hanem táplálkozással is óvhatjuk szervezetünket a káros sugaraktól. A C- és E-vitamint, valamint a karotin tartalmú táplálékkiegészítőket szedők szervezete ellenállóbbá válik az ultraibolya sugarakkal szemben, kevésbé égnek le, ezt már több kísérlet is bebizonyította. A legjobb, ha gyümölcs, zöldség és egyéb étel formájában visszük be a vitaminokat, melyek így sokkal jobban hasznosíthatók szervezetünk számára.
A sárgarépa, a sárgabarack, a mangó, a sütőtök feltölti a szervezetet az ún. napfény-vitaminokkal, így a bőr ellenálló képessége többszörösére nő, segítségükkel szebb, intenzívebb és tartósabb barnaság érhető el. A fényvédő hatású növények közül kiemelkedő az eper, a rozmaring, a gránátalma és a zöld tea, melyek kivonatai belsőleg és külsőleg is alkalmazhatók.
Számos vitaminkomplexum kapható patikákban, amelyek a fenti vitaminokat, antioxidánsokat és pluszban a bőr rugalmasságáért felelős Q10 koenzimet is tartalmaznak. Ám ezeket időben el kell kezdeni szedni, hogy a szervezet feltölthesse magát, nem elég, ha nyaralásra viszünk magunkkal egy adagot. Antioxidánsokkal külsőleg is felkészíthejük bőrünket a napozásra pl. az Ilcsi márka népszerű Paradicsomos napozója, vagy a Martina Gephardt Summer Time családja is egy ilyen előkészítő termékek.
Védelem külsőleg – kémiai és fizikai napvédők
Ma már alapkövetelmény, hogy egy krém –akár arcra, akár testre kenjük- hipoallergén legyen és védjen a káros sugaraktól. A gyógyszeripar gőzerővel dolgozik olyan krémek előállításán, amelyek beszívódva belülről kifelé erősítik meg bőrünket, mivel a védekezés ellenére, a nap sugárzásának egy része bejut a bőrréteg alá és a DNS rongálódásához vezet. A napvédőszerekbe antioxidánsokat, bőrkisimító és gyulladás gátló összetevőket is adagolnak, amelyek a bőr öregedésének meggátlásában játszanak fontos szerepet.
A természetes, lassú öregedésnél a bőr minden rétege megvékonyodik. A „fotoöregedésnél” a hámréteg és a szaruréteg megvastagodik, és ez alakulhat át melanómává.
Sok termék van, amely valóban hatásos védelmet nyújt a káros napsugarakkal szemben, de sajnos sok olyan fényvédő anyag is kerül a termékekbe, amely sokkal nagyobb károkat okozhat a szervezetedben, ha rendszeresen használod. A kémiai fényvédők szintetikusan előállított anyagok, amelyek elnyelik az UV sugarakat, és vannak olyan összetevőjűek, amelyek pont a nap hatására mérgező anyagokra bomlanak és bőrön keresztül felszívódva veszélyesebbek, mintha megennéd őket, mivel azonnal a vérkeringésbe jutnak.
Az alábbi kémiai fényvédő anyagokat több független labor már „hírbe hozta”, mint kerülendő összetevőket. Ettől függetlenül használatuk nem tiltott, de szigorúan szabályozott, hogy milyen mennyiségben kerülhetnek egy adott készítménybe. A bio és natúrkozmetikumokat minősítő független szervezetek (pl. Biokontoroll Hungária, BDIH, Ecocert, Natrue, Demeter) nem engedélyezik ezeknek a lehetséges egészségügyi kockázatot hordozó összetevőknek a használatát.
1, Oxybenzone, benzalazin, benzofenon
Ez az anyag rendkívül allergizáló, bőrön keresztül beszívódva pedig a hormonok helyes működésébe avatkozik be
2, Octocrylene
UV fény hatására szabadgyököket képezhet, gyengíti az immunrendszert
3, Octinoxate, Octyl-methoxycinnamate (OMC)
Akárcsak az oxybenzone, beavatkozik a hormonműködésbe és erősen fényérzékenyítő hatású
4, Para-amino-benzoesav (PABA)
A kémiai fényvédők beszívódnak a bőrbe és elnyelik az UV sugarakat. A termékeken a titanium dioxide és a zinc oxide összetevőket kell keresni. A fizikai fényvédők ezzel szemben fényvisszaverő pigmenteket tartalmaznak, amelyek szemcsenagyságuk miatt nem szívódnak be a bőrbe és mint egy tükör verik vissza az UV sugarakat. A legbiztosabb, ha olyan készítményt választunk, amelyben mindkettő található, mivel a kettő együtt biztosítja a széles spektrumú védelmet.
A fizikai fényvédők esetén csak arra kell figyelnünk, hogy a nano méretű szemcséket jobb elkerülni, lévén ezek az összetevők felszívódhatnak a bőrbe. Ez a technológia olyan új, hogy nem áll rendelkezésre elegendő adat ezek biztonságosságára vonatkozóan.
Érdemes natúr, teljesen természetes összetevőkből készült naptejet vásárolni, s szerencsére ma már Magyarországon is hozzáférhetők nagyon jó minőségű biotermékek is, mint például a Lavera, a Biola, az Annamarie Börlind márka napozáshoz kifejlesztett termékei- hogy csak pár példát említsünk- egyre több üzlet polcán megtalálható. Iparági kutatások szerint az arcra fél evőkanálnyi, a felső végtagokra 1-1 evőkanálnyi, az alsó végtagokra 2-2 evőkanálnyi, a törzsre elöl és hátul pedig legalább 2-2 evőkanálnyi napkrém szükséges.
![]()
A hello baby cosmetics Napozókrémében a titanium dioxide és a zinc oxide összetevő is megtalálható ezért ez széles spektrumú védelmet nyújt az egész családnak. |