Az alapos, rendszeres és túlzásba vitt tisztálkodás néhány esetben több kárt okozhat, mint hasznot. Így van ez a fül mértéktelen tisztogatásával is: az összes zsír eltávolítása, netán a hallójáratok felsértése komoly fájdalmat okozhat.
A fül ugyanis – csakúgy, mint az emberi test legtöbb része – egészséges állapotban védett a gyulladástól, a fertőzésektől. A védettséget pedig nem más, mint a sokszor kárhoztatott fülzsír biztosítja.
A fülzsír általánosságban a külső, káros hatásoktól óvja a hallószervet: a hidegtől, a huzattól éppúgy, mint a fertőzésektől vagy a rovaroktól – tudtuk meg Benedek Pálma fül-orr-gégésztől. A szakorvos szerint ezért a legtöbb esetben nincs szükség a fül belső részének tisztítására, elegendő a napi rendszeres tisztálkodáskor a külső részt megmosni, eltávolítani a feleslegesen termelődött zsírt. Minden esetben tilos bedugni a tisztító pálcikát a hallójáratba, hiszen ez észrevétlenül károsítja annak falát, és gyulladáshoz vezethet. Még sérülés nélkül is növeli a fülgyulladás kockázatát, hiszen az eltávolított zsírréteg nem védi tovább a fület, ezért a hideg, a huzat vagy az uszodai víz nemcsak a hallójáratokban idézhet elő fájdalmat, hanem középfülgyulladást is okozhat – figyelmeztet a szakorvos.
A gyerekek hallásáért Hallássérült gyermekeket gondozó kirendeltség nyílt a Dr. Török Béla Óvodában és Általános Iskolában – ismertette Terman Tibor ügyvezető. A szakintézmény 3 és 14 év közötti hallássérült gyermekek oktatásával foglalkozik. Az iskola keretein belül működik egy módszertani intézmény is, amely nemcsak a saját óvodásait és iskolásait gondozza, hanem gondoskodik a máshol tanuló gyermekek hallás-beszédfejlesztéséről is. A berendezésben és felszereltségben is tükröződik, hogy a legfontosabb szempont az intézményben tanuló gyermekek kiváló színvonalú audiológiai ellátása. Szakképzett, a gyermekek kezelésében jártas audiológus asszisztens foglalkozik a betegekkel, de naponta fül-orr-gégész szakorvos is rendel. Természetesen nemcsak a kicsik, hanem a kerület lakosai is felkereshetik a szalont bármilyen fülészeti problémával. |
A szakorvos szerint a fül táján érzett fájdalom esetén – kifejezetten akkor, ha nem múlik – érdemes orvoshoz fordulni, aki megállapítja a kellemetlen érzés eredetét. Előfordulhat természetesen, hogy túlságosan sok fülzsír termelődött, ekkor az orvos kimossa a betokosodott váladékot, esetleg egyéb otthoni kezelést, csepegtetést ajánlhat. A felgyülemlett fülzsír és a száraz, viszkető fül esetén is a legtöbbször a paraffinolajcseppek jelentenek megfelelő kezelést. Az olaj ugyanis fellazítja a zsírt, védőréteget képez a fül felületén, megvédve a további száradástól.
Fülgyertya: csak óvatosan!
A fülgyertya egy megközelítőleg 20 centiméter hosszú, viasszal bevont lenvászon henger. Meggyújtás után 10-15 percig ég. A meleg, ám nem felforrósodó cseppmentes égés fellazítja a fülben lévő zsírt és vákuumként a gyertyába szívja. A meleg és a vákuumhatás szintén felgyorsítja a fülben a vérkeringést és a salakanyagok elszállítását.
A szakértő szerint ugyanakkor a fülgyertyát és annak gyógyhatásait inkább a természetgyógyászatban használják fel, a hallójárat és a fül tisztításában a vákuumos elven működő viaszhenger nem jelent hasznos és rendszeresen alkalmazható megoldást. Szintén nem alkalmazható mindenféle fülgyulladásra, hiszen míg a középfülgyulladásra jó, ha meleg éri a fület, a hallójárat-gyulladás esetében nem előnyös.
A fülgyertya használata ezért csak szakértő együttműködésével ajánlott, a fülben érzett fájdalom esetén pedig mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvost vagy szakorvost, aki kizárja más, komolyabb gyulladás lehetőségét.
Mi a fülzsír?
A fülzsír a verejtékmirigyek váladéka, a külső fül mirigyei által termelt faggyú véd a fertőzésektől. A fül apró szőrszálai a fül külső részébe terelik a sárgás színű anyagot, ezért jelenik meg a külső hallójáratban. Eltávolításához legtöbbször elegendő ujjal, vattapamaccsal óvatosan kitörölni a fül elérhető részét.