Újra itt van az év egyik legszebb, legmeghittebb ünnepe, a karácsony. Már lázas készülődésben vagyunk november óta, a lakásokat feldíszítettük, az ajándékokat megvásároltuk, vagy éppen saját kezűleg készítettük.
Izgatottan várjuk ezt a három napot, amikor együtt lesz a család, körbeüljük közösen a nagy asztalt és egy kiadós ebéd vagy vacsora mellett beszélgetünk és élvezzük a közös pillanatokat. A menü megtervezése egy család részére mindig problémás, főleg ha van köztünk olyan, akinek ételérzékenysége van, vagy egyéb okokból speciális étrendet követ. Vegánként mindig fejtörést okoz elmenni egy étterembe, egy baráti összejövetelre, nincs ez másként a karácsonyi menü összeállításával sem. Pedig egyszerűbb, mint gondolnánk! Az is mutatja, hogy édesanyám tavaly olyan vegán töltött káposztát készített csak miattam, hogy jobb volt, mint az eredeti. Ha még esetleg nincsenek tippjeid, hogy mit készíts a karácsonyi asztalra, és nem tudod, hogy mivel helyettesíthetnéd az állati eredetű dolgokat, akkor ne lapozz tovább, hoztam pár tippet.
Ahány ház, annyi szokás
A hagyományos ünnepi menüben azonban nem igazán tudjuk elkerülni a húst, a tojást vagy éppen a tejtermékeket. Sokan készítenek halászlevet vagy húslevest az ünnepi asztalra. Vegánként remek választás például egy ízletes zöldségleves. Kerüljön bele sárga- és fehérrépa, karalábé, zeller, zöldborsó, karfiol, és főzhetünk bele egy kis cérnametéltet is. Egy picit különlegesebb választás a gesztenyekrémleves, ahol csak a főzőtejszínünket kell lecserélni növényi alapúra, vagy főzhetjük kókuszkrémmel is. A főétel sok háznál rántott vagy sült hús, különböző köretekkel, salátákkal, mártásokkal, míg másoknál töltött káposzta készül vagy paradicsomos húsgombóc. Ezeket a fogásokat általában kenyérrel és tejföllel tálalják.
A sült és rántott husik helyett süthetünk zöldségeket. Panírozás esetén a tojást csicseriborsóliszttel helyettesíthetjük. A csicseriborsólisztet keverjük össze annyi vízzel, hogy a massza állaga valahol a nokedli- és a palacsintatészta állaga között legyen. Hideg vízzel kavarjuk össze a lisztet, mert a meleg víztől a massza összeugorhat. Ehhez ízlés szerint adjunk sót és borsot és ebben forgassuk meg a zöldségeket, aztán pedig a panírmorzsába is. Előtte lisztbe már nem szükséges.
Ha vegán töltött káposztát szeretnénk készíteni, a hús helyettesítésére remek alternatíva a lencse, a gomba. De aki szereti, készítheti füstölt tofuval is. A töltelékbe hagyományos módon tojás is kerül, ezt helyettesíthetjük egy pici keményítővel vagy útifűmaghéjjal. Az útifűmaghéj enyhén kocsonyás állagot ad az ételeknek, amelyekhez hozzáadjuk. A füstös íz elérése érdekében tehetünk bele egy kis fekete Himalája sót is.
Az ételek elkészítésénél nagy hangsúly van a fűszerezésen
Legyünk bátrak, nyugodtan használjunk új, különlegesebb fűszereket is. Ha sajtos ételt szeretnénk készíteni, ez esetben már többféle növényi alternatíva közül választhatunk a boltok polcairól. Vásárolhatjuk akár reszelve, tömbben vagy szeletelve is. Sörélesztőpelyhet adva ételeinkhez pedig igazi sajtos ízvilágot érhetünk el. Egy majonézes krumplisaláta vagy egy franciasaláta is kivitelezhető vegán verzióban. Több márka is forgalmaz már vegán majonézeket, krémeket, joghurtokat. Választhatunk szója-, kókusz-, mandula-, zabjoghurtok közül is. Ha viszont van időnk és kedvünk, otthon készíthetünk magokból tejfölt is.
Ami talán problémát okozhat vegán sütemények készítésénél, az a tej és a tojás helyettesítése. De szerencsére erre is van megoldás. A tejet helyettesíthetjük növényi alternatívákkal, amelyeket szintén bármelyik üzletben megvásárolhatunk vagy otthon magunk is elkészíthetjük. Vagy egyszerűen a növényi tejek helyett vizet használunk. Tojás helyettesítésére a leginkább banánt szoktak használni. Egy tojás helyett mindig egy fél banánt adunk süteményeinkhez. Használhatunk azonban egy tojás helyett egy evőkanál keményítőt vagy egy evőkanál őrölt lenmagot három evőkanál vízzel elkeverve. Recepttől függően, hogy mennyi tojás kell hozzá, annyi adagot keverünk ki. Ugyanezeket az arányokat tartva, lenmag helyett chiamagot is használhatunk.
Nagy aduász még az útifűmaghéj elkeverve egy negyed bögre vízzel, amit szintén egy tojás helyett adhatunk a tésztáinkhoz. Igazán édes süteményeknél pedig egyszerűen keverhetünk a tésztához tojás helyett három evőkanál mandula- vagy mogyoróvajat, 100 g datolyamasszát vagy 80 g almaszószt.
Azt gondolom, nem is bonyolult összeállítani és elkészíteni egy vegán karácsonyi menüt sem, pedig ez csak néhány lehetőség a sok közül. Kellemes és meghitt ünnepi készülődést kívánok mindenkinek, szeretetben, békességben!
Róka Eszter táplálkozás-kiegészítés és sporttáplálkozás-tanácsadó írása